metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Úterý, 27. října 2020. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.
Michaela Maurerová přijala manželovo příjmení.
Ilustrační foto | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

Čeští „Nováci“ nevládnou všude. Příjmení Pospíšil obsadilo Olomoucký kraj

17. října 2017  5:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Kde je nejvíce Zatloukalů v Česku?

Že je nejčastějším příjmením, se kterým se v tuzemsku můžete setkat, Novák a­ Nováková, není pro žádného Čecha nejspíš žádným překvapením. Novákovi kralují žebříčkům nejčastějších příjmení v deseti ze 14 krajů. 

Výjimkou jsou kraje Jihomoravský, kde vedou Svobodové, Plzeňský s prvenstvím Černých, Vysočina, kde žije nejvíce Dvořáků, a Olomoucký s prvním místem Pospíšilů. „Novákových u nás podle evidence obyvatel bylo na konci dubna 34 759. Nováků – tedy mužské varianty – pak bylo 33 870. 

Následují dvojice Svobodová-Svoboda, Novotná-Novotný, Dvořáková-Dvořák a ­Černá-Černý. Poměr žen a­ mužů se stejným, u žen přechýleným příjmením je ve většině případů prakticky totožný s ­celkovým poměrem žen a ­mužů v České republice. Zatímco na konci roku 2016 bylo v Česku o 3,41 procenta více žen než mužů, největší rozdíl bychom našli v­ páru Dvořáková-Dvořák, nejmenší naopak v páru Procházková-Procházka,“ uvedl tým projektu Česko v datech, který data o příjmeních shromáždil a zpracoval.

Největší počet Nováků žije ve Středočeském kraji – 10­796. Nejvíce Nováků na počet obyvatel je v Jihočeském kraji a Kraji Vysočina, na- opak nejméně v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Specifické příjmení, tedy to, které se mezi nejpoužívanější dvacítku v jiném regionu nedostalo, má skoro každý kraj. V Moravskoslezském kraji je to například Holub a ­Holubová, v Plzeňském kraji je běžné příjmení Soukup či Soukupová, v ­Olomouckém kraji bydlí zase více Zatloukalů.

V Jihočeském kraji se mezi nejčastější příjmení dostali Zemanovi a Kolářovi, v Karlovarském kraji Křížovi a v Královéhradeckém kraji Hanušovi. Speciální postavení mezi dvacítkou nejčastějších příjmení v tuzemsku představuje jméno Krejčí. To je sice 18.­nejčetnější, může ale vyjadřovat mužskou i ženskou variantu. S příjmením Krejčí u ­nás žije přes 12 200 lidí, zatímco Krejčová má v­ dokladech zapsáno 5500 žen. Takový nepoměr není u žádné jiné dvojice příjmení.

Novák, Nowak, ale i Novak

Také v sousedním Polsku je nejběžnějším příjmením Nowak, ve Slovinsku zase Novak. Například v Maďarsku má nejvíce lidí příjmení Nagy (velký), v Itálii Rossi (červený), v Rusku Smirnov (odvozeno od mírný) a v Turecku Yilmaz (statečný).

Velké množství příjmení vzniklo z řemesel či povolání, například „mlynář“ je nejčastějším příjmení v Německu (Müller), Švýcarsku (Müller) či na Ukrajině (Melnyk). V Británii a Lucembursku je dnes nejběžnějším příjmením „kovář” – Smith (Británie) a Schmit (Lucembursko). Vyplývá to z mapy nejčastějších evropských příjmení, jejímž autorem je Čech Jakub Marian.

Zajímavý význam mají i česká příjmení. U některých příjmení - Černý, Veselý, Krejčí - je to celkem jasné. Například Novák ale znamená nový usedlík v obci, případně také švec šijící pouze novou obuv, odmítající opravovat tu starou, Svoboda pak svobodný sedlák, obyvatel svobodné vesnice, udatný hrdina. Novotný je zase osoba přinášející novoty, také neznámý, nový. Dvořák zase znamená člověk ze dvora, hospodář na velké usedlosti. Často také sedlák ze dvora osvobozeného od závazků k vrchnosti. Procházka je pak řezník procházející vesnice a hledající vhodný dobytek nebo také sedlák či poddaný, který zběhl z gruntu a později se na něj vrátil. Pokud se jmenujete Horák, jste osoba přicházející z hor či kopců, svého času používané také jako urážka pro zaostalého nebo nevychovaného člověka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česko čelí druhé vlně kvůli velké jarní bezstarostnosti

Onkolog a internista Lubomír Skopal
vydáno 27. října 2020  10:47

Na výzvu České lékařské komory, aby přijeli pomáhat do českých nemocnic, se přihlásil i bývalý onkolog internista Lubomír Skopal z nemocnice v Mulhouse ve...  celý článek

Stromy na Andělu padly bez povolení, myslí si dendrolog

Před kinem jsou nově vysazeny paulovnie plstnaté.
vydáno 27. října 2020  7:21

Piazzettu před kinem CineStar na Smíchově zdobily ještě před několika dny zdravě vyhlížející katalpy. Pak ale prakticky za jediný den tyto štíhlé stromy...  celý článek

Komerční sdělení

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní

Takto jednoduše se dá šetřit energie a voda při mytí nádobí a praní
vydáno 27. října 2020

Čistá voda je kritickým prvkem. Převážná většina vody na povrchu Země, přes 96%, je slaná voda v oceánech. Což znamená, že i když je vody dostatek, k...  celý článek

Komerční sdělení

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět

Chystáte se na lov? Tato výbava vám nesmí chybět
vydáno 27. října 2020

Milujete ten pocit, když čekáte na zvěř se zbraní v ruce? Nemůžete se dočkat, až vyrazíte spolu s dalšími myslivci na lov? Pokud ano, rozhodně by vám...  celý článek

Vaše fotky z Prahy