metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Nízkonákladová dřevostavba | foto: Freedomky

Nemáte na byt či malý dům? Banka půjčí i na „kontejner“

  5:49
Na vyřazené letadlo či hausbót hypotéku nedostanete. Mobilní domky banky ale financují.

Domeček v zahrádkářské nebo chatové kolonii jako trvalé bydlení, to není nic nového. Jenže ne každý chce žít v desítky let starém dřevěném provizoriu. Navíc jsou takové příbytky v té nejhorší energetické kategorii. Kvůli strmému růstu cen nemovitostí lidé hledají i jiné možnosti, jež odpovídají jejich průměrným příjmům a jsou moderní i co do energetických výdajů. Relativně levné a rychlé bydlení, odpovídající 21. století, objevují Češi v mobilních domcích nebo také „kontejnerových“ či „modulárních“. Teď mají navíc šanci, že jim na „pohyblivý“ dům půjčí banka i formou hypotéky. Bydlení ale musí splňovat celkem přísná kritéria.

„Na vyřazené letadlo, na hausbót nebo na mobilní dům s podvozkem vám nepůjčíme,“ říká Dagmar Válková, produktová manažerka Hypoteční banky. Pokud je ale modulární domek ukotven k zemi vruty, lze ho už financovat hypotékou. „Může to být řešení jak pro seniory, kteří hledají něco jiného než chatu, tak pro mladou rodinu, pro niž je okamžité pořízení bydlení příliš drahé a rodiče jim například dají k dispozici volnou zahradu,“ dodává Válková.

Svět žije na kolech

  • „Pohyblivé“ domy mají dlouhou tradici v USA i v západní Evropě.
  • V USA zaznamenaly zvýšenou popularitu i miniaturní mobilheimy v době finační krize po roce 2008.
  • Ceny obydlí na kolečkách se pohybovaly kolem 320 tisíc dolarů.
  • Populární jsou mobilní příbytky (rekreační a sezonní bydlení) také v Nizozemsku nebo ve Velké Británii.

„Pokud by se jednalo o trvalé bydlení, tedy o stavbu, která dostane od úřadů číslo popisné, musí mít kromě jiného výšku stropu minimálně 250 centimetrů,“ říká David Krátký z Hobbytecu, který takové stavby vyrábí. Stavba musí mít i určitou odolnost proti požáru a tepelnou izolaci. „Mobilní dům lze po letech přemístit, stačí ho naložit na nákladní auto,“ dodává Krátký. Samozřejmě musí stát na vlastním pozemku.

V případě, že si klient pořídí levnější variantu s nižším stropem přibližně 230 centimetrů, může si pomoci také s hypotékou, která je nižší než klasický spotřební úvěr. Ale i tato stavba musí být pevně ukotvena vruty do země. Takové bydlení však bude bez popisného čísla, podobně jako chata. „Moderní mobilní domy tohoto typu jsou už po energetické stránce velice kvalitní a jedná se většinou o pohledově zajímavou dřevostavbu,“ říká David Novosad ze společnosti Modulos. „Je samozřejmě nutné počítat s některými omezeními, například v chráněných krajinných oblastech nebo v jejich blízkosti úřady takové bydlení nepovolují,“ připomíná Novosad.

Životnost současných mobilních domovů (oficiální úřední název – pozn. redakce) je podle výrobců obdobná jako u kvalitní dřevostavby. Ta se v současnosti může pohybovat od desítek let až do více než stovky roků. Kromě toho se tyto domky už vyrábějí ve valné většině jako nízkoenergetické nebo jako pasivní domy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek