metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Středa, 1. prosince 2021. Svátek má Iva.

Další 1 fotografie v galerii
Města se do tmy neponoří | foto: MAFRA

Obce a drahé energie? Například v Chomutově se určitě v ulicích zhasínat nebude

  19:58
Vypnout televizi. Zhasnout v místnosti, odkud odcházíme. Doma to jde snadno. Ale radnice u svých majetků takovou možnost úplně nemají. Jak si nyní poradí s energetickou drahotou?

Kompenzace nákladů na provoz zaměstnanců v režimu home office se vyplatí. Je to zkušenost, kterou zaznamenali v uplynulých dvou letech v nejedné firmě. „On-line systém dává smysl a úspora je i na pronájmu i při započtení příplatků za práci lidem z domova,“ říká Petr Studnička, ředitel společnosti Conectstar.

Cesty k úspoře našla firma především po přestěhování do jiných, menších prostor. Meziroční úspora na nájemném a energiích, které nyní hrají stále větší roli, se v tomto případě pohybuje kolem čtyřiceti procent.

Úspora nesmí převážit nad bezpečím
Jenomže – soukromá firma může být v aktuálních opatřeních pružnější než státní správa. Velká i malá města a vesnice však zajišťují věci, které jsou dané ze zákona a nikdo se jim nevyhne. Jejich zavedení do praxe není dílem jednoho dne. Lampy v ulicích musí svítit, zrušit místní veřejnou dopravu také nelze. Každá nespálená kilowatthodina je samozřejmě dobrá, ale občané po ulicích se svíčkami chodit nebudou. Alespoň ne v severočeském Chomutově. Město hledá cesty v nakládání s energiemi i bez aktuálních problémů na energetickém trhu.

„Určitě došlo k zateplení mnoha městských budov, hlavně tam kde to neomezovali památkáři,“ říká Marie Heřmanová, mluvčí chomutovské radnice. Hlavní objekty městského úřadu ale nelze energeticky podstatně vylepšovat právě kvůli památkové ochraně. Průběžné výměny úsporných světel za ještě úspornější je ale samozřejmostí. „Vypínání pouličního osvětlení v noci určitě neplánujeme. Benefit v podobě uspořené elektrické energie je v tomto případě de facto zanedbatelný v porovnání s bezpečnostními riziky s tím spojenými,“ vysvětluje Heřmanová. Značné investice putují do rekonstrukce veřejného osvětlení za použití LED světelných zdrojů s možností inteligentního řízení.

Nyní jen úsporná, do budoucna ještě chytrá
Úplně bezbolestné zdražení se nevyhne ani Olomouci, ale město má dlouhodobě nasmlouvané dodávky energií, které je před náhlými výkyvy cen chrání. „Kolik nás bude stát dodávka energií, víme předem. Cena je vyšší než v minulém období, ale ve srovnání s aktuální výší cen je to částka ještě poměrně přívětivá,“ říká Jana Doleželová z odboru mediální komunikace olomouckého magistrátu.

Podobně jako v Chomutově směrují modernizaci nejen k úsporám, ale i doplnění o chytrá řešení. V současné době je v Olomouci umístěno více než třináct tisíc svítidel na sloupech, konzolách a převěsech. „Některé z nich už jsou na hranici životnosti. Rozhodli jsme se proto ve spolupráci s Technickými službami ještě letos vyměnit v ulicích Tovární a Lipenská celkem 225 zastaralých výbojkových svítidel za nová LED svítidla,“ doplňuje informace primátor Olomouce Miroslav Žbánek. Do budoucna se svítidla postarají i o intenzitu svícení, případně nabídnou dobíjení elektroautům.

Raději myslet dopředu než panikařit z každé cenové změny, to dlouhodobě prosazují i v Hradci Králové. „Vyměňujeme stará okna městských budov za kvalitnější. Hlavně nové budovy města jsou již navrhovány tak, aby splňovaly veškeré požadavky na stavbu šetrnou k životnímu prostředí i na úsporný provoz,“ doplňuje energetické obecní informace Marie Šmídová, mluvčí primátora Hradce Králové. 

Nebýt zbrklý a třikrát počítat, to se vyplácí i v Českých Budějovicích. „Město České Budějovice zajistilo nákup elektrické energie i zemního plynu na rok 2022 v dostatečném předstihu postupným nákupem na komoditní burze v letech 2019 až 2021. Cena zemního plynu je proti roku 2021 nižší, cena elektrické energie jen mírně vzrostla. Současné ceny energie na trhu se tedy města nedotknou. Samozřejmě do budoucna je nutné počítat s rostoucími cenami energie,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vlaky pro flamendry končí. Již za necelé dva týdny dojde ke změnám na železnici

vydáno 1. prosince 2021  5:02

Již za necelé dva týdny dojde ke změnám linek, k rozšíření integrace a také k řadě omezení. V neděli 12. prosince vstoupí v platnost celostátní úprava jízdních řádů železniční dopravy. V návaznosti na ni a také kvůli úsporám tak dojde na celou...  celý článek

Téměř zapomenutý poklad z osady Károv se zachoval i navzdory nacistům

vydáno 30. listopadu 2021  16:26

Když listujete kronikou Károva – osady obce Ohrobec ležící nedaleko Dolních Břežan – narazíte v četných zmínkách na místní loutkářský spolek, který zde...  celý článek

Viktoria Žižkov se zařadí po bok dalších slavných celků, bude mít vlastní zastávku

vydáno 30. listopadu 2021  10:51

Když se minulý týden představovala na nové autobusové lince 101 zastávka U Prdlavky, lehce zanikla informace, že konečnou stanicí zmíněné linky bude ta s...  celý článek

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

vydáno 30. listopadu 2021  5:42

Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.  celý článek

Vaše fotky z Prahy