metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 15 °C

Pondělí 3. října 2022. Svátek má Bohumil

Pandemie urychlila vývoj a využití technologií pro lidi s handicapem

  11:27
Praha 31. března 2021 (PROTEXT) - Pandemie urychlila vývoj a využití technologií pro lidi se zdravotním znevýhodněním

Monitorování srdečního rytmu na dálku, online přepis Covid linky 1221 pro neslyšící a nedoslýchavé nebo počítačové hry pro nevidomé - to jsou technologie, které současná pandemie nemoci Covid-19 významně posunula kupředu. Tyto a další novinky se představí už 7. dubna – na Světový den zdraví – od 16 hodin na online konferenci INSPO NEWS.

„Pandemie nám ukázala, že jsme před 12 lety zvolili správnou cestu - telemedicíny v kardiologii. Při první vlně pandemie tak bylo možné chránit například transplantované pacienty tím, že specializovaná centra (IKEM, Brno) mohla objednat dlouhodobé EKG pro tyto pacienty z pohodlí domova. My jsme jim EKG zařízení zaslali a kardiologové pak již jen s nálezem provedli telefonickou kontrolu,“ uvádí Veronika Bulková, ředitelka MDT – mezinárodního centra pro telemedicínu.

Když v MDT na základě zkušeností od pacientů zjistili, že u EKG z chytrých hodinek je důležitá verifikace odborným pracovníkem, zavedli před časem i tuto službu. Hodnocení EKG z hodinek je možné zasílat do telemedicínského centra v rámci jednorázového poplatku či měsíčního poplatku, kdy zároveň ošetřující lékař pacienta má možnost si zaslaná EKG prohlížet. Také se podařilo navázat spolupráci s Oborovou zdravotní pojišťovnou, která toto měření pacientů zajišťuje v rámci její chytré aplikace.

Vynikajícím způsobem na pandemii zareagoval rovněž sociální podnik Transkript online, který zajišťuje online přepisy pro uživatele se sluchovým postižením. Zpřístupnil tak pro ně více než 70 informačních linek, zvlášť důležité je to u linek hygienických stanic včetně COVID linky 1221. Na INSPO News představí inovaci služby telefonního hovoru s textovým záznamem nejen pro osoby se sluchovým postižením.

„V programu přiblížíme taky dva projekty, které podporuje Nadace Vodafone. Jde o VR Vitalis – projekt, který využívá virtuální realitu pro rehabilitaci osob. Lékařským zařízením šetří personál, který zvládne obsloužit i víc klientů naráz, a pacienti naopak nemusejí na tak důležitou rehabilitaci čekat týdny. Druhým z projektů je chytrá asistenční služba Protectu, jejíž tlačítka jsou určena i pro osoby se znevýhodněním,“ uvádí programový manažer Nadace Vodafone Jan Fencl.

Technologie pomáhají se zvládáním denních činností, ale jsou i zdrojem zábavy. Zájem uživatelů zažívají například i audiohry a videohry pro nevidomé. Odvětví, které nemůže být mainstreamem, ale o to zapálenější komunitu může oslovit, přináší několik novinek, které začínají otevírat nevidomým hráčům možnosti herního vyžití v dosud nebývalé míře. Díky nim by se současné vyšší desítky tuzemských hráčů mohly rozrůst na stovky.

Úžasný technický pokrok za více než dvě desetiletí demonstruje na příkladu alternativních způsobů ovládání informačních a komunikačních technologií Jiří Menšík, který se této oblasti věnuje už 25 let. Na INSPO News připomene dřevěná tlačítka či tyčinky z té doby a hlavně představí současné varianty ovládání ústy, očima, hlasem nebo hlavou.

„Všichni doufáme, že se sejdeme 17. října na konferenci INSPO 2021 v plnohodnotném formátu v Kongresovém centru Praha. Pokud by to nebylo možné, uspořádáme konferenci online v pátek 15. října a všem, kdo si zakoupili vstupenky na loňskou neuskutečněnou konferenci a ponechali si je, budou peníze vráceny zpět,“ říká Jaroslav Winter, předseda BMI sdružení a organizátor konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami.

Program INSPO News včetně odkazu na živé vysílání najdou zájemci na www.inspo.cz/inspo-news. V průběhu konference budou mít účastníci příležitost položit dotazy přednášejícím a zapojit se do anket. Živé vysílání technicky zajistí Středisko Teiresiás, samozřejmostí je simultánní přepis a tlumočení do českého znakového jazyka.

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 21. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení.

Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Kontakt: Jaroslav Winter

BMI sdružení, z.s.

winter@brezen.cz

Hlavní zprávy

Jako led ve Zlíně? Bruslaři z Nikolajky míří do Jinonic. Bronzová, Letňany a Kobra to jistí

vydáno 3. října 2022  6:00

Populární zimní stadion Nikolajka přerušuje minimálně na celou současnou sezonu provoz. Majitelé to zdůvodňují havarijním stavem strojovny i skokovým...  celý článek

Hlídač. I přes deštivé počasí nám posíláte desítky fotografií se zajímavými postřehy z celé Prahy

vydáno 2. října 2022  19:00

Čtenáři deníku Metro jsou jedni z nepodnikavějších. Jak si jinak vysvětlit ty hromady fotografií, o které jste se s námi podělili v rámci naší rubriky...  celý článek

Historický tunel zmizel pod sutí. Za oběť konstrukce nádraží Vysočany však nepadl

vydáno 2. října 2022  16:18

„Posílám poslední zbytky z kamenné valby starého podchodu pod stanicí vlaku Praha-Vysočany,“ píše nám čtenář Jan Dvorský, který za svůj fotoúlovek získává...  celý článek

Nastala sezona ořechů. Stačí vyrazit a sklízet. Na podzim Praha nabízí vitamíny na každém kroku

PRAHA? AHA!
vydáno 2. října 2022  11:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek