metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Do pražských kohoutků zase teče Vltava. V podolském chrámu vody to opět hučí

  17:00
Příjemný chládek. Kolem asi dvacet přihlížejících novinářů. Náměstek primátora Petr Hlubuček právě stiskl dotykovou obrazovku na velkém panelu. Gesto rozcvakalo foto- aparáty. Ve filtračních vanách začala bublat voda. A ne ledajaká. Do pražských kohoutků opět proudí Vltava. Podolská vodárna zažila v pátek velkou slávu. Po letech naplno díky rekonstrukci slouží jako úpravna vody.
Podolská vodárna | foto: PVKMetro.cz

„Je skvělou zprávou, že díky novým technologiím můžeme znovu využít takový symbolický vodní zdroj, jakým je pro Prahu Vltava,“ uvedl Hlubuček.

Vodárna je v podstatě už babička. Její příběh se začal psát v roce 1925, kdy na břehu Vltavy započala stavba objektu podle projektu architekta Antonína Engela. Hotovo bylo za čtyři roky. Výkon vodárny tehdy činil 35–40 tisíc kubických metrů vody za jeden den. Objekt byl za dobu existence několikrát vylepšen, dostavěn a rekonstruován. Postupem času úpravna získala nové a lepší filtrační technologie. Pak ale přišel rok 2002. Velká voda úpravnu vyřadila z provozu. Od té doby sloužila jen jako záložní vodní zdroj pro případ výpadku úpraven Želivka nebo Káraný. 

Na Floru povede nový tunel

  • Stavba nového propojení vodárny v Podolí do vodojemu na Floře by mohla začít zhruba za dva roky.
  • Pražská vodohospodářská společnost (PVS) spolu s magistrátem chystají změnu územního plánu, která stavbu umožní. Pokud bude v září schválena, PVS ještě letos vybere projektanta. Nové potrubí by mělo zlepšit distribuci vody po městě, přesné náklady zatím nejsou jasné.
  • Současné propojení Podolí s Florou je za hranicí životnosti. Potrubí vykazuje vysokou poruchovost. „Nové spojení bude nutné provést formou štolového přivaděče, který povede pod Vinohrady. V plánu je podobná ražba jako u metra, ale v menším průměru,“ představil deníku Metro plány Petr Mrkos, ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Ta má od PVS pronajatou síť.

„Pravidelně každý rok jsme úpravnu vody uváděli zhruba na měsíc do zkušebního provozu. Znamenalo to, že jsme museli provádět důsledné ředění právě s želiveckou a káranskou vodou. V dnešní podobě může podolská úpravna dodávat sama do sítě, protože splňuje všechny limity,“ uvedl ředitel společnosti Pražské vodovody a kanalizace Petr Mrkos. 

Významné změny doznala technologie úpravy vody, která spočívá v doplnění sorpčního stupně (viz rozhovor) a hygienického zabezpečení pitné vody kombinací UV záření a dávkování chloru. Celkový výkon nového uspořádání úpravny představuje až 1200 litrů za sekundu. 

Uhlí. Nová technologie

Rekonstrukce Podolské vodárny zahrnovala nejen opravu stávajících technologií, ale také zavádění nových. „Proběhla kompletní rekonstrukce čiřičů (nádrže s vertikálním průtokem – pozn. redakce), byla rekonstruována i čerpací stanice. Ale nejdůležitější část nové technologie je zavedení filtrace skrz aktivní uhlí, která doplnila původní pískovou filtraci,“ říká pro deník Metro ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos.

Proč bylo potřeba doplnit filtraci o aktivní uhlí?

Písková filtrace odstraní většinu hrubých nečistot, ale už ne pesticidní látky. To dokáže právě aktivní uhlí.

Jak čištění vody přes uhlí funguje?

Uhlí je v podstatě porézní materiál, který má vysokou sorpční schopnost. Je to podobné jako u černého uhlí, které si člověk dá, když má zažívací potíže. Uhlí na sebe váže zmiňované pesticidní látky. Velmi zjednodušeně to funguje jako u klasického filtru u bazénu. Uhlí je na dně van a voda přes ně protéká. Během toho se pesticidní látky vstřebávají.

Jakou část Prahy bude vodárna zásobovat?

Úprava vody zatím nepojede na maximální kapacitu. Výkon se v první fázi bude pohybovat v objemu 400 až 500litrů za sekundu. To znamená, že to bude zásobovat přibližně 14 procent obyvatel. Vodu z Podolí podle potřeby centrální dispečink vodohospodářů dodává do vodojemů Flora, Karlov, Zelená liška, Laurová a Bruska. Podle technologické potřeby pak bude míchána s vodou z ostatních pražských zdrojů, tedy zKáraného a ze Želivky.

Poznají lidé, že pijí vodu z Podolí?

Záleží na tom, jak blízko odběratelé bydlí, podle toho budou mít větší, nebo menší mix, ale nebudou schopni poznat rozdíl.

Jak nyní bude vypadat denní chleba pracovníků v úpravně?

Celá technologie je řízena z moderního velína, kde se většina procesů spouští automaticky, ale i tak tu musí být pravidelný dohled nad tím, zda vše správně funguje.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek