metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

„Někteří lidé chodí do lesa proto, aby na něm mohli parazitovat“

  16:00
Staroměstská radnice v Praze nabídne ode dneška na dva týdny výstavu fotografií s názvem Ne! v přírodě. Stojí za ní fotograf Matěj Dereck Hard, který pro Metro objasnil, na co má expozice upozornit.

Další 1 fotografie v galerii
Matěj Dereck Hard | foto: archiv

Přibližte sérii fotografií. 
Je to můj společný projekt s hlavním městem Praha, odborem ochrany prostředí, kterým chceme zlepšit chování jedinců v přírodě. Mě osobně již léta štvou zejména poházené odpadky. Konkrétně jde o inscenované, velmi teatrálně a předimenzovaně pojaté fotografie. Celkem jsem vytvořil dvanáct snímků a každý představuje nějakou negativní činnost, která by se neměla dělat v přírodě a v lese. Každé téma zastupuje jedna osobnost z hudby, umění či sportu.

Kdo vše se na dvanácti fotografiích objevuje a v jakých rolích?
Skvělá směsice talentovaných lidí, kterých si moc vážím. Konkrétně Andrea Kerestešová-Růžičková, David Kraus, Sharlota, Ben Cristovao, Tonya Graves, Jiří Korn, Eva Samková, Přemek Forejt, Kateřina Sokolová, Matěj Ruppert, Dagmar Havlová a David Svoboda. To, jaký konkrétní nešvar kdo představuje, neprozradím, ať mají diváci nějaké překvapení. Ale všichni hrají „divňáky“ z města, kteří chodí do přírody asi jen proto, aby na ní mohli parazitovat. Ve skutečnosti jsou nafocené osobnosti pravým opakem. Přírodu milují, proto, jsem si je do projektu vybral.

Proč jsou osobnosti bosé a oděné do bílého hávu?
Právě proto, že hrají jakési přízraky, které do přírody chodí hlavně za účelem, aby si tam udělaly fotku na sociální sítě a pak se jí chlubily. Jako by neměly k přírodě ten pravý vztah, a proto tam pohazují odpadky nebo vylévají splašky do potoka. Člověka, co chodí do lesa pravidelně, asi nepotkáme bosého a celého v bílém. Je to záměrně trochu přitažené za vlasy. Chci, aby se nad tím diváci víc zamysleli.

Andrea Růžičková

Může na dnešní vernisáž od 19.00 dorazit veřejnost?
Určitě, navíc na prvních tři sta návštěvníků čeká při odchodu dárek od hlavního města Prahy – luxusní nástěnný kalendář s fotografiemi.

Dokdy budou snímky k vidění?
A co ještě lidé na radnici mohou spatřit? Od zítřka do 10. července, denně od 11 do 19 hodin, a to zdarma. Kromě dvanácti velkých fotografií na diváky čeká i speciální instalace lesa. Třešinkou na dortu je čtyřicetiminutový dokumentární film z dílny mojí ženy Marii. Ten poběží na obří OLED televizi a kromě zákulisních záběrů tam jsou také rozhovory s tvářemi a realizačním týmem. Výstava následně bude putovat po pražských středních školách jako pokračování osvětové kampaně.

Chystáte letos ještě nějaký další větší projekt?
Dokončuji druhý díl své autorské pohádky ZUličníci. Ta vyjde také ve spolupráci s hlavním městem jako další střípek osvětové kampaně, co se nemá dělat v přírodě a v lese. Bude tedy plynule navazovat na projekt Ne! v přírodě, ale s cílením na nejmenší. To mě moc baví. A po třech letech teď s mým mezinárodním týmem konečně dokončujeme obří projekt, další pohádku. Jmenuje se Kidó. Jde o cinemagrafová videa. To je fotografie doplněná o videoprvek, autorskou hudbu, mluvené slovo a ruchy. V podstatě o několik levelů posunutá audiokniha. Možná ji uvidíte již brzy na nějaké streamovací službě.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek