metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

GALERIE: Vrána symbolizující metro se má stát turistickým symbolem Prahy

  13:24
Vedení hlavního města a dopravního podniku chtějí zvýraznit a marketingově využít původní logo pražského metra. Má stát jedním z turistických symbolů Prahy. V minulosti ho ale zastínilo jednotné logo pro celý dopravní podnik. O změně loga dnes informovali primátor Tomáš Hudeček a generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Plán na zviditelnění loga vzešel ze současných oslav 40 let fungování metra v Praze.
Starý znak metra

Starý znak metra | foto: ČTK

Podle Hudečka by se logo metra mohlo stát pro Prahu podobným symbolem, jakým je znak londýnského metra pro Londýn. "Ten znak je natolik známý, že je to rarita, za kterou se v Londýně utrácí peníze a každý turista odjíždí s odznakem, nebo trikem. I když pražské metro znak má, tak mu toto chybí," řekl Hudeček.

Metro ve světě

Podívejte se na loga dalších podzemek

Metro v Londýně

Metro v Berlíně

Metro v Moskvě

Metro v Barceloně

Novému znaku se přezdívá preclík

S generálním ředitelem DPP Ďurišem se Hudeček proto domluvil, aby se znak metra dostal opět do povědomí lidí a stal se vyhledávaným znakem pro turisty, kteří si jej budou kupovat. Jakým způsobem to DPP udělá, zatím nebylo rozhodnuto. "Je to velmi čerstvé, ale udělám vše pro to, aby se to povedlo. Zároveň ale musíme vzít v potaz i to, aby náklady na zviditelnění loga nebyly příliš vysoké," řekl Ďuriš.

Známé okřídlené písmeno M symbolizující metro má název vrána. Přestože na něj cestující pražskou MHD narazí, v minulých letech jej zatlačil do pozadí znak nový přezdívaný preclík. Stejně jako metro mají své znaky i tramvaje a autobusy.

Metro má narozeniny

  • Pražská podzemka nyní slaví 40 let od uvedení do provozu s cestujícími, rozjelo se 9. května 1974 mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská, dnešní Florenc.
  • V současné době má 57 stanic a měří zhruba 59 kilometrů.
  • Na jaře příštího roku DPP zprovozní prodloužený úsek metra A do Motola, následně chce stavět novou trasu D z Pankráce do Písnice.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Zesláblo, bylo apatické a pohublé. Hodonínská zoo přišla o mládě vzácného lva

vydáno 29. května 2024  17:52

Zoo Hodonín přišla o mládě lva berberského, ani druhý pokus o odchov tak nebyl úspěšný. V tiskové zprávě to ve středu uvedl mluvčí zahrady Ivo Cencinger....  celý článek

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

vydáno 29. května 2024  17:12

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín Film Festivalu připomene výročí slavných filmařů, nabídne...  celý článek