metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Dalších 29 fotografií v galerii
Starý znak metra | foto: ČTK

GALERIE: Vrána symbolizující metro se má stát turistickým symbolem Prahy

  13:24
Vedení hlavního města a dopravního podniku chtějí zvýraznit a marketingově využít původní logo pražského metra. Má stát jedním z turistických symbolů Prahy. V minulosti ho ale zastínilo jednotné logo pro celý dopravní podnik. O změně loga dnes informovali primátor Tomáš Hudeček a generální ředitel DPP Jaroslav Ďuriš. Plán na zviditelnění loga vzešel ze současných oslav 40 let fungování metra v Praze.

Podle Hudečka by se logo metra mohlo stát pro Prahu podobným symbolem, jakým je znak londýnského metra pro Londýn. "Ten znak je natolik známý, že je to rarita, za kterou se v Londýně utrácí peníze a každý turista odjíždí s odznakem, nebo trikem. I když pražské metro znak má, tak mu toto chybí," řekl Hudeček.

Metro ve světě

Podívejte se na loga dalších podzemek

Metro v Londýně

Metro v Berlíně

Metro v Moskvě

Metro v Barceloně

Novému znaku se přezdívá preclík

S generálním ředitelem DPP Ďurišem se Hudeček proto domluvil, aby se znak metra dostal opět do povědomí lidí a stal se vyhledávaným znakem pro turisty, kteří si jej budou kupovat. Jakým způsobem to DPP udělá, zatím nebylo rozhodnuto. "Je to velmi čerstvé, ale udělám vše pro to, aby se to povedlo. Zároveň ale musíme vzít v potaz i to, aby náklady na zviditelnění loga nebyly příliš vysoké," řekl Ďuriš.

Známé okřídlené písmeno M symbolizující metro má název vrána. Přestože na něj cestující pražskou MHD narazí, v minulých letech jej zatlačil do pozadí znak nový přezdívaný preclík. Stejně jako metro mají své znaky i tramvaje a autobusy.

Metro má narozeniny

  • Pražská podzemka nyní slaví 40 let od uvedení do provozu s cestujícími, rozjelo se 9. května 1974 mezi stanicemi Kačerov a Sokolovská, dnešní Florenc.
  • V současné době má 57 stanic a měří zhruba 59 kilometrů.
  • Na jaře příštího roku DPP zprovozní prodloužený úsek metra A do Motola, následně chce stavět novou trasu D z Pankráce do Písnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek