metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Goethův Faust i Kafkův Zámek. Pražský divadelní festival německého jazyka začne v listopadu

  14:05
Dvacátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka zahájí 5. listopadu ve Státní opeře světově proslulá berlínská Volksbühne. Hravá, barevná a vtipná inscenace Herberta Fritsche se jmenuje „der die mann“; tento kouzelník velkých iluzí v ní ztvárnil texty vídeňského dadaisty Konrada Bayera groteskně a s živou hudbou, oznámil mluvčí festivalu Milan Neubauer.
Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin Konrad Bayer, Herbert Fritsch: der die mann | foto: www.theater.czMetro.cz

Letošním laureátem Ceny Josefa Balvína, kterou přehlídka uděluje za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu je Fassbinderova Brémská svoboda, jak ji Martin Františák nastudoval v produkci Městského divadla Kladno. Uvedena bude na jevišti Divadla Komedie.

„Jubilejní ročník festivalu zahájíme opět divadelním výletem. Stovka diváků se vydá za Goethovým Faustem do mnichovského Residenztheateru, kde vedle Wernera Wölberna v titulní roli vystupuje jako nezapomenutelný Mefisto herečka Bibiana Beglauová, která se v roce 2012 představila v Praze v roli Petry von Kantové,“ uvedl mluvčí.

Muzikálový duch s motivem Lady Gaga

V Divadle na Vinohradech se pak představí Deutsches Theater Berlin. Režisér Bastian Kraft, který v Praze v minulosti uvedl inscenaci Kafkovy Ameriky, připravil nyní Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy. A to ve vyzývavém, téměř muzikálovém duchu, neboť titulní hrdinku hraje pět různých osob, a to ještě ne výlučně žen, s přetvořenými songy Lady Gaga.

Lucemburskou účast v Praze zajistí režisér, herec a hudebník Martin Engler. Jeho inscenace vznikla přímo pro Prahu na základě deníkových záznamů Franze Kafky, má mísit žánry divadla, hudby a výtvarného umění. Následovat bude další Kafka, neboť jubilejní ročník pozve publikum do zahraničí dvakrát. „Tentokrát do Saska, kde v drážďanské státní činohře (Staatsschauspiel Dresden) vznikla inscenace Kafkovy Ameriky v režii Wolfganga Engela. Divadelní adaptaci napsali Pavel Kohout a Ivan Klíma,“ podotkl Neubauer. Touto strhující inscenací podle něj festival připomene Kohoutovu zakládající roli na této přehlídce. Půjde o poctu tomuto dramatikovi a zprostředkovateli česko-německého dialogu.

Don Giovanni pozve na jeviště ženy z publika

Schauspiel Frankfurt pak uvede na Nové scéně Národního divadla vizuálně úchvatnou inscenaci Zámek Franze Kafky v režii Ersana Mondtaga. Divadlo Archa bude hostit Kontrolu kvality - produkci kolektivu autorů a režisérů Rimini Protokoll, který pracuje s autentickými představiteli vlastních příběhů. King Size je název švýcarské produkce v režii legendárního Christopha Marthalera (Theater Basel/Théâtre De Vidy, Lausanne), kterou bude hostit Divadlo Komedie. Má jít o jeden z nejveselejších a zároveň nejmelancholičtějších večerů soudobého německojazyčného divadla.

Předposlední produkci vytvoří na Vinohradech text současného německého dramatika Wolframa Lotze Směšná temnota, který režisér Dušan David Pařízek připravil ve vídeňském Burgtheateru. Inscenace zvítězila v prestižní anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015. Jubilejní ročník uzavře činoherní Don Giovanni v podání hamburského Thalia Theateru. Odehraje se ve Stavovském divadle, kde před 228 lety došlo k prvnímu provedení této Mozartovy opery. Stovka žen z publika dokonce dostane šanci stanout na jevišti a být součástí představení.

Více informací je na adrese www.theater.cz.

Autor: ČTK
Témata: Mefisto

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek