metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Goethův Faust i Kafkův Zámek. Pražský divadelní festival německého jazyka začne v listopadu

  14:05
Dvacátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka zahájí 5. listopadu ve Státní opeře světově proslulá berlínská Volksbühne. Hravá, barevná a vtipná inscenace Herberta Fritsche se jmenuje „der die mann“; tento kouzelník velkých iluzí v ní ztvárnil texty vídeňského dadaisty Konrada Bayera groteskně a s živou hudbou, oznámil mluvčí festivalu Milan Neubauer.
Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz, Berlin Konrad Bayer, Herbert Fritsch: der die mann | foto: www.theater.czMetro.cz

Letošním laureátem Ceny Josefa Balvína, kterou přehlídka uděluje za nejlepší českou inscenaci německojazyčného textu je Fassbinderova Brémská svoboda, jak ji Martin Františák nastudoval v produkci Městského divadla Kladno. Uvedena bude na jevišti Divadla Komedie.

„Jubilejní ročník festivalu zahájíme opět divadelním výletem. Stovka diváků se vydá za Goethovým Faustem do mnichovského Residenztheateru, kde vedle Wernera Wölberna v titulní roli vystupuje jako nezapomenutelný Mefisto herečka Bibiana Beglauová, která se v roce 2012 představila v Praze v roli Petry von Kantové,“ uvedl mluvčí.

Muzikálový duch s motivem Lady Gaga

V Divadle na Vinohradech se pak představí Deutsches Theater Berlin. Režisér Bastian Kraft, který v Praze v minulosti uvedl inscenaci Kafkovy Ameriky, připravil nyní Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy. A to ve vyzývavém, téměř muzikálovém duchu, neboť titulní hrdinku hraje pět různých osob, a to ještě ne výlučně žen, s přetvořenými songy Lady Gaga.

Lucemburskou účast v Praze zajistí režisér, herec a hudebník Martin Engler. Jeho inscenace vznikla přímo pro Prahu na základě deníkových záznamů Franze Kafky, má mísit žánry divadla, hudby a výtvarného umění. Následovat bude další Kafka, neboť jubilejní ročník pozve publikum do zahraničí dvakrát. „Tentokrát do Saska, kde v drážďanské státní činohře (Staatsschauspiel Dresden) vznikla inscenace Kafkovy Ameriky v režii Wolfganga Engela. Divadelní adaptaci napsali Pavel Kohout a Ivan Klíma,“ podotkl Neubauer. Touto strhující inscenací podle něj festival připomene Kohoutovu zakládající roli na této přehlídce. Půjde o poctu tomuto dramatikovi a zprostředkovateli česko-německého dialogu.

Don Giovanni pozve na jeviště ženy z publika

Schauspiel Frankfurt pak uvede na Nové scéně Národního divadla vizuálně úchvatnou inscenaci Zámek Franze Kafky v režii Ersana Mondtaga. Divadlo Archa bude hostit Kontrolu kvality - produkci kolektivu autorů a režisérů Rimini Protokoll, který pracuje s autentickými představiteli vlastních příběhů. King Size je název švýcarské produkce v režii legendárního Christopha Marthalera (Theater Basel/Théâtre De Vidy, Lausanne), kterou bude hostit Divadlo Komedie. Má jít o jeden z nejveselejších a zároveň nejmelancholičtějších večerů soudobého německojazyčného divadla.

Předposlední produkci vytvoří na Vinohradech text současného německého dramatika Wolframa Lotze Směšná temnota, který režisér Dušan David Pařízek připravil ve vídeňském Burgtheateru. Inscenace zvítězila v prestižní anketě Theater heute a stala se inscenací sezony 2014/2015. Jubilejní ročník uzavře činoherní Don Giovanni v podání hamburského Thalia Theateru. Odehraje se ve Stavovském divadle, kde před 228 lety došlo k prvnímu provedení této Mozartovy opery. Stovka žen z publika dokonce dostane šanci stanout na jevišti a být součástí představení.

Více informací je na adrese www.theater.cz.

Autor: ČTK
Témata: Mefisto

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek