metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Mezinárodní filmový festival Zlatá Praha roztančí Novou scénu i žižkovské nádraží

  16:34
Nová scéna Národního divadla se od středy stane místem konání Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Součástí přehlídky hudebních a tanečních snímků bude také třídenní program na žižkovském nákladovém nádraží a projekce v multikině.

Další 1 fotografie v galerii
Vizualizace scény pro recitál Soni Červené, který se bude konat v pátek 2. října v 18 hodin. | foto: Festival Zlatá Praha / FacebookMetro.cz

Diskuze, swingová tančírna, taneční workshopy, jazzové koncerty a otevřené lekce street dance, salsy, argentinského tanga či contemporary latino a mnoho dalšího připravili organizátoři jako doprovodný program festivalu Zlatá Praha.

Osobnostmi letošního 52. ročníku festivalu, pořádaného Českou televizí, se stali taneční choreograf Jiří Kylián a operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, která převezme cenu za celoživotní dílo.

„Záměrem letošního ročníku je dostat Zlatou Prahu a její program mezi lidi. Cílem je nejen zviditelnit festival, ale z klasického tance a hudby odebrat jakousi slupku něčeho exkluzivního a uzavřeného, která ještě mnohdy mezi lidmi je,“ řekl ředitel festivalu a výkonný šéf stanice ČT art Tomáš Motl na dnešním setkání s novináři.

Nejvíc snímků bude z Německa

Na televizním festivalu se představí 72 snímků ze 40 produkcí. Nejvíce - osmnáct, z Německa, od českých tvůrců jich pochází sedm. Filmy bude hodnotit pětičlenná porota složená ze zástupců Rakouska, Německa, Švédska, Japonska a Česka. Vítězné snímky budou vyhlášeny na sobotním večeru, jehož se zúčastní například letošní vítězka evropské soutěže mladých tanečníků Viktoria Nowaková z Polska.

Součástí doprovodného programu bude páteční koncipovaný večer, kdy festival odvysílá premiéru portrétu choreografa Kyliána spolu se dvěma snímky, z nichž jeden Kylián režíroval. Ve stejný den druhá čestná účastnice festivalu Soňa Červená přednese melodram od Bohuslava Martinů Kuchyňská revue. „Byla jsem 30 let operní zpěvačkou, teď jsem 20 let činoherní herečkou. Melodram jsem si vybrala proto, že slovo a hudba je to nejdůležitější v mém životě,“ řekla.

Vyvrcholením programu pro veřejnost bude sobotní Zlatý den Prahy, který nabídne řadu vystoupení na Piazzetě Národního divadla a návštěvníci se rovněž mohou zúčastnit dvou prohlídek historické budovy.

Kromě sálu Nové scény Národního divadla návštěvníci mohou filmy sledovat v tamním video kiosku nebo v multikině Cinestar na Andělu. Přenos úvodního večera ČT nabídne na webu, závěrečný sobotní večer pak spolu se snímkem oceněným hlavní cenou Grand Prix odvysílá na programu ČT art.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek