metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Autorská čtení i výměna knih. Začíná Týden knihoven, vyhlásí Knihovnu roku

  7:41
Přes 700 knihoven po celém Česku se zapojí do Týdne knihoven. Ode dneška až do neděle připravily knihovny řadu akcí pro všechny věkové kategorie. Letošním mottem je „Zažít knihovnu jinak“.
Ilustrační snímek | foto: Flickr.com/KTH BiblioteketMetro.cz

Na Maratonu čtení se představí autoři nominovaní na ceny Magnesia Litera. Lidé se tak budou moci setkat například s Jiřím Hájíčkem, Markétou Baňkovou, Ivou Procházkovou, Kateřinou Tučkovou a Jiřím Padevětem.

V pátek můžete přijít vyměnit své knihy, které jsou v dobrém stavu, na Mariánské náměstí do Městské knihovny. Akce bude probíhat od 13 do 20 hodin.

Součástí akce je opět Velké říjnové společné čtení. V knihovnách se při něm bude letos připomínat výročí Karla Čapka, Boženy Němcové, Jana Husa, Jiřího Muchy, Rainera Marii Rilkeho, Arthura Millera a Rudyarda Kiplinga.

Stejně jako v předchozích letech bude vyhlášena Knihovna roku. Cenu udělí 8. října v Klementinu ministr kultury, a to za dlouhodobé zásluhy o rozvoj knihovnictví v obcích nebo za mimořádný přínos k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil pošesté také soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku.

Týden knihoven pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Jeho prostřednictvím chce zejména propagovat veřejné knihovny, hledat jim nové čtenáře a nynějším čtenářům představovat všechny funkce, které knihovna 21. století má.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek