metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Noc divadel si můžete užít už zítra. Někde zapojí i publikum

  16:31
Třetí ročník akce láká v sobotu do 130 českých divadel v 36 městech. Loni přišlo na Noc divadel zhruba padesát tisíc návštěvníků. Letošní ročník nabízí výrazný nárůst účastnících se divadel a řadu mimořádných akcí. Scény lákají na možnost zapojení publika a na nejrůznější mezinárodní či mimodivadelní přesahy.
Švandovo divadlo si připravilo hru Popeláři. | foto: Alena HrbkováMetro.cz

Účastníci se mohou těšit na workshopy, představení pro děti i dospělé, koncerty, projekce, diskuse, prohlídky zákulisí, přednášky, ale také třeba dílnu dabingu nebo bojovou hru pro děti.

V Praze začíná svůj program Studio Alta Otevřenou snídaní, na které návštěvníci ochutnají delikatesy z celého světa. Různorodý program připravují i Městská divadla pražská, kde diváci navštíví swingovou tančírnu, zhlédnou módní přehlídku a užijí si písničkový program.

V Divadle Kampa lze podniknout zážitkovou cestu Uprchněte s námi: Kampak? Divadlo Kampa!, jejíž výtěžek bude věnován nadaci Člověk v tísni na pomoc lidem v Sýrii.

Poprvé se do akce zapojila Městská knihovna v Praze, která pro své návštěvníky v poledne otevírá divadelní kavárnu U Maryši a připravuje i další zajímavý program včetně scénických čtení. Naopak již ostřílený účastník Noci divadel Švandovo divadlo nabídne improvizace, koncerty, program pro děti a soubor Buchty a loutky zde spustí svůj Automat na filmy.

Do projektu se zapojila i mimopražská divadla. Společný program připravila i olomoucká divadla, která lákají návštěvníky na interaktivní hru o ceny. Divadlo Bolka Polívky chystá prohlídku s příběhem a polívkou. Divadlo Kladno pro účastníky připravuje ukázku z nové pohádky České Vánoce Josefa Lady. V Divadle J. K. Tyla v Plzni bude možné navštívit aranžovanou zkoušku díla Úklady a láska.

Výběr z pražských divadel

Většina akcí je zdarma, někde je třeba si rezervovat místo.

  • V Divadle ABC se začíná v 19.30 hodin swingovou tančírnou. Na hlavním jevišti proběhne komponovaný večer z hudebních komedií.
  • Palác Akropolis nabízí od 20 hodin představení Prague is burning vzdávající hold queer komunitě 80. let v Harlemu.
  • Divadlo Semafor nabídne od 20 hodin improvizovaný večer, během kterého se bude střídat prohlídka divadla a zákulisí, beseda s Jiřím Suchým, vystoupení Jitky Molavcové.
  • Program Studia Ypsilon startuje už v 18 hodin. Proběhnou zde komentované prohlídky zákulisí s herci a doprovodný program.
  • Národní divadlo nabídne od 14 a 19 hodin Příhody lišky Bystroušky. Ve Státní opeře uvidíte Carmen a ve Stavovském divadle Valmonta.
  • Více na www.nocdivadel.cz
Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek