metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Noc divadel si můžete užít už zítra. Někde zapojí i publikum

  16:31
Třetí ročník akce láká v sobotu do 130 českých divadel v 36 městech. Loni přišlo na Noc divadel zhruba padesát tisíc návštěvníků. Letošní ročník nabízí výrazný nárůst účastnících se divadel a řadu mimořádných akcí. Scény lákají na možnost zapojení publika a na nejrůznější mezinárodní či mimodivadelní přesahy.
Švandovo divadlo si připravilo hru Popeláři. | foto: Alena HrbkováMetro.cz

Účastníci se mohou těšit na workshopy, představení pro děti i dospělé, koncerty, projekce, diskuse, prohlídky zákulisí, přednášky, ale také třeba dílnu dabingu nebo bojovou hru pro děti.

V Praze začíná svůj program Studio Alta Otevřenou snídaní, na které návštěvníci ochutnají delikatesy z celého světa. Různorodý program připravují i Městská divadla pražská, kde diváci navštíví swingovou tančírnu, zhlédnou módní přehlídku a užijí si písničkový program.

V Divadle Kampa lze podniknout zážitkovou cestu Uprchněte s námi: Kampak? Divadlo Kampa!, jejíž výtěžek bude věnován nadaci Člověk v tísni na pomoc lidem v Sýrii.

Poprvé se do akce zapojila Městská knihovna v Praze, která pro své návštěvníky v poledne otevírá divadelní kavárnu U Maryši a připravuje i další zajímavý program včetně scénických čtení. Naopak již ostřílený účastník Noci divadel Švandovo divadlo nabídne improvizace, koncerty, program pro děti a soubor Buchty a loutky zde spustí svůj Automat na filmy.

Do projektu se zapojila i mimopražská divadla. Společný program připravila i olomoucká divadla, která lákají návštěvníky na interaktivní hru o ceny. Divadlo Bolka Polívky chystá prohlídku s příběhem a polívkou. Divadlo Kladno pro účastníky připravuje ukázku z nové pohádky České Vánoce Josefa Lady. V Divadle J. K. Tyla v Plzni bude možné navštívit aranžovanou zkoušku díla Úklady a láska.

Výběr z pražských divadel

Většina akcí je zdarma, někde je třeba si rezervovat místo.

  • V Divadle ABC se začíná v 19.30 hodin swingovou tančírnou. Na hlavním jevišti proběhne komponovaný večer z hudebních komedií.
  • Palác Akropolis nabízí od 20 hodin představení Prague is burning vzdávající hold queer komunitě 80. let v Harlemu.
  • Divadlo Semafor nabídne od 20 hodin improvizovaný večer, během kterého se bude střídat prohlídka divadla a zákulisí, beseda s Jiřím Suchým, vystoupení Jitky Molavcové.
  • Program Studia Ypsilon startuje už v 18 hodin. Proběhnou zde komentované prohlídky zákulisí s herci a doprovodný program.
  • Národní divadlo nabídne od 14 a 19 hodin Příhody lišky Bystroušky. Ve Státní opeře uvidíte Carmen a ve Stavovském divadle Valmonta.
  • Více na www.nocdivadel.cz
Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek