metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Rezervujte si večer 21. listopadu. Koná se festival Noc divadel

  5:58
Na 130 divadel z 36 měst se zúčastní Noci divadel, která se uskuteční 21. listopadu jako součást mezinárodního projektu European Theatre Night. Loni se zapojilo 120 scén z 29 českých měst, kam přišlo na 50 000 lidí, oznámila Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu v Praze.

Další 1 fotografie v galerii
Noc divadel 2015. | foto: Facebook, Noc divadel Metro.cz

Program letošního ročníku bude zveřejněn 1. listopadu na adrese www.nocdivadel.cz. „Letošní ročník přináší výrazný nárůst účastnících se divadel a řadu mimořádných akcí. Nabídne velký potenciál k participaci publika a k nejrůznějším, ať už mezioborovým, mezinárodním nebo mimodivadelním přesahům. Doprovodné akce budou věnovány sociálně slabým a zdravotně handicapovaným, kteří se - pokud nemohou jinak - alespoň symbolicky stanou součástí početné komunity příznivců této akce,“ uvedla Vondráková.

Jedna z doprovodných akcí bude věnována uprchlické krizi. Uskuteční se workshop na výrobu jednoduchých loutkových divadélek určený především dětem. Budou dotvářet dřevěné loutkové polotovary představující postavy z českých pohádek a kompletovat je do jednoduchých setů, které budou předány do uprchlických zařízení v ČR.

„K naší výzvě se přidala i další divadla, například Slezské divadlo v Opavě nebo ostravská Stará Aréna, která plánuje interaktivní happeningově-divadelní formou předat lidem zkušenosti a zážitky členů souboru z dobrovolnické činnosti na maďarsko-srbské hranici,“ dodala Vondráková.

Vizuální podobu Noci divadel tvoří desítka fotografií představujících spektrum lidí, pro které je divadlo celoživotním posláním i koníčkem. I proto se na plakátech objevují vedle diváků vybraných prostřednictvím facebookové výzvy zástupkyně amatérského divadla herečka Kristýna Řepová či umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš.

Za herce je tu Šárka Vaculíková, Lukáš Melník a Pavla Dostálová, za scénografy Jana Preková. Další divadelní profese zastupuje produkční Tereza Sochová, dramaturgyně Máša Caltová, režisér Jakub Čermák a jevištní technik Jan Urban.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek