metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Rezervujte si večer 21. listopadu. Koná se festival Noc divadel

  5:58
Na 130 divadel z 36 měst se zúčastní Noci divadel, která se uskuteční 21. listopadu jako součást mezinárodního projektu European Theatre Night. Loni se zapojilo 120 scén z 29 českých měst, kam přišlo na 50 000 lidí, oznámila Adéla Vondráková z Institutu umění - Divadelního ústavu v Praze.

Další 1 fotografie v galerii
Noc divadel 2015. | foto: Facebook, Noc divadel Metro.cz

Program letošního ročníku bude zveřejněn 1. listopadu na adrese www.nocdivadel.cz. „Letošní ročník přináší výrazný nárůst účastnících se divadel a řadu mimořádných akcí. Nabídne velký potenciál k participaci publika a k nejrůznějším, ať už mezioborovým, mezinárodním nebo mimodivadelním přesahům. Doprovodné akce budou věnovány sociálně slabým a zdravotně handicapovaným, kteří se - pokud nemohou jinak - alespoň symbolicky stanou součástí početné komunity příznivců této akce,“ uvedla Vondráková.

Jedna z doprovodných akcí bude věnována uprchlické krizi. Uskuteční se workshop na výrobu jednoduchých loutkových divadélek určený především dětem. Budou dotvářet dřevěné loutkové polotovary představující postavy z českých pohádek a kompletovat je do jednoduchých setů, které budou předány do uprchlických zařízení v ČR.

„K naší výzvě se přidala i další divadla, například Slezské divadlo v Opavě nebo ostravská Stará Aréna, která plánuje interaktivní happeningově-divadelní formou předat lidem zkušenosti a zážitky členů souboru z dobrovolnické činnosti na maďarsko-srbské hranici,“ dodala Vondráková.

Vizuální podobu Noci divadel tvoří desítka fotografií představujících spektrum lidí, pro které je divadlo celoživotním posláním i koníčkem. I proto se na plakátech objevují vedle diváků vybraných prostřednictvím facebookové výzvy zástupkyně amatérského divadla herečka Kristýna Řepová či umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu Zdeněk Bartoš.

Za herce je tu Šárka Vaculíková, Lukáš Melník a Pavla Dostálová, za scénografy Jana Preková. Další divadelní profese zastupuje produkční Tereza Sochová, dramaturgyně Máša Caltová, režisér Jakub Čermák a jevištní technik Jan Urban.

Autoři: ČTK, Metro.cz

Hlavní zprávy

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek