metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 26 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Odmítám si sundat růžové brýle, říká herečka Tatiana Pauhofová

  11:47
Princezna z pohádky, křehká i odhodlaná vězeňkyně v komunistickém lágru, mladá žena spalovaná nezkrotnou vášní, smyslná bokovka ženatého muže, prvorepubliková filmová hvězda nebo například naivka nedočkavě toužící po milostném dobrodružství. Takové herecké polohy už stačila české kinematografii nabídnout Tatiana Pauhofová, sympatická zrzka ze Slovenska, která spustí česky natolik suverénně, že by vás ani nenapadlo hledat v jejím rodném listě Bratislavu. Posledně zmíněnou roli zamilované čisté dívky si zahrála v detektivní retro komedii Wilsonov, říjnové novince našich kin.

Další 2 fotografie v galerii
V komedii Wilsonov (2015) Tatiana Pauhofová propůjčila svůj půvab postavě naivní dívenky s nezvyklým jménem Šajndele Popperová. | foto: Filmbrigade - René a Radka Metro.cz

Tatiana Pauhofová

Hrát začala už jako dítě (seriál Škriatok či tv film Hu-hu bratia). Ale mezi svými vrstevníky se nenosila s nosem nahoru, naopak si moc nevěřila, dlouho se dokonce považovala za ošklivé kačátko. Trocha ženského sebevědomí přišlo až na střední škole.

  • Chtěla se stát soudní lékařkou či plastickým chirurgem, nakonec absolvovala gymnázium (ve 3. ročníku odjela na rok do USA) a studiu herectví na VŠMU dala přednost před právnickou fakultou.
  • Už v prvním ročníku natočila snímek Juraje Nvoty Kruté radosti, za nějž získala cenu Igric, o rok později debutovala v Čechách v pohádce Čert ví proč.
  • Na plátnech českých kin se objevila také např. ve filmech Kousek nebe, 3 sezóny v pekle, Jánošík – pravdivá historie, Román pro muže, Konfident, Něžné vlny, Hořící keř, Wilsonov a čeká ji premiéra Lídy Baarové.
  • Je členkou Slovenského národního divadla, vystupovala i v pražském Divadle Na zábradlí. Působí také v dabingu, rozhlase a reklamě.
  • Získala prestižní slovenskou divadelní cenu Dosky za výkon v hlavní roli inscenace Manon Lescaut. V roce 2007 byla zařazena na seznam Shooting Stars vycházejících evropských filmových hvězd.
  • Je jí 32 let, je svobodná a bezdětná.

Vyhovovala vůbec vašemu hereckému naturelu nadsázka a stylizace Wilsonova?

Přiznám se, že šlo o moji první zkušenost s jemnou stylizací a nadsázkou. Naštěstí jsem si ji nesmírně užila. Mohla jsem si hrát, fantazírovat a radovat se při tom. Jedním slovem nádhera!

Co vám coby divačce říkají snímky jako Tajemství hradu v Karpatech či Adéla ještě nevečeřela, na jejichž poetiku Wilsonov navazuje?

Pro mě jsou ty filmy kouzelné právě svojí poetikou a humorem. Jsou nesmrtelné, vždycky mě spolehlivě dostanou. Zaujmou na kterékoli zhlédnutí a v kterékoli době, pokaždé se u nich směju, jako bych je viděla poprvé. Takové pohádky pro dospělé, které dneska jako žánr skoro vymizely. Myslím, že právě už tím je Wilsonov výjimečný: pro všechny otevřené diváky s nadhledem a touhou se trošku nekorektně pobavit, pro diváky s fantazií a chutí prožít s námi na chvíli toto temné i veselé dobrodružství.

Jakými hereckými partnery pro vás byli během natáčení Jiří Macháček a Vojtěch Dyk? Co budete mít v souvislosti s nimi dlouho uloženo v paměti?

Jé, to by bylo na opravdu dlouhé povídání! Jsou to skvělí kolegové, profíci a kamarádi. S nimi se člověk tedy rozhodně nenudí, to vám můžu potvrdit...

Wilsonov je mimo jiné o obdivu ke Spojeným státům americkým, v nichž jste vy kdysi studovala. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Jako na nejlepší životní školu a rozhodnutí, kterého jsem nikdy nezalitovala. Pobyt v USA byl jedno velké krásné dobrodružství z mého mládí.

V USA jste pobývala během třetího ročníku na gymnáziu. Vrátila jste se odtamtud jiná, než jste do nich odlétala?

Určitě ano. V období dospívání se přece všechno mění neuvěřitelně rychle! Je to věk pro každého z nás důležitý i plný změn. Nemluvě o ohromném množství nových podnětů, které mě v nové zemi, v neznámém, neokoukaném prostředí formovaly.

Vaši kariéru provázejí ocenění za výkony na divadle i před kamerou. Co s vámi tyto trofeje dělají? Lechtají vaše herecké sebevědomí?

”Lechtá” mě občas tak akorát strach ze selhání a zodpovědnost, která se všemi těmi oceněními přichází. Je samozřejmě krásné být odměněný, ale herec je i přes to s každou novou prací, s každou novou rolí, výzvou zase na úplném začátku. Ta touha vytvořit opět něco smysluplného nás opakovaně vrací zpátky na startovní čáru. Herci jsou pod neustálou palbou kritiky, diváků, zpochybňováni jinými i sebou samými, takže každá cena či pochvala dodá trochu síly a sebevědomí.

Přistihla jste se někdy při hvězdné manýře? Měla jste takové období?

Nikdy jsem nepotřebovala sestřelit z nějakých nebeských výšin, protože v tomto smyslu jsem rozhodně nikam neulítávala. Snívám si, fantazíruju, to ano, ovšem ve své práci se držím pěkně při zemi. Na co taky zbytečné obstrukce!

S herectvím jste začínala v deseti letech jako dětská hvězdička seriálu Škriatok. Jaké máte na tak brzký start své kariéry vzpomínky?

Vzpomínám si na to, jak bylo super hrát a hrát si při tom. Přesně tahle tužba po iluzi a hře mě přivedla až sem. Bez ní bychom si tu teď spolu nepovídali.

S jakými představami zahajovala Tatiana Pauhofová studia herectví a co jí z nich zbylo? Přišla jste za léta v branži o růžové brýle?

Jejich sklíčka jsou sice celá poškrábaná, rám popraskaný, ale odmítám je sundat z nosu. Takže mi nezbývá, než starostlivě opečovávat, co mi z nich ještě zůstalo.

A ideály v běžném životě u vás narážejí na realitu často?

Dokonce velmi často! Pro mě je totiž ještě stále průchodnější mít ideály a kolikrát kvůli nim padnout na hubu, než se jich vzdát a být konstantně namíchnutá.

Vaše filmy jako Lída Baarová, Hořící keř, Konfident, Tři sezóny v pekle, Kousek nebe... to všechno jsou příběhy z naší moderní historie. Pustila jste se do studia jejich doby, než jste je začala točit?

No aby ne, já tyto přípravy a studium totiž přímo zbožňuju! Pokaždé se samozřejmě dozvím něco nového, scénář se pro mě díky tomu stává něčím přítomným a osobním, nehledě na to, že jde o neocenitelnou náplň pro moji fantazii. Kéž by podobné výzvy nikdy nekončily.

Období, do nichž nás tyto filmy zavádějí, jsou velmi tísnivá. Přenáší se během natáčení něco z jejich atmosféry také na vás i mimo plac?

Tím, že se to období ze scénáře pro mě stává osobním, jak jsem zmínila, tak ano, přenáší se jeho atmosféra na mě... Tísně ale nakonec vypustím, zůstane kopa nového a obohacujícího. Takže se to vyplatí a zharmonizuje.

Jaký je to pocit hrát skutečně žijící postavu jako Lídu Baarovou či dokonce současnici, advokátku a političku Dagmar Burešovou, jíž jste ztvárnila v Hořícím keři?

Předně je to velká čest a ještě větší zodpovědnost. Diváci i moje svědomí jsou v takových případech nemilosrdné.

Devět let jste se věnovala karate. Co vám, myslíte, léta s tímto sportem dala?

Stručně řečeno disciplínu a vytrvalost. A ještě jsem se naučila strašně rychle utíkat!

Novináři vám často dávají přídomek „sexy Táňa Pauhofová“ a jistě ne neprávem. Jak se vám takové věty čtou?

Spíš mě zajímá, kde jste je četl vy! To skutečně píšou? Nejspíš půjde o nějaký omyl. Myslíte asi Vicu (Kerekesovou – pozn. red.), ne?

Autor:

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek