metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Dalších 8 fotografií v galerii
Lidé s napětím sledují, jak stoupá hladina Vltavy. | foto: Olga Potopalská

Hladina Vltavy klesá, hasiči se ale potýkají s utrženým pontonem

  7:48,  aktualizováno  11:55
Vypadá to, že hlavní město má nejhorší za sebou. Vltava kulminovala kolem šesté hodiny ráno. Průtok v té době dosáhl hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Nyní už se dostal pod hranici tří tisíc. Opadla také velká voda, která se prohnala říčkou Rokytkou. Hasiči nyní také řeší nebezpečný ponton u Žlutých lázní, zajistí ho lanem.

Fotogalerie

Fotografie od čtenářů Metra

Povodňová situace v Praze je po ránu stabilizovaná. Podle meteorologů nebude v nejbližší době hladina výrazně růst.Situaci dříve komplikoval sílící průtok Berounky, ale i ta již podle expertů kulminovala a její hladina klesá. Navíc vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady.

"V současné chvíli nedochází k výraznému poklesu hladiny Vltavy, ale klesají hladiny přítoků, kam je nyní soustředěna pomoc," uvedl pověřený primátor Tomáš Hudeček po jednání krizového plánu.Kontrola podle Hudečka prokázala, že jakost vody v Želivce je v pořádku. Také situace s dodávkami elektřiny a plynu je prý oproti očekávání velmi dobrá. "Pražská energetika má pouze minimum vypnutých trafostanic a pražská plynárenská oproti původním předpokladům tisíců odpojených uživatelů má jen 700," uvedl.

Metro stále nejezdí, lidé po sobě šlapou v davech

Velká voda v Modřanech

Velká voda zaplavila retenční nádrž v Modřanské rokli. Ve čtvrti vzniklo obří jezero.

Vedení města nemá z noci hlášeny žádné větší evakuace lidí. Za nejvážnější označil Hudeček situaci, která nastala v Modřanech, kde se vytvořilo obrovské jezero. "Jde o záplavové území, situaci proto nelze předejít stavbou protipovodňových bariér," řekl Hudeček.

Hasiči musejí přivázat lanem uvolněný ponton

Uvolněný ponton v Žlutých lázních, který by mohl ohrozit pražské mosty, zajistí hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Pětitunový ponton dosud zůstal přivázaný jen na jednom laně. "Soukromá firma přiveze další lano, kterým hasiči nedisponují," řekla mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Potápěči s ním ponton upevní a hasiči jej na břehu přivážou ke stromům.

Pontonové molo řešil také pražský krizový štáb. "Jedno lano se přetrhlo, ale nevypadá to, že by nyní hrozilo akutní nebezpečí," řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček.

Na kulminaci Vltavy se čekalo celý den

Řeka měla kulminovat podle původní předpovědi hydrometeorologů v pondělí ráno, kvůli vydatným srážkám na jihu a západě Čech se ale kulminace o den oddálila. "V 6.00 byl průtok na úrovni 3210 kubíků za sekundu," popsal situaci pracovník hydrologického předpovědního stanoviště ústavu. Zábrany v Praze jsou postaveny až na průtok 4160 kubíků.

Ráno byla Vltava velmi rozbouřená.

Pozitivní vliv na Vltavu má jistě zklidnění situace na středočeské Berounce. "Berounka kulminovala už v pondělí ve 22.00 na průtoku 1160 kubíků za sekundu," řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu. Od té doby průtok klesal. Navíc Povodí Vltavy dnes dopoledne neplánuje upouštění vody z takzvané Vltavské kaskády, soustavy devíti přehrad. "Budeme se snažit udržet v Praze - Chuchli průtok 3190 kubíků za vteřinu," řekla pracovnice povodí.

Některé ulice jsou uzavřené

Praha 6 rozhodla kvůli očekávanému vzestupu hladiny Vltavy o uzavření Papírenské ulice a ulice V Podbabě. Praha 5, Praha 8 a Praha 12, které evakuaci zvažovaly, ji nakonec nevyhlásily.

Pražská zoologická zahrada musela evakuovat všechna zvířata ze spodní části zahrady. Zároveň má zoo první "povodňový" přírůstek, je jím mládě kotula pojmenovaný Plaváček. Zahrada při povodni přišla o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách, jeden plameňák si zlomil nohu.

Strakonická je pod vodou

Uzavřeny jsou kvůli velké vodě i některé důležité komunikace. Řidiči neprojedou po Strakonické mezi Pražským okruhem a Jižní spojkou, po Roztocké z Podbaby směrem na Roztoky u Prahy, zavřeny jsou rovněž Povltavská v Praze 8, Vrážská v Praze 16 nebo most Barikádníků v Praze 7.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek