metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Velká voda na Zbraslavi | foto: ČTK

Praha má nekritičtější noc za sebou, evakuovala jen Praha 6

  11:20
Praha má nejkritičtější noc současných povodní za sebou, evakuace se týkala asi 30 lidí v Praze 6, kde v pondělí večer povodňová komise rozhodla o uzavření Papírenské ulice a ulice V Podbabě. Praha 5, Praha 8 a Praha 12, které evakuaci zvažovaly, ji nakonec nevyhlásily. Vltava kulminovala v ranních hodinách, průtok v Rokytce i Botiči klesá.

Po osmé hodině ranní byla uzavřena vlaková trať z Prahy do Čerčan a Dobříše. Důvodem bylo odčerpávání vody z Obchodního náměstí přes kolejovou trať. "V noci byli informováni obyvatelé bytového komplexu Belárie o možnosti evakuace, prozatím je situace stabilizována a k evakuaci nedošlo," uvedla mluvčí Prahy 12 Eva Burianová.

Smíchov se obešel bez evakuace

To nejhorší má Praha za sebou

  • Vltava v Praze kulminovala ráno, v 6 hodin dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu.
  • Podle meteorologů nebude v nejbližší době hladina výrazně růst.
  • Nejvyšší průtok už má ze sebou i Berounka, jejíž hladina postupně klesá. Vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady.

V Praze 8 řešili nad ránem průsaky protipovodňové bariéry z pytlů s pískem v ulici Zenklova. "Kvůli vodě byl pak v místě přerušen provoz tramvají," uvedl starosta Prahy 8 Jiří Janků. Dopravní spojení Palmovka-Kobylisy bude až do odvolání zajišťovat náhradní autobusová doprava. V Praze 8 byl uzavřen pro auta Libeňský most, tramvaje po něm normálně jezdí.

K evakuaci nedošlo ani na Smíchově. "Kulminace je za námi, nyní se začneme připravovat na úklid," řekl mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig. Městská část měla ráno problémy s webovými stránkami, kde informuje o aktuálních opatřeních. Návštěvnost stránek se v některých chvílích pohybuje kolem 50 tisíc návštěv. Lidé mohou sledovat také facebookovou stránku Prahy 5, dodal mluvčí.

Magistrát poslal Zbraslavi další čerpadlo

Na Zbraslavi jsou uzavřeny zaplavené oblasti Lahovice, Lahovičky a Závist. Oblast je pod policejní ostrahou, všechny objekty tam jsou nepřístupné. V Dolní Zbraslavi jsou zaplavené domy v ulice Spojařů a dva domy v ulici Žitavského. Všude se intenzivně čerpá voda přes protipovodňovou stěnu.

"Průsaky přes hradidlové komory, které dělaly problémy v minulých dnech, byly utěsněny betonovými kvádry a pytli s pískem," řekla dnes místostarostka Alexandra Klímová. Magistrát také poslal Zbraslavi další čerpadlo. Dodávky plynu a elektřiny by mohly být obnoveny během dne v nezasažených oblastech. Ve středu by měla být otevřena zbraslavská poliklinika.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek