metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Dalších 13 fotografií v galerii
Takto pracovníci pražské zoo evakuovali pavilon velkých kočkovitých šelem. | foto: ČTK/PR

Zatopená pražská zoo otevře ve středu. Zatím jen horní část

  11:37,  aktualizováno  16:29
Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady. Řekl to dnes ředitel zoo Miroslav Bobek s tím, že chce jednat o rozšíření protipovodňové ochrany u zoo. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden. Stěhování do jiných zoo možná čeká i další zvířata, jejich azyl přitom může trvat měsíce.

Kvůli záplavám je stále pod vodou většina spodní části zahrady, například pavilon velkých kočkovitých šelem, bazény lachtanů nebo stanoviště plameňáků. Tato zvířata byla evakuována do horní části zoo, skupina goril je stále v protipovodňové věži. Kvůli povodni přišla zoo o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Jeden plameňák si zlomil nohu, jinak jsou všechna zvířata v pořádku.

Zoo si chce na opravy vydělat na vstupném

Zaplavená zoo
Zaplavená zoo

"Povodeň nás nezlomí, Zoo Praha bude již zítra opět otevřena, byť přístupná bude pouze její horní část. Čas podpořit nás návštěvou však teprve přijde, nyní je třeba respektovat, že naše město prochází těžkou zkouškou a situaci v Troji ani jinde ještě víc nezkomplikovat," uvedl Bobek a vyzval návštěvníky, ať do zoo zatím rozhodně nejezdí autem.

Zahrada chce co nejrychleji obnovit provoz, škody se totiž podle Bobka mohou vyšplhat na zhruba 160 milionů korun. Takovou sumu by prý z fondu investic dávali dohromady velmi dlouho. Zoo navíc na čas přijde o jednu z hlavních atrakcí, skupinku goril. Až voda opadne a bude možno přijet k protipovodňové věži autem, budou gorily odvezeny do Dvora Králové. Převoz by se měl uskutečnit příští týden. V královédvorské zoo mohou podle Bobka gorily pobýt i několik měsíců, než se opraví pavilon goril v Praze.

Velká voda může poničit nové pavilony

Ředitel chce také jednat o rozšíření protipovodňové ochrany, před zoo, která leží v pražské Troji přímo u Vltavy, totiž není vybudován systém protipovodňových zábran. "Je to nezbytnost," nechal se slyšet Bobek, který prý o tomto už mluvil například s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem.

Vltavou zaplavená dolní část zoologické zahrady.

Zoo Praha totiž od posledních povodní v roce 2002, které způsobily škody ve výši 232 milionů, proinvestovala stovky milionů korun do nových pavilonů. Třeba pavilon indonéské džungle vyšel na 170 milionů, oprava historických Gočárových domků 37,5 milionu korun. Do pavilonu pro lachtany investovala zahrada 44,5 milionu a rekonstrukce povodní zasažené expozice šelem stála přes 25 milionů korun. Letos na jaře zahrada otevřela nový sloninec za půl miliardy, pavilony ale stojí v horní části zahrady.

Lachtani bydlí u hrochů

Voda zatopila také technické zázemí bazénů lachtanů. Čtveřice lachtanů byla provizorně umístěna do pavilonu hrochů, lachtaní samice Abeba s mládětem je v zázemí expozice ledních medvědů.

"Až budeme mít odhady, jestli to (opravy) bude v řádu týdnů nebo v řádu měsíců, pak se budeme rozhodovat, jestli lachtany dokážeme komfortně udržet v našich podmínkách, nebo budou muset být převezeni do jiné zahrady. Zatím jsme o tom neuvažovali," řekl Antonín Vaidl ze zoo.

Na 600 ptáků bylo umístěno do zahrad v Plzni, Liberci i na Moravu. Vaidl ČTK řekl, že jejich návrat bude trvat měsíc, možná i déle.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek