Kvůli záplavám je stále pod vodou většina spodní části zahrady, například pavilon velkých kočkovitých šelem, bazény lachtanů nebo stanoviště plameňáků. Tato zvířata byla evakuována do horní části zoo, skupina goril je stále v protipovodňové věži. Kvůli povodni přišla zoo o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Jeden plameňák si zlomil nohu, jinak jsou všechna zvířata v pořádku.
Zoo si chce na opravy vydělat na vstupném
"Povodeň nás nezlomí, Zoo Praha bude již zítra opět otevřena, byť přístupná bude pouze její horní část. Čas podpořit nás návštěvou však teprve přijde, nyní je třeba respektovat, že naše město prochází těžkou zkouškou a situaci v Troji ani jinde ještě víc nezkomplikovat," uvedl Bobek a vyzval návštěvníky, ať do zoo zatím rozhodně nejezdí autem.
Zahrada chce co nejrychleji obnovit provoz, škody se totiž podle Bobka mohou vyšplhat na zhruba 160 milionů korun. Takovou sumu by prý z fondu investic dávali dohromady velmi dlouho. Zoo navíc na čas přijde o jednu z hlavních atrakcí, skupinku goril. Až voda opadne a bude možno přijet k protipovodňové věži autem, budou gorily odvezeny do Dvora Králové. Převoz by se měl uskutečnit příští týden. V královédvorské zoo mohou podle Bobka gorily pobýt i několik měsíců, než se opraví pavilon goril v Praze.
Velká voda může poničit nové pavilony
Ředitel chce také jednat o rozšíření protipovodňové ochrany, před zoo, která leží v pražské Troji přímo u Vltavy, totiž není vybudován systém protipovodňových zábran. "Je to nezbytnost," nechal se slyšet Bobek, který prý o tomto už mluvil například s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem.
Zoo Praha totiž od posledních povodní v roce 2002, které způsobily škody ve výši 232 milionů, proinvestovala stovky milionů korun do nových pavilonů. Třeba pavilon indonéské džungle vyšel na 170 milionů, oprava historických Gočárových domků 37,5 milionu korun. Do pavilonu pro lachtany investovala zahrada 44,5 milionu a rekonstrukce povodní zasažené expozice šelem stála přes 25 milionů korun. Letos na jaře zahrada otevřela nový sloninec za půl miliardy, pavilony ale stojí v horní části zahrady.
Lachtani bydlí u hrochůVoda zatopila také technické zázemí bazénů lachtanů. Čtveřice lachtanů byla provizorně umístěna do pavilonu hrochů, lachtaní samice Abeba s mládětem je v zázemí expozice ledních medvědů. "Až budeme mít odhady, jestli to (opravy) bude v řádu týdnů nebo v řádu měsíců, pak se budeme rozhodovat, jestli lachtany dokážeme komfortně udržet v našich podmínkách, nebo budou muset být převezeni do jiné zahrady. Zatím jsme o tom neuvažovali," řekl Antonín Vaidl ze zoo. Na 600 ptáků bylo umístěno do zahrad v Plzni, Liberci i na Moravu. Vaidl ČTK řekl, že jejich návrat bude trvat měsíc, možná i déle. |