metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

V areálu zámku v Troji se odhaduje škoda na 30 milionů korun

  11:17
Galerie hlavního města Prahy odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. "Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun," řekla dnes mluvčí galerie Kristýna Kočová.

Další 2 fotografie v galerii
Zaplavený areál zámku v Troji. | foto: ČTK

"Pokud hladina Vltavy v Praze ještě stoupne a zatopí trafostanici a celý suterén zámku a hospodářských budov, náklady na opravy po současné povodni můžou ještě dalekosáhle převýšit zmíněných 30 milionů," doplnila. To ale experti nepředpokládají.

Národní galerie již v pondělí uzavřela Anežský klášter poblíž nábřeží Na Františku, voda jej zatím neohrožuje. Jak dnes řekli pracovníci Národní galerie, před rozlitím Vltavy nábřeží chrání povodňové zábrany, spodní voda se do kláštera zatím nedostala. Preventivně byla uzavřena i Valdštejnská jízdárna, v níž pořádá výstavy. Pro návštěvníky byly uzavřeny i další galerie a muzea, nejhůře na tom v Praze je pravděpodobně Muzeum Kampa.

Zámeček pod vodou

  • V jižní části areálu trojského zámku dosáhla voda do výšky asi 1,5 metru a zatopeny byly tři objekty včetně Oranžerie. Spodní voda natekla i do suterénu samotného zámku a do suterénů hospodářských budov přibližně do výšky 40 centimetrů.
  • Oranžerie byla po povodních roku 2002 rekonstruována v letech 2005 a 2006, domek zahradníka se právě rekonstruoval, hotové byly podlahy, sanace základového zdiva, sanační omítky a veškeré inženýrské sítě včetně vytápění, vše bylo tažené pod podlahami, popsala mluvčí stav před záplavou.
  • Podlahy, rozvody i spodní části omítek voda poškodila, poškozeny byly i inženýrské sítě tažené v trubkových kolektorech jižní části zahrady, kolektory budou zaplaveny bahnem a budou muset být opět vykopány a nahrazeny novými.
  • V suterénu zámku voda poškodila inženýrské sítě vedené pod podlahou. Místy se vzedmula podlaha a byly poškozeny spodní části zdí. Další dva objekty v areálu nebyly ještě po povodni z roku 2002 zcela rekonstruovány, proto vzniklé škody na nich nejsou tak značné. Pracovníci galerie předpokládají, že velmi poškozené budou také cesty a zeleň. Po opadnutí vody se kromě uklízení, desinfekce a vysoušení budou provádět statické průzkumy a průzkum stavu kanalizace.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek