metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 2 fotografie v galerii
Zaplavený areál zámku v Troji. | foto: ČTK

V areálu zámku v Troji se odhaduje škoda na 30 milionů korun

  11:17
Galerie hlavního města Prahy odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. "Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun," řekla dnes mluvčí galerie Kristýna Kočová.

"Pokud hladina Vltavy v Praze ještě stoupne a zatopí trafostanici a celý suterén zámku a hospodářských budov, náklady na opravy po současné povodni můžou ještě dalekosáhle převýšit zmíněných 30 milionů," doplnila. To ale experti nepředpokládají.

Národní galerie již v pondělí uzavřela Anežský klášter poblíž nábřeží Na Františku, voda jej zatím neohrožuje. Jak dnes řekli pracovníci Národní galerie, před rozlitím Vltavy nábřeží chrání povodňové zábrany, spodní voda se do kláštera zatím nedostala. Preventivně byla uzavřena i Valdštejnská jízdárna, v níž pořádá výstavy. Pro návštěvníky byly uzavřeny i další galerie a muzea, nejhůře na tom v Praze je pravděpodobně Muzeum Kampa.

Zámeček pod vodou

  • V jižní části areálu trojského zámku dosáhla voda do výšky asi 1,5 metru a zatopeny byly tři objekty včetně Oranžerie. Spodní voda natekla i do suterénu samotného zámku a do suterénů hospodářských budov přibližně do výšky 40 centimetrů.
  • Oranžerie byla po povodních roku 2002 rekonstruována v letech 2005 a 2006, domek zahradníka se právě rekonstruoval, hotové byly podlahy, sanace základového zdiva, sanační omítky a veškeré inženýrské sítě včetně vytápění, vše bylo tažené pod podlahami, popsala mluvčí stav před záplavou.
  • Podlahy, rozvody i spodní části omítek voda poškodila, poškozeny byly i inženýrské sítě tažené v trubkových kolektorech jižní části zahrady, kolektory budou zaplaveny bahnem a budou muset být opět vykopány a nahrazeny novými.
  • V suterénu zámku voda poškodila inženýrské sítě vedené pod podlahou. Místy se vzedmula podlaha a byly poškozeny spodní části zdí. Další dva objekty v areálu nebyly ještě po povodni z roku 2002 zcela rekonstruovány, proto vzniklé škody na nich nejsou tak značné. Pracovníci galerie předpokládají, že velmi poškozené budou také cesty a zeleň. Po opadnutí vody se kromě uklízení, desinfekce a vysoušení budou provádět statické průzkumy a průzkum stavu kanalizace.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek