metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata
Dvanáct stanic je zavřených. | foto: Edita Zvoníčková

Další čtyři stanice metra jsou kvůli vodě uzavřeny. Zavírá se i Muzeum

  19:30
Pražský dopravní podnik v pondělí večer zavřel další čtyři stanice metra linky B. Nedostupné jsou stanice Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. V Praze se od úterního rána zavře na trase A i stanice Muzeum. Metro A pojede mezi Nám. Míru a Depem Hostivař. Pro trasu C bude Muzeum otevřené.

Podnik kvůli povodňové situaci částečně uzavřel metro už v neděli, uzavírka může trvat až několik dnů. "Je to přesně v souladu s povodňovým plánem. Já jsem avizoval, že jakmile se zvedne průtok Vltavy a přiblíží se k hranici 3000 kubických metrů za sekundu, budeme muset přistoupit realizaci dalších nápravných opatření," uvedl generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.

V Praze se od úterního rána zavře na trase A i stanice Muzeum. Metro A pojede mezi Nám. Míru a Depem Hostivař. Pro trasu C bude Muzeum otevřené.

Adekvátně se zkrácením linky metra se prodlouží trasa náhradních tramvají XB, které budou od úterního rána jezdit mezi Radlickou a Lehovcem přes Anděl, Karlovo Náměstí, Masarykovo nádraží, Florenc, Palmovku a Vysočany. Do stanice Lehovec by náhradní doprava z Českomoravské měla zajíždět už od dnešních 20:00. Dopravní podnik proto vyslal do stanic Radlická a Hloubětín informátory, kteří mají informovat veřejnost, že dochází ke změnám v provozu. Kdy se provoz pražského metra opět vrátí k normálu, zatím není možné odhadnout.

Dopravní podnik i v tomto případě musí postupovat podle povodňového plánu. Když průtok v řece klesne pod hranici 2500 kubických metrů, bude opět možno uzavřenými stanicemi projíždět, při průtoku pod 2000 metrů by mohly být opět zprovozněny, dodal šéf dopravního podniku. Uzavírka metra už dnes působila velké potíže v dopravě. Metro na trase A nyní nejede v úsecích Dejvická - Muzeum, na trase B mezi stanicemi Českomoravská - Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy - Muzeum. Omezen je i provoz tramvajových linek. Neprůjezdná je trať v Braníku.

Průtok v Praze vpodvečer oproti běžným 150 kubíkům za vteřinu vystoupal nad 2900 m3/s. Premiér Petr Nečas (ODS) následně řekl, že bude oproti předpokladům třeba upustit Vltavskou kaskádu. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Při průtoku 3500 m3/s musí dopravní podnik hermeticky uzavřít tunely metra pod Vltavou.

Praha je podle informací ČTK nyní díky protipovodňovým bariérám připravena na průtok 3700 m3/s. Do rána se postaví další tak, aby odolala stoleté vodě, tedy přes 4000 m3/s. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě přes 5000 metrů krychlových za sekundu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek