metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela
Zatopená Zbraslav | foto: Markéta Bínová

Jak získat pojistku? Před povodněmi zachraňte i pojistné smlouvy

  11:32
Pojišťovny už sčítají předběžné škody po povodních a počítají s tím, že půjdou do miliard korun. Jak postupovat, když už vás voda zasáhla, a když ještě na povodňovou vlnu čekáte?

Jisté je, že pojišťovny budou kvůli letošní velké vodě platit jak mourovaté. Už teď totiž počítají s tím, že se jim ozvou tisíce zasažených klientů. "Nejčastějším typem pojistných událostí jsou v tuto chvíli podmáčené nebo vytopené sklepy, případně přízemní části domů nebo přilehlých stavení," říká Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven. "Časté jsou také škody na zahradní architektuře," dodává Kotyrová. Pojišťovny očekávají, že za škody vyplatí lidem stovky milionů až miliard. Například Česká pojišťovna původně odhadovala 20 tisíc hlášených pojistných událostí za stovky milionů korun, v úterý svůj odhad zpřesnila. "S ohledem na aktuální situaci zdvojnásobila odhad předpokládaných škod a očekává nyní dokonce až 40 tisíc nahlášených škod v řádech miliard korun," sdělil mluvčí ČP Tomáš Zavoral s tím, že nejpostiženějším regionem v tuto chvíli jsou střední Čechy, odkud je hlášena více než polovina škod. V závěsu za nimi je Praha a jižní Čechy.

Než škody odklidíte, vyfoťte si je

Hlavním pravidlem pro všechny, jejichž majetek už voda poničila, je zaopatřit si důkazy zkázy. "Před zahájením úklidových prací vše důkladně zdokumentujte fotoaparátem," říká mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Pak se pusťte do hlášení škodné události. Vypracujte také seznam zasažených věcí včetně jejich ceny, stáří a rozsahu poškození. "Zasažené věci, u kterých je to možné, ponechejte v původním stavu pro prohlídku pracovníkem pojišťovny, elektrické spotřebiče zabezpečte pro posouzení odbornou opravnou," dodává Marcela Kotyrová z asociace pojišťoven. V lokalitách, kde riziko povodní hrozí, by si také lidé kromě cenností měli zabezpečit i všechny pojistné smlouvy.

Škody i zdraví

Tisíce lidí bez domova, vyplavené sklepy, poničená auta a dokonce výrobní linky továren. Škody půjdu do miliard. Je ale dobré myslet i na zdravotní opatření.

  • Hlavní hygienik varoval obyvatele oblastí zasažených záplavami před používáním vody z místních vodovodů.
  • Zajištěno je zásobování vody z cisteren a také balené vody.
  • Pokud vás zasáhly záplavy, je dobré si zkontrolovat přeočkování proti tetanu, mýt si řádně ruce a při odklízení škod používat ochranné pomůcky.
  • Oděvy vyvařte, dezinfikujte a všechny vodou zasažené potraviny bez milosti zlikvidujte.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek