metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Trojská zoo může mít škody jako v roce 2002. Gorily se budou stěhovat

  12:38,  aktualizováno  17:54
Zatopená spodní část pražské zoologické zahrady může být poškozena stejně jako při ničivých povodních v roce 2002. "Škody budou moci být vyčísleny, až opadne voda," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. V České televizi později řekl, že podle velmi předběžného odhadu by se škody mohly vyšplhat na 160 milionů korun.

V roce 2002 dosáhly škody v zoo 232 milionů korun. Až na jednoho plameňáka se zlomenou nohou se nyní podle Bobka zatím žádnému ze zvířat nic nestalo, gorily ale budou po povodních kvůli zničenému pavilonu převezeny do Zoo Dvůr Králové. Zahrada je zatím evakuována jako by měla přijít padesátiletá voda. Gorily jsou schované v protipovodňové věži a chovatelé je jezdí krmit ve člunu. Část ptactva byla převezena do zoo v Liberci a v Plzni, vyklizen byl mimo jiné i pavilon šelem.

Chovatelé krmí z člunu

Zaplavená zoo

Zaplavená zoo

Tragédie v zoo

  • Povodeň v roce 2002 nepřežilo 14 savců a 135 ptáků.
  • Mezi nimi například slon, lev a medvěd, gorila a dva hrošíci liberijští.

"Já se obávám, že celá ta spodní část zoo znovu podruhé během 11 let bude velmi vážně poškozena, ne-li zničena. A můžu říct jenom to, že mě mrzí, že Zoo Praha nebyla zahrnuta do těch protipovodňových opatření a že vlastně to, co tady je k dispozici proti povodním, je hráz dimenzovaná na dvacetiletou vodu," uvedl Bobek. Gorily mají podle Bobka ve věži rezervu ještě dva metry, kdyby voda dále stoupala, musely by být také evakuovány. "Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven.

"Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy," informoval Bobek na sociální síti Facebook. Gorily patří mezi miláčky pražské zahrady, stěhování pro ně bude znamenat zátěž. Ve spodní části zoo zůstali například volně plující pelikáni a také lachtani, na které voda zatím nedosáhne. Většina zvířat ze spodní části zahrady byla evakuována na horní konec a do zázemí. Vyklizen byl třeba celý pavilon velkých kočkovitých šelem, velká zvířata musela být uspána a odnesena, menší šelmy odnesli pracovníci zahrady v přepravkách. Z restaurace Gaston je nyní vidět jen nápis na střeše. Zatopeno je také úpatí skály, kde mají výběh třeba paovce hřivnaté, ty utekly do vyšší části skal.

Zoo zřídila vlastní povodňové konto

Před zoo, která leží v pražské Troji přímo u Vltavy, nejsou protipovodňové zábrany. Zoo přitom od posledních povodní investovala stovky milionů korun do budování nových pavilonů. Třeba pavilon indonéské džungle vyšel na 170 milionů, oprava historických Gočárových domků 37,5 milionu korun. Do pavilonu pro lachtany investovala zahrada 44,5 milionu a rekonstrukce povodní zasažené expozice šelem stála přes 25 milionů korun. Letos na jaře zahrada otevřela nový sloninec za půl miliardy.

Zahradu chce její vedení otevřít návštěvníkům co nejdříve to bude možné, poté také uvítá pomoc dobrovolníků při odklízení bahna. Zoo zároveň zřídila vlastní povodňové konto, příspěvky mohou lidé posílat na účet 3070207/0100.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek