metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 22 °C

Pondělí 25. září 2023. Svátek má Zlata

Trojská zoo může mít škody jako v roce 2002. Gorily se budou stěhovat

  12:38,  aktualizováno  17:54
Zatopená spodní část pražské zoologické zahrady může být poškozena stejně jako při ničivých povodních v roce 2002. "Škody budou moci být vyčísleny, až opadne voda," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. V České televizi později řekl, že podle velmi předběžného odhadu by se škody mohly vyšplhat na 160 milionů korun.

V roce 2002 dosáhly škody v zoo 232 milionů korun. Až na jednoho plameňáka se zlomenou nohou se nyní podle Bobka zatím žádnému ze zvířat nic nestalo, gorily ale budou po povodních kvůli zničenému pavilonu převezeny do Zoo Dvůr Králové. Zahrada je zatím evakuována jako by měla přijít padesátiletá voda. Gorily jsou schované v protipovodňové věži a chovatelé je jezdí krmit ve člunu. Část ptactva byla převezena do zoo v Liberci a v Plzni, vyklizen byl mimo jiné i pavilon šelem.

Chovatelé krmí z člunu

Zaplavená zoo

Zaplavená zoo

Tragédie v zoo

  • Povodeň v roce 2002 nepřežilo 14 savců a 135 ptáků.
  • Mezi nimi například slon, lev a medvěd, gorila a dva hrošíci liberijští.

"Já se obávám, že celá ta spodní část zoo znovu podruhé během 11 let bude velmi vážně poškozena, ne-li zničena. A můžu říct jenom to, že mě mrzí, že Zoo Praha nebyla zahrnuta do těch protipovodňových opatření a že vlastně to, co tady je k dispozici proti povodním, je hráz dimenzovaná na dvacetiletou vodu," uvedl Bobek. Gorily mají podle Bobka ve věži rezervu ještě dva metry, kdyby voda dále stoupala, musely by být také evakuovány. "Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven.

"Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy," informoval Bobek na sociální síti Facebook. Gorily patří mezi miláčky pražské zahrady, stěhování pro ně bude znamenat zátěž. Ve spodní části zoo zůstali například volně plující pelikáni a také lachtani, na které voda zatím nedosáhne. Většina zvířat ze spodní části zahrady byla evakuována na horní konec a do zázemí. Vyklizen byl třeba celý pavilon velkých kočkovitých šelem, velká zvířata musela být uspána a odnesena, menší šelmy odnesli pracovníci zahrady v přepravkách. Z restaurace Gaston je nyní vidět jen nápis na střeše. Zatopeno je také úpatí skály, kde mají výběh třeba paovce hřivnaté, ty utekly do vyšší části skal.

Zoo zřídila vlastní povodňové konto

Před zoo, která leží v pražské Troji přímo u Vltavy, nejsou protipovodňové zábrany. Zoo přitom od posledních povodní investovala stovky milionů korun do budování nových pavilonů. Třeba pavilon indonéské džungle vyšel na 170 milionů, oprava historických Gočárových domků 37,5 milionu korun. Do pavilonu pro lachtany investovala zahrada 44,5 milionu a rekonstrukce povodní zasažené expozice šelem stála přes 25 milionů korun. Letos na jaře zahrada otevřela nový sloninec za půl miliardy.

Zahradu chce její vedení otevřít návštěvníkům co nejdříve to bude možné, poté také uvítá pomoc dobrovolníků při odklízení bahna. Zoo zároveň zřídila vlastní povodňové konto, příspěvky mohou lidé posílat na účet 3070207/0100.

Komentáře

Hlavní zprávy

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek

Jde o to dětem porozumět, ne jen popsat chování, říká vědkyně, která se zabývá čtením

vydáno 25. září 2023  11:30

V pětiletém výzkumném projektu bude Anežka Kuzmičová zkoumat vztah dětí k informacím a čtení literatury faktu. Stala se tak vůbec první držitelkou...  celý článek

Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém. Vadí jim zácpy a trable s parkováním

vydáno 25. září 2023  6:14

Rovných sedmdesát procent obyvatel Prahy považuje „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Vyplývá to z dat získaných z...  celý článek