metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Hloubětínské podzemí se otevře veřejnosti. Ještě ale čeká na vyjádření statika

  8:49
Chodby Fejkovy pískovny připomínají peklo. Před časem byly pouze plné odpadků.

Další 3 fotografie v galerii
Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018) | foto: Tomáš Tecl

Někteří místní znají bývalý lom nacházející se pod čtrnáctou městskou částí jako Bílého koně, jiní pod názvem Fejkova pískovna. Ta rozmanitostí svých zákoutí návštěvníkům v minulosti připomínala v určitých částech peklo, v dalších díky červeným cihlovým zídkám a vápenatým stěnám středověké sklepení. Před čtyřmi lety získala prostory od magistrátu do vlastnictví radnice Prahy 14 a od té doby se tu s přestávkami uklízelo a pracovalo na otevření.

Podle mluvčí čtrnácté městské části Veroniky Berné se však čekání konečně chýlí ke konci. „Zvažujeme zatím provizorní vstup pro veřejnost, a to od podzimu. Momentálně městská část čeká ještě na doporučení statika, který rozhodne o zpevnění stropu jeskyně. Schody do podzemních prostor jsou již hotové, únikový východ také, nicméně na otevření pro veřejnost je třeba ještě chvíli počkat,“ říká pro deník Metro Berná.

Praha 14 chce zpřístupnit zasypanou pískovnu Bílý kůň v Hloubětíně. (13.6.2018)

Když si Praha 14 od magistrátu v roce 2016 uzavřený lom přebírala, byly prostory zavalené odpadem. Při úklidu se mělo údajně vynést několik set pytlů odpadu na několik desítek kontejnerů. Velkou výzvou je pro odborníky v podzemí nyní také vlhkost. „Na činnosti, které jsem již uvedla, naváže ještě úprava plochy nad pískovnou, dendrologické posouzení, studie a následně projekt a jeho realizace. Tím je míněna například tvorba nových cest, umístění laviček, vytvoření zázemí pro správce, nebo případně vybudování dětského hřiště,“ dodává Berná.

V prostoru hloubětínských Hutí se původně těžil v osmnáctém století písek. Ve století devatenáctém pak těžaři písku z lomů postupně začali vrtat pod zem, kde narazili na již vytvořené chodbičky vodní erozí. Těžba zde skončila po druhé světové válce, část byla zasypaná, a později naopak využívána jako sklad potravin. Právě přestavba prostor na sklady zde zanechala cihlové místnosti i později zazděné vchody. 

Podzemí na čtrnáctce

  • Na území Prahy 14 se nachází celkem 25 protiatomových krytů, jejichž majitelé jsou dohledatelní na webu městské části. Radnici nepatří do správy ani jeden. Po celé Praze je jich pro srovnání kolem dvanácti set.
  • Nejznámější a také největší kryty v Praze 14 se nacházejí v ulici Kapitána Stránského a Ocelkově ulici. Do každého z těchto krytů vlastněných magistrátem se vejde 2600 lidí.
  • Ve čtrnácté městské části se také podařilo před dvěma lety objevit neznámé podzemí poměrně kuriózním způsobem. V prostorách zahrady školy Bratří Venclíků na Černém Mostě se propadl strop domnělého protiatomového krytu, který nebyl k nalezení v žádné databázi.
  • Později se ukázalo, že šlo pouze o součást staveniště z dob, kdy bylo sídliště Černý Most vybudováváno.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek