metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Středa 27. září 2023. Svátek má Jonáš
Roman Janoušek u soudu

Janoušek z vězení kvůli zdraví nepůjde, rozhodl soud

  14:04
Brněnský krajský soud zamítl žádost pražského lobbisty Romana Janouška na přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů. Odůvodnil to tím, že vězeňská služba má možnost jeho zdravotní stav vyřešit. Mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová uvedla, že Janoušek tak zůstane ve vězení.

Lobbista loni v listopadu nastoupil do věznice v Brně, aby si odpykal trest čtyři a půl roku za to, že v opilosti srazil autem ženu a vážně ji zranil.

Soud o Janouškově žádosti rozhodl 6. února v neveřejném zasedání, ale informaci nemohl podle mluvčí zveřejnit před tím, než bylo rozhodnutí doručeno účastníkům řízení.

„Soud ze závěru nemocniční lékařské komise vězeňské služby došel k tomu, že vězeňská služba má dostatečné možnosti pro řešení zdravotního stavu odsouzeného,“ uvedla Smutná Polachová. Proto nebyla splněná formální podmínka pro přerušení výkonu trestu.

Janouškův advokát podá stížnost k Vrchnímu soudu

Proti usnesení lze podat do tří dnů stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Janouškův advokát Vít Široký deníku Právo řekl, že stížnost podá. Široký už dříve uváděl, že jeho klient má problémy po operaci hlavy. Kvůli tomu už loni žádal o odklad nástupu do vězení.

Pokud by měl odsouzený těžkou nemoc, lze výkon trestu na potřebnou dobu přerušit. „V obecné rovině lze ale říct, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je vězeň v podstatě v ohrožení života,“ řekla už v dříve mluvčí brněnské bohunické věznice Dana Krejčířová. Právě v této věznici Janoušek je. „Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi, a proto se nemůžeme nijak vyjádřit,“ řekla dnes Krejčířová.

Opilý Janoušek srazil v březnu 2012 v Praze řidičku vietnamské národnosti, do jejíhož auta předtím naboural a ujel. Když zastavil na červenou, žena ho dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla situaci řešit. Janoušek proti ní dvakrát popojel, pak se na zelenou rozjel a ženu srazil. Vietnamka byla měsíc a půl v nemocnici a mohla i zemřít. Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až desetileté vězení. Soudy však přihlédly k jeho předchozímu čistému trestnímu rejstříku. Projevil také snahu následky napravit, když dal ženě 900 tisíc korun. I proto jej soudy poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek

Komerční sdělení

Rozvoj zábavnou formou: Kreativita, empatie a fantazie ve světě panenek

vydáno 27. září 2023

Panenky a kočárky představují oblíbené hračky a symboly dětství. Nabízejí přitom více než jen zábavu. Dokáží totiž rozvíjet kreativitu, empatii a sociální...  celý článek

Okolí nádraží Praha-Smíchov má ambice stát se po rekonstrukci tepnou města

vydáno 26. září 2023  18:24

Víte, jaká prkotina zaujala diváky seriálu Sanitka? Když si ředitel záchranky po použití pisoáru neumyl ruce. Rekonstrukce smíchovského terminálu má...  celý článek