metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Roman Janoušek u soudu

Janoušek z vězení kvůli zdraví nepůjde, rozhodl soud

  14:04
Brněnský krajský soud zamítl žádost pražského lobbisty Romana Janouška na přerušení trestu vězení ze zdravotních důvodů. Odůvodnil to tím, že vězeňská služba má možnost jeho zdravotní stav vyřešit. Mluvčí soudu Lenka Smutná Polachová uvedla, že Janoušek tak zůstane ve vězení.

Lobbista loni v listopadu nastoupil do věznice v Brně, aby si odpykal trest čtyři a půl roku za to, že v opilosti srazil autem ženu a vážně ji zranil.

Soud o Janouškově žádosti rozhodl 6. února v neveřejném zasedání, ale informaci nemohl podle mluvčí zveřejnit před tím, než bylo rozhodnutí doručeno účastníkům řízení.

„Soud ze závěru nemocniční lékařské komise vězeňské služby došel k tomu, že vězeňská služba má dostatečné možnosti pro řešení zdravotního stavu odsouzeného,“ uvedla Smutná Polachová. Proto nebyla splněná formální podmínka pro přerušení výkonu trestu.

Janouškův advokát podá stížnost k Vrchnímu soudu

Proti usnesení lze podat do tří dnů stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Janouškův advokát Vít Široký deníku Právo řekl, že stížnost podá. Široký už dříve uváděl, že jeho klient má problémy po operaci hlavy. Kvůli tomu už loni žádal o odklad nástupu do vězení.

Pokud by měl odsouzený těžkou nemoc, lze výkon trestu na potřebnou dobu přerušit. „V obecné rovině lze ale říct, že trest se přerušuje opravdu ve výjimečných případech, kdy je vězeň v podstatě v ohrožení života,“ řekla už v dříve mluvčí brněnské bohunické věznice Dana Krejčířová. Právě v této věznici Janoušek je. „Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi, a proto se nemůžeme nijak vyjádřit,“ řekla dnes Krejčířová.

Opilý Janoušek srazil v březnu 2012 v Praze řidičku vietnamské národnosti, do jejíhož auta předtím naboural a ujel. Když zastavil na červenou, žena ho dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla situaci řešit. Janoušek proti ní dvakrát popojel, pak se na zelenou rozjel a ženu srazil. Vietnamka byla měsíc a půl v nemocnici a mohla i zemřít. Za těžké ublížení na zdraví hrozilo Janouškovi až desetileté vězení. Soudy však přihlédly k jeho předchozímu čistému trestnímu rejstříku. Projevil také snahu následky napravit, když dal ženě 900 tisíc korun. I proto jej soudy poslaly do mírnějšího typu věznice s dozorem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek