Předseda pražské ODS a primátor hlavního města Bohuslav Svoboda již během dne řekl, že kdyby byl na místě bývalého primátora a nynějšího poslance Pavla Béma, pozastavil by své členství ve straně. Jeho názor podpořilo i grémium pražské ODS. Šéf ODS Petr Nečas řekl, že by Bém měl odejít ze strany i ze Sněmovny. Pokud se tak nestane, zahájí kroky vedoucí k jeho vyloučení.
Bém je nyní v Gruzii. Vzkázal ale, že bude "bojovat do posledního dechu". Prezident Václav Klaus, který v minulosti Béma chválil, dnes ke kauze prohlásil, že odposlechy jsou nešťastnou věcí, která ničí českou demokracii.
Pavel BémNejdéle sloužící pražský primátor po roce 1989
|
"Situace, která je, je velmi vážná. Podrobně jsme se tou otázkou zabývali. Kdybych se dostal do takové situace jako Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil," konstatoval Svoboda. Svoboda prý Béma pozval na jednání. "Sdělil mi, že je na cestě do Tbilisi a že se mi ozve," poznamenal primátor.
Magistrát měl dva primátory
Svoboda také zdůraznil, že na pražském magistrátu v době, kdy na něj měl podle odposlechů vliv lobbista Janoušek, nebyl. Řekl, že šel do politiky právě proto, aby se takové věci, které jsou v odposleších zaznamenány, nemohly dít.
Odposlechy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Obsahem odposlechů telefonátů se již začala zabývat policie.