metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Pavel Bém | foto: ČTK

Bém kvůli Janouškovi přerušil na půl roku členství ve straně

  13:09,  aktualizováno  23:23
Někdejší primátor Pavel Bém požádal ODS v Praze-Bubenči o pozastavení členství ve straně. Tento krok vnímá jako časově omezený. Věří, že přibližně šest měsíců bude kauza s odposlechy jeho telefonátů s lobbistou Romanem Janouškem řádně vyšetřena a on tak bude mít šanci očistit své jméno. K pozastavení členství dnes Béma vyzvali premiér a předseda ODS Petr Nečas i pražský primátor a šéf ODS v metropoli Bohuslav Svoboda.

Předseda pražské ODS a primátor hlavního města Bohuslav Svoboda již během dne řekl, že kdyby byl na místě bývalého primátora a nynějšího poslance Pavla Béma, pozastavil by své členství ve straně. Jeho názor podpořilo i grémium pražské ODS. Šéf ODS Petr Nečas řekl, že by Bém měl odejít ze strany i ze Sněmovny. Pokud se tak nestane, zahájí kroky vedoucí k jeho vyloučení.

Bém je nyní v Gruzii. Vzkázal ale, že bude "bojovat do posledního dechu". Prezident Václav Klaus, který v minulosti Béma chválil, dnes ke kauze prohlásil, že odposlechy jsou nešťastnou věcí, která ničí českou demokracii.

Pavel Bém

Nejdéle sloužící pražský primátor po roce 1989

  • Narodil se 18. července 1963 v Praze.
  • Vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK v Praze.
  • V letech 1998 až 2002 byl starostou Prahy 6.
  • Od roku 2002 do roku 2010 byl primátorem.
  • Bém byl kritizován, že kvůli své cestovatelské a horolezecké vášni často chyběl v úřadě.
  • Například v květnu 2007, kdy vystoupil na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest, nebyl v úřadě dva měsíce.
  • Od května 2010 je poslancem.

"Situace, která je, je velmi vážná. Podrobně jsme se tou otázkou zabývali. Kdybych se dostal do takové situace jako Pavel Bém, své členství ve straně bych pozastavil," konstatoval Svoboda. Svoboda prý Béma pozval na jednání. "Sdělil mi, že je na cestě do Tbilisi a že se mi ozve," poznamenal primátor.

Magistrát měl dva primátory

Svoboda také zdůraznil, že na pražském magistrátu v době, kdy na něj měl podle odposlechů vliv lobbista Janoušek, nebyl. Řekl, že šel do politiky právě proto, aby se takové věci, které jsou v odposleších zaznamenány, nemohly dít.

Odposlechy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády. Podle odposlechů Janoušek v Praze spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu či o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Zajišťoval také někdejšímu primátoru Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky nebo nákupy luxusního zboží. Obsahem odposlechů telefonátů se již začala zabývat policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek

První ročník Eco Rally Praha byl náročný, ale vydařený

vydáno 7. prosince 2023  7:56

S rozvojem elektromobility, růstem počtu elektrických aut a rozšiřující se dobíjecí infrastrukturou se objevují i podpůrné sportovní a závodní aktivity....  celý článek

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek