metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 29 °C

Pátek 19. července 2024. Svátek má Čeněk

KOLOBLOG: Před třiceti lety: nula kilometrů

Koloblog   15:24
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se ve svém blogu zaměří na cyklopruhy v Praze.
Cyklopruh Roztyly | foto: Metro.cz

Přes všechny výhrady si myslím, že Praha je město kolům zaslíbené. Nedávno jsem narazil na další nové cyklopruhy, případně vyhrazené pruhy pro MHD, taxíky i cyklisty v jednom. Překvapilo mě, že i v místech, kde bych to nečekal.

Jsou místa v hlavním městě, kde se to cyklisty zrovna nehemží, kde je vozovka spíš výhradně doménou motorových vozidel. Léta jezdívám například z Roztyl, Ryšavého ulicí a dál Türkovou na Jižní Město. Jsou tam dva pruhy jedním směrem, dva druhým. Vozovka navíc vede pod dálnicí D1, za podjezdem se odbočuje na magistrálu. Nepamatuji, že bych tam potkal cyklistu. Právě proto mě nedávno překvapilo, příjemně, že tu nakreslili na asfalt i místo vymezené pro kolaře. Netvrdím, že se s rychle jedoucími auty za zády cítím bezpečně, pokud mám na silnici vlastní pruh, ale k zahození to není.

Podobně jsem před pár dny natrefil na nově vymalovaný pruh v ulici Na Jelenách, je to cesta, která míří od nájezdu na Jižní Město a Šeberov z dé jedničky na konci města. Obvykle to tam osobáky sviští víc než padesátkou, je tam úsek skoro kilometr, vlevo i vpravo nic, kromě čerpací stanice, žádný chodník, lidí tu prochází pomálu. Teď tam autobusáci i cyklisté dostali vlastní pruh.

Možná tahle dvě zjištění nejsou bomba zprávy do bulváru, někdo nad tím mávne rukou. Koho mohou zajímat dobré zprávy. Píšu o tom ale i proto, že jsem nedávno doma v krabici objevil starou Mladou frontu, myslím z roku 1987, nebo 1988. V sobotní příloze debatovali odborníci o tom, že by nebylo špatné vybudovat nějakou cyklostezku. Na konci 80. let totiž nebyla v Československu ani jediná (o cyklopruzích na vozovce ani nemluvě). A že bychom si měli vzít příklad z toho zpropadeného Západu, kde už takové vymoženosti mají.

Uplynulo třicet let a cyklostezkami, cyklopruhy a cyklotrasami se to u nás jen hemží. Máme jich kolem dvou tisíc kilometrů, značených cyklotras jsou desítky tisíc. I tak si říkám – díky za každou novou.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

vydáno 18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a trolejbusech od konce minulého měsíce častěji, než by možná...  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek