metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

  16:25
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se zaměří na mobil za volantem... tedy za řídítky.

„Rozmáhá se nám tady takový nešvar!“ řekla by učitelka v podání Evy Holubové, kdyby viděla, jak si to ulicemi, cyklostezkami i silnicemi brázdí stále víc telefonujících cyklistů. Přiznávám, začínám mít strach. Někdy o sebe, někdy o ně.

To, že kdekdo už jezdí s mobilem v držáku, aby i za řídítky kola viděl, co kdo lajkuje, nebo kdo co posílá za e-mail, to vcelku pomíjím. Leckdo využívá webové navigace, takže proč ne. Že každou chvíli někdo z cyklistů zastaví a telefonuje, to beru taky.

Jenže frajerů (a frajerek), kteří se promenádují bez držení řídítek a mobilují, případně se drží jen jednou rukou a druhou mají s mobilem u ucha, stále přibývá. Někteří se naučili, po vzoru motorkářů, využívat „handsfree“ - zasunou si mobil pod přilbu a telefonují. Kdyby ti chtěl ten mobil vypadnout, říkám si občas zlomyslně, ale pak se umravním. Přát druhému neštěstí? To je nečestné a nesportovní. Jenže telefonující cyklisté jsou na tom stejně jako telefonující řidiči. Vypínají mozek, co se děje kolem nich a před nimi, to vnímají jen okrajově.

Párkrát se mi už stalo, že jsem musel brzdit, protože telefonující eskamotér vjel na cyklostezce do protisměru. Už jsem zažil partnerské hádky, „výrobní“ porady, konzultace, co má manželka koupit na večeři, případně rozčilování s dítětem ohledně výsledku písemného testu. Nebo se do mobilu jen tak tlachá. Nohy jedou, tělo jede, hlava mluví. Každá součást cyklisty je ale „jinde“.

Uvidíme, jestli se údaje o nabouraných cyklistických mobilistech objeví i v nějakých záchranářských statistikách.

Hlavní je přežít. Jedno jsem se naučil. Když vyrážím na delší trasu, na více hodin, mobil nechávám doma. Když šlo bez něho jezdit před desítkami let, jde to i teď.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek