metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

  18:56
Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.
„Podivné výkopy mají smysl,“ říká odbornice Kopecká.

„Podivné výkopy mají smysl,“ říká odbornice Kopecká. | foto: Metro.cz

Pokud se rozhodnete udělat si v těchto dnech procházku do Baranovy ulice ve třetí městské části, uvidíte zde několik zajímavostí. Tou největší jsou bezpochyby kořenové cesty, které tu pracovníci Technické správy komunikací (TSK) čerstvě budují kolem vysazených stromů.

“Za běžných podmínek se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Se stavem a nedávnou úpravou místních chodníků však úzce souvisel i stav stromořadí a jejich stanovišť. Čím méně totiž mají kořenové systémy stromů prostoru pro růst, tím větší lze předpokládat konflikt s okolními povrchy komunikací,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková.

Sítě měly mít přednost
Vinohradské stromořadí zahradníci v minulosti takzvaně založili, poněkud nešikovně, ve velmi zhutněné půdě. To kořenům znemožnilo zarůst do hloubky.

“Na vnitřní straně výsadbových jam byly navíc instalovány chráničky inženýrských sítí v podobě silné plastové fólie. To vše zásadně omezovalo celkovou stabilitu stromů. Jejich kořeny při růstu hledaly prostor, vodu a vzduch, které ale našly jen v zásypu dlažby chodníku. S postupem času začaly kořeny mohutnět a dlažbu svým objemem narušovat a nadzvedávat. Provizorní oprava litým asfaltem byla navíc pouze dočasným řešením a neřešila příčinu,“ dodává Lišková. Přesný stav odhalilo až šetrné odkrytí kořenových zón. Ukázalo se, že kořenový systém u některých stromů přerostl plastovou chráničku a rostl na ní. „Všechny zachovalé stromy jsme se proto rozhodli ošetřit a zahájili práce na výrazném zvětšování prokořenitelného prostoru,“ doplňuje Lišková.

Víc místa, víc stability
Stromy jsou nyní mezi sebou vzájemně propojené podzemní rýhou, ta je vyplněna strukturálním substrátem o šířce jednoho metru a hloubce osmdesáti centimetrů.

“Každý strom získal deset až patnáct metrů krychlových prokořenitelného prostoru. Nově vytvářené stromové mísy jsou výrazně větší než původní, u zachovávaných stromů mají atypickou velikost z důvodu extrémně vysoko uloženého kořenovému systému. Ke stromům je sváděna jemně vyspádovaným úžlabím dešťová voda,“ upřesňují zástupci TSK na svém Facebooku s tím, že v rámci celé akce navíc proběhly koordinovaně práce na výměně či obnově komunikačních či energetických sítí Pražské Energetiky, CETIN i Pražské vodohospodářské společnosti. „Opravily se tak povrchy chodníku a přes extrémně komplikované podmínky bylo zachováno maximální množství stromů i výrazně zlepšena stanoviště stávajících i nových. To vše spolu s procesem schvalování žádosti o kácení však vždy trvá nějaký čas. Dokončení prací je naplánováno dle klimatických podmínek na březen až duben 2024. Občanům v okolí proto děkujeme za trpělivost,“ vysvětluje Lišková.

Stromy padaly na auta
V současnosti zaváděné technologie jsou novou výzvou nejen v našich podmínkách, ale prakticky po celém světě. Životodárné kořenové cesty v pražských ulicích jsou ale podle zástupců TSK více než revoluční. Poslední desítky let se totiž stromy v Praze vysazovaly takzvaně na prasáka, a to nejen v Praze 3. Popadla se sazenice, vykopalo se sotva dvacet čísel do hloubky, do té se strčil kořenový bal, zahrabalo se to – a to bylo v podstatě vše. „Zhutnělá zemina je ale v těchto podmínkách utemovaná na beton. Blbě se to vykopává, dřeviny nemají kam kořenit. Nyní se blýská na lepší časy, protože se musí při výsadbě v metropoli všichni řídit stejnými standardy. Příklad špatné praxe byl k vidění v Křižíkově ulici. Jedna vrstva asfalt, druhá kostky a zase asfalt – a na tom je teprve ten strom. Strašné. Každý strom by měl kolem sebe správně mít patnáct až pětadvacet metrů krychlových prostoru. Toho ale pochopitelně ve městě nelze dosáhnout,“ uvedla dříve pro deník Metro vedoucí oddělení správy zeleně TSK Laura Kopecká.

Podobné výkopy chodníků, jaké jsou k vidění v Baranově ulici, již zažila také Krkonošská, ale také ulice Anny Letenské, Budečská, Čerchovská, Náprstkova, Truhlářská, Korunní a mnoho dalších. V Krkonošské ulici, kde si deník Metro prohlížel výkopy letos na jaře, lidem v minulosti padaly na auta pomalu půlkilové shnilé hrušky. Byl sem totiž v minulosti k výsadbě vybrán špatný druh dřeviny. Na mnoha místech měly stromy navíc špatnou podnož a nedostatek místa pro kořeny, vyvracely se a reálně hrozilo, že budou padat na auta.

Pražský manuál

  • O tom, jakým způsobem v Praze stromy nejlépe sázet a také udržovat zeleň, se hovoří již řadu let.
  • Od podzimu roku 2021 platí v hlavním městě nový soubor standardů na obnovu a údržbu stromořadí celopražského významu. Díky tomu mají odborníci například volnější ruce při údržbě stromů mladších třinácti let.
  • Dříve je museli ořezávat méně radikálně, což mělo za následek to, že hůř prospívaly. Pravidla, která platí nejen pro TSK, ale také další městské instituce, si lze přehledně pročíst na webových stránkách zelenvpraze.cz.
  • Aktuálně má TSK ve své správě 76 792 stromů ve stromořadích
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek