metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Na sklonku roku se po dlouhé době rozšířila celopražská databáze významných stromů o tři

  18:00
Historickou hodnotu v hlavním městě nemají jenom budovy a jiná architektonická díla. Své příběhy vyprávějí také památné stromy, jimiž se mohou obyvatelé denně těšit při procházkách Prahou.
Cedr, který je vidět i na fotce výše, roste ve vilové čtvrti Třebešín nedaleko křižovatky ulic K Červenému dvoru a Pod Třebešínem. Nachází se při oplocení na soukromé zahradě u bytového domu. | foto: Prazskestromy.cz

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů, tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné. Jejich výčet naleznete na webu prazskestromy.cz, který provozuje dendrolog Aleš Rudl. „Do databáze významných stromů Prahy byly po delší době zařazeny tři nové stromy. Jedná se o mimořádný cedr na Třebešíně, významnou jabloň na Malé Straně a mohutný kaštanovník ve Strahovské zahradě. Nyní je na webu Pražské stromy evidováno tři sta dvacet významných stromů,“ říká pro deník Metro Rudl.

Exotika na desítce
Ve Strašnicích ve vilové čtvrti Třebešín lze nalézt prvního zástupce zmiňované trojice – význačný cedr, který dominuje v ulici K Červenému dvoru. Byl vysazen u jedné z nejstarších vil Třebešína, jež vznikla v roce 1925.

„Do Prahy se dostal zdejší cedr jako exotická dřevina zásluhou Dendrologické společnosti, která byla založena v roce 1908 ve Vídní. Přestože roste v soukromé zahradě, je dobře viditelný z ulice a je často obdivován návštěvníky,“ dodává pro Metro Rudl.

Poslední mohykán
Dalšího velikána nalezneme u Hladové zdi ve Strahovské zahradě pár kroků od Petřínské rozhledny. Jedná se o nejmohutnější a nejstarší kaštanovník, lidově jedlý kaštan, na území Prahy. „Stařičký strom s obvodem kmene bezmála pět metrů je pozůstatkem někdejšího kaštanového sadu. Strom ve stadiu senescence (biologické stárnutí – pozn. redakce) je i z estetického hlediska velice bizarní,“ upozorňuje Rudl.

Kam patří nové?

  • Kam stromy v Praze patří, a kam naopak ne? Faktorů je víc.
  • „Jde především o kvalitu půdy a umístění dřevin v souladu s principy krajinářské tvorby. Jde o to, jak stromy vypadají pohledově, zda jsou v souladu s liniovými prvky, jako jsou třeba hráze rybníků či cestičky, a zda jsou dostatečně daleko od chodníků. Je zkrátka třeba pracovat koncepčně. Totéž platí u následné péče. Žádné zkratky neexistují,“ vysvětluje pro Metro dendrolog Rudl.

Trojici nově zařazených stromů uzavírá pamětní jabloň domácí, která byla vysazena teprve 31. srpna roku 2022 předsedou vlády Petrem Fialou, a to u příležitosti otevření zrekonstruované zahrady u Strakovy akademie.

„Reprezentativní zahrada byla založena pod dohledem prvorepublikového architekta Františka Thomayera. Jabloň je tradiční českou odrůdou nazvanou Panenské české. Je to stará časně zimní odrůda, velmi plodná, chutná a odolná, vhodná do všech poloh,“ vysvětluje pro deník Metro Rudl.

Na okraji zájmu?
Odborníci i nadšenci do dendrologie podotýkají, že vyhlašování památných stromů stálo ještě donedávna na okraji zájmu magistrátu. Jeho zástupci dávali, co se PR stránky jejich profese týká, přednost vysazování dřevin nových. Mimo jiné i proto, aby na území metropole dostáli slibu vysadit za osm let milion stromů.

Dendrologové nyní kvitují, že letitou dvouletou vyhlašovací pauzu se podařilo prolomit v průběhu loňského roku hned dvakrát. Počet památných pražských stromů se po dlouhé době rozrostl v lednu, a to o jilm vaz, který roste v Praze 1 na Novém Městě v Růžové ulici. Ke konci léta pak přibyly tři nové duby, takzvané Jiráskovy duby, v Hodkovičkách. „Najdete je v Praze 4 mezi ulicemi Vítovcova a Údolní na volném prostranství. Stromy jsou výjimečné svým vzrůstem a věkem. Zároveň tvoří výraznou krajinnou dominantu. Nejmohutnější z dubů byl již v roce 2024 zařazen do databáze významných stromů Prahy pod číslem třicet devět,“ připomíná pro Metro Rudl.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek