metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Konec osahávání semaforů. Stačí jen správně máchnout

  10:45
První bezkontaktní tlačítko funguje u Nemocnice Na Františku. Další budou následovat.
Testovací provoz tlačítka bude probíhat půl roku | foto: MAFRA

Zvuk sirén projíždějících sanitek, sněhová nadílka ve vzduchu i na chodnících, orouškovaná parta novinářů, fotografů a zástupců vedení hlavního města shlukující se u přechodu pro chodce u Nemocnice Na Františku. Tak to vypadalo včera ráno na Dvořákově nábřeží, kde Technická správa komunikací (TSK) představila novinku – bezkontaktní tlačítko, které chodcům zajistí zelenou bez nutnosti cokoliv mačkat.
„Vidíte, takhle mávnete a je to,“ zkoušela si správné fungování tlačítka na místě i mluvčí TSK Barbora Lišková. Přítomný náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr pak přítomným vysvětloval, proč je nové tlačítko skvělé zejména během pandemie.

„Kouzelné“ tlačítko

  • Podobná zařízení běžně využívají třeba v Austrálii. Tento typ se líbil i vedení Prahy, podle Scheinherra by ale nebyl v souladu s našimi technickými normami.
  • Bezkontaktní tlačítka vyrábí pro TSK společnost Eltodo. Ta slibuje, že v budoucnu nebude také problém doplnit tam, kde se již nachází žluté velkoplošné kontaktní tlačítko, bezkontaktní funkci.

„Klasická zařízení na přivolání zelené, která známe z pražských ulic, sice můžeme bezpečně zmáčknout pomocí klíčů nebo loktem, ale to je málo. Chtělo to vyšší level. Něco modernějšího a chytřejšího, abychom Pražanům zpříjemnili pohyb po městě a eliminovali jakékoliv riziko přenosu nákazy nemoci covid-19. Začal jsem proto hledat, jaké možnosti vlastně existují. V České republice a Evropě jsme nic nenašli,“ vysvětlil náměstek, podle kterého se bude tlačítko následujícího půl roku testovat. Pokud se osvědčí, mohlo by se následně objevit na frekventovaných pražských křižovatkách. „Například u Muzea, u I. P. Pavlova nebo Karlova mostu,“ vyjmenovává náměstek Scheinherr. Ostatní křižovatky by se pak dočkaly bezkontaktní novinky až při nejbližší údržbě.

V tuzemsku se používají zatím pouze mechanická kontaktní tlačítka, která vyžadují pro stisknutí fyzický kontakt. V Praze jich je osazeno více než tisíc. Dvojice bezdotykových prototypů na Dvořákově nábřeží je opatřená infračerveným čidlem a mikrovlnným radarem, před oběma variantami však stačí místo stisknutí jen krátce podržet ruku či mávnout. Mezi své starší předchůdce ale bez problému zapadnou. Mají totiž úplně stejný design jako ta velkoplošná žlutá s černou siluetou chodce, která jde jednoduše stisknout i loktem. „Určitě není pravda, že by se křižovatka pro chodce třeba zneprůchodnila, kdyby se čidlo z nějakého důvodu pokazilo. Stále je tu zachována možnost tlačítko normálně stisknout,“ vysvětluje náměstek ředitele TSK Martin Pípa.

Zda si pražští chodci bezkontaktní semafory oblíbí, je pro tuto chvíli otázkou. Své podněty mohou prozatím směřovat na TSK, a to prostřednictvím e-mailu. Podle zjištění deníku Metro i reakcí čtenářů například na dočasné vypnutí nutnosti mačkat tlačítka dveří v MHD kvůli eliminaci nákazy koronavirem mají Pražané tendenci sahat na tlačítka i tam, kde nemusejí. „Proto teď bude nejdůležitější řádně obeznámit veřejnost,“ uzavírá Scheinherr.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek