metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 27 °C

Pondělí 17. června 2024. Svátek má Adolf

Mám brýle a sluchátka a řvu do prostoru kšá! Užijte si film s virtuální realitou

  18:38
Snímek Tmání je nově v expozici muzea NaFilM a jde o opravdu nevšední zážitek.

Další 1 fotografie v galerii
Podoba instalace v muzeu. | foto: NaFilm

Démoni v hlavě, stavy deprese a boj s nimi. To je hlavní téma filmu Tmání režiséra Ondřeje Moravce. Jde o první snímek vytvořený pro virtuální realitu a nyní ho mají na půl roku na jediném místě v Praze zapůjčen do Národního filmového muzea NaFilM.

V dolní části expozice vedle sekce o animovaném filmu jsou tři židle a u nich tři head sety, tedy brýle pro virtuální realitu. Ovšem ke stoličkám se zájemce musí proklestit přes provázky visící ze stropu. Scénografka a architekta Magdaléna Nováková navrhla netradiční instalaci, kde využila dvanáct kilometrů provázků. „Taktilním pojetím celé místnosti jsme chtěli rozšířit svět virtuální reality do okolního prostředí,“ říká kurátorka a zakladatelka muzea Adéla Mrázová.

Jsem jedním z těch, kteří si zkoušejí neobvyklou projekci, než bude od zítřka k dispozici všem návštěvníkům muzea. Tmání už sice bylo k vidění například v centru DOX, ale v jiné instalaci. Procházím tedy skrz provázky a usedám na židli. Pak už stačí nasadit brýle, sluchátka a mohu se ponořit do velmi intimního vyprávění, které Moravec připravil. Autobiografický snímek má pětadvacet minut. Upřímně, o moc déle bych ve virtuální realitě asi nevydržel. Na hlavu a mozek je to poměrně náročné.

O stavech v hlavě je právě i Tmání, které Moravec vytvořil jako interaktivní příběh. V něm k vám vypravěč promlouvá a vyzývá ke spolupráci. Hlavnímu hrdinovi můžete doslova podat pomocnou ruku a využít i svůj hlas. To, že se s nasazeným head setem točíte na židli a občas máváte rukama, je ve spojení s virtuální realitou poměrně známý jev, ale že na několika místech filmu máte najednou mručet, povzbuzovat, či dokonce řvát, je věc netradiční a záleží na každém, jak se s tím v sobě popere.

Vždyť zrovna mohou kolem procházet jiní návštěvníci v expozici. Dělí vás přece jenom ty provázky. Ale i když vím, že mě někdo může pozorovat nebo slyšet, jsem do filmu tak pohlcen, že zkrátka občasné zakřičení slov „ne!“ či „kšá!“ vypravuji ze sebe tak nějak logicky, protože tím hrdinovi pomohu.

„Kdybyste na výzvy nereagoval, některé věci by se staly později, jindy vás vypravěč povzbudí, zkrátka má připravené jiné věty v příběhu, ale určitě se nestane, že by se kvůli vašemu strachu se projevit, nebo dokonce ignoraci příběh v nějakém bodu zastavil,“ vysvětluje mi Mrázová.

Zážitek ze snímku je tak intenzivní, že ještě chvíli potom sedím na židli a vstřebávám, co se vlastně dělo. Co se může některým lidem v hlavách odehrávat, jak složité může být se s tím poprat a jak málo se pořád ještě o depresích a podobných duševních nemocech mluví.

Mimochodem, Tmání bylo nominováno v kategorii Animovaný film na Českého lva a v sekci virtuální reality se promítalo například na prestižním festivalu v Benátkách. Ve stejné kategorii bude soutěžit v květnu na domácím Anifilmu v Liberci. Rozhodně není divu, tohle je totiž také realita. Byť v tomhle případě i za pomocí té virtuální.

Jak sledovat Tmání?

  • Snímek si můžete prohlédnout v expozici Národního filmového muzeaNaFilM od pátku 17. března až do 30. září 2023.
  • Otevřeno je denně od 13 do 19 hodin kromě pondělí.
  • Projekce je v ceně vstupenky, je nutné se ale předem registrovat.
  • V muzeu je virtuální realita také součástí stálé expozice, díky níž mohou návštěvníci poznat, jak prožívali diváci rané filmy před více než sto lety.
  • V pátek 31. března od 18.00 se v muzeu uskuteční přednáška s debatou ze série Fresh Eye s tématem Obraz versus nemocná duše. Během programu vystoupí režisér filmu Ondřej Moravec a další odborníci, kteří se věnují audiovizuálnímu umění a jeho vlivu na léčbu duševních nemocí. Více najdete na www.nafilm.org.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Zastávky autobusů budou na znamení. Strach cestujících mírní organizátor dopravy i humorem

vydáno 17. června 2024  4:24

„Zakrněl vám váš stopovací palec? Nevadí. I vy máte na zastávce superschopnost zastavit si autobus. A nemusíte pro to udělat vůbec nic. Jen být vidět,“...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek