metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Suchdolský masopust se v sobotu vyvedl. | foto: ROMAN KUBARIČ

Masopustní masky mohou zdarma do muzeí. Na Letné pak pohřbí basu

  14:00,  aktualizováno  16:22
Svátek, při kterém se lidé za dávných časů naposledy poveselili a pořádně najedli před nadcházejícím obdobím půstu, se s oblibou slaví dodnes. Masopustu se na Moravě říká fašank, fašinek a v Čechách například také voračky nebo končiny. Masopustním veselím začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Ulicemi Prahy se v následujících dnech rozezní hudba, k vidění budou průvody maškar a k ochutnání česká zabijačka, langoše či slané koláče. Žízeň uhasí masopustní pivní speciály.

Břevnovští pro návštěvníky masopustu chystají na úterý 1. března tradiční průvod v maskách za doprovodu bubeníků, hudebníků a kejklířů. Z Plzně dorazí SHŠ Lorika se smrtkami a morovými doktory. V sobotu 5. března od 19 hodin následuje Maškarní bál v Kongresovém sále hotelu Pyramida.

Na Malé Straně doprovodí masopustní průvod kočár s orchestrem a hasičské auto. Sraz je tuto sobotu na Loretánském náměstí mezi jednou hodinou a půl druhou odpoledne. Akce na Kampě vyvrcholí zastřelením medvěda.

Letenský masopust láká na prohlídku kulturních institucí Prahy 7, návštěvníci v maskách budou mít vstup zdarma do expozic Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea, Klubu Letka, Letenské vodárny, Muzea kávy a na další přidružené akce. Masopustní veselici zakončí pohřbení basy.

V Karlíně se masopustní radovánky konají už podevatenácté, letos navíc s podtitulem 100 let Karlína v Praze. V sobotu se na Karlínském náměstí objeví stánky s tradičními pochoutkami. Nebudou chybět zabijačkové speciality, sladké i slané koláče a spousty skvělého jídla a pití. Na své si přijdou jak milovníci klasické gastronomie, tak i té moderní. Kromě průvodu se chystá bohatý doprovodný program. Na něm vystoupí například Ivan Hlas trio, Šoulet a Sisus Ralsis, pro děti je připravena divadelní pohádka a kreativní dílny. Děti, které dorazí v maskách, dostanou sladkou odměnu.

Zahanbit se nenechají ani na Jižním Městě, kde na děti a dospělé čeká medvědář, ženich s nevěstou či kominík. Průvod vychází v sobotu ve 14 hod od stanice metra Opatov.

Kde v Praze zažít masopust?

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek