metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Dalších 5 fotografií v galerii
Štěpán Slaný (na fotce uprostřed) | foto: Banát

Banátský expres letos opět vyjede. Turismu i pořádání akce zasadila pandemie ránu

  17:51
Štěpán Slaný se se svými dvěma parťáky už deset let snaží pomáhat českým krajanům v oblasti rumunského a srbského Banátu. Ve vesnici Eibentál otevřeli penzion, hospodu či pivovar. Snaží se dát mladým práci, aby odsud neodcházeli. A jednou za rok pořádají i už legendární festival. Turismu i pořádání akce zasadila pandemie ránu, ale přesto neztrácí optimismus.

Jak to aktuálně vypadá, bude letos Banát? A Bude v Rumunsku? 
Bude v našem Eibentálu. Jelikož se jedná o desátý ročník našeho festivalu, tak jsme si přípravy plánovali po loňském roce trochu jinak. Věřili jsme, že se situace kolem covidu uklidní a Evropa se trochu lépe rozcestuje, menší zájem o cestování nás nyní trochu limituje. Jsme největší českou kulturní akcí ve světě, která je primárně určena pro Čechy. Vše jsme si zkomplikovali i sami, protože jsme se rozhodli k našemu výročí trochu přeorganizovat festival, přesunuli jsme jednotlivá místa, kde se vystupuje, přímo do vesnice. Chceme víc ochránit ekonomiku místních krajanů, pro které je festival primárně pořádán. Problémem je i ztráta podpory místních pivovarů, pivo jsme si totiž začali vařit v České republice a dovážíme ho pod jménem vesnice Eibentál přímo do vesnice. Máme měsíc do akce, takže to začíná být tradičně takové rumunské, což je vždy naše úspěšná fáze. 

Pojede se vlakem, jak jsou lidé poslední léta zvyklí?
Věříme tomu, že se nám ho podaří v závislosti na hygienických nařízeních naplnit. Vlak pro nás znamená důležitou součást celé akce, táhne pozornost k české oblasti v Rumunsku a Srbsku a pro Čechy znamená cestování vlakem jakousi nostalgii. Náš expres je ojedinělý – je to nejdelší vlak v současné osobní železniční dopravě. Jedním vlakem jsme nahradili dřívější autobusovou dopravu. Koleje však vedou jen do rumunského města Oršava, což je velký přístav na Dunaji. Posledních padesát kilometrů převážíme návštěvníky místními autobusy a loděmi, které proplouvají po nejkrásnějším místě na spodním toku Dunaje – Kazane Mare a Mici. Nastínil si, že jste sami udělali nějaké změny, jaké? A byly nějaké změny/ústupky, které jste prostě kvůli situaci udělat museli, i když neradi? Jednou věcí jsou zmíněné změny přímo v Eibentálu, kde musíme připravit komplet nové zázemí, a druhá je každodenní sledování různých nastavení nejen v České republice, ale především v Rumunsku. Řešíme také tranzitní opatření na Slovensku a v Maďarsku. Občas si přijdu jako vrchní epidemiolog, dopředu si počítáme všechny možné vývoje, známe všechny výpočty a predikujeme si je dopředu, abychom věděli, jaké nařízení by mohlo přijít za týden. Musím říct, že Rumunsko je zásadně předvídatelnější a celý rok tam drží nastavený trend, podle kterého se dá alespoň trochu řídit. Po loňském veletoči a přesunu festivalu do České republiky si nyní nepřipouštíme komplikace. Věříme, že náš projekt je natolik dobrý, že si nezaslouží, aby se od nás štěstěna odvrátila rovnou dvakrát. Bude hezky, nebude pršet a covid bude pod kontrolou. 

Banát 2021

  • Jubilejní desátý ročník Festivalu Banát odstartuje ve vesnici Eibentál ve středu 18. srpna v podvečerních hodinách a končit bude v neděli 22. srpna v ranních hodinách.
  • Legendární Balkán expres vyjede z Prahy v úterý 17. srpna odpoledne, v Brně bude později večer. Zpátky se pak vydá v neděli 22. srpna kolem poledne.
  • Ceny jsou 5299 korun na osobu (3199 korun dítě do 15 let, dítě do 2 let zdarma). V ceně jsou doprava vlakem, vstupenka na celý festival a kempovné.
  • Požadavky na návštěvníky vzhledem k situaci kolem covidu-19 se mohou měnit. V této chvíli jsou obě země vzájemně v zelené zóně. Pro naočkované, kterým od druhé dávky uplynulo 14 dní, by měla být cesta bez dalších požadavků. Pokud by se zhoršila situace, pro ostatní by mohl být z jedné nebo druhé strany požadován antigenní test či PCR test.
  • Vstupenky jsou stále k dostání, je možné si je zakoupit na webu www.festivalbanat.cz, kde budou průběžně aktualizované také informace ohledně cestování.

Těší se místní na festival, nebo z toho mají vzhledem k situaci respekt?
V Rumunsku se již přes čtvrt roku mohou očkovat osoby nad 18 let téměř bez předchozí rezervace. Naočkovat se mohou všichni, ve velkých městech je i služba drive-in, kdy přijedete na službu podobnou benzince, vytáhnete ruku a jedete zase dál, takže tam je nyní naočkován každý, kdo o to měl zájem. K tomu se přidalo i úspěšné promoření vesnice v rámci místního masopustu. My jako organizátoři vnímáme názory vesnice a také samozřejmě musíme ctít nastavení úřadů. Rumunsko a Česko jsou vzájemně zelené země, lze sem cestovat bez omezení. Loňská zkušenost místních krajanů ze ztráty turistů a celkové prázdnoty, kdy za nimi nemohli pořádně přijet ani rodinní příslušníci, byla docela smutná. My si uvědomujeme, že posíláme české turisty do demograficky starší vesnice, tomu budou odpovídat i různá hygienická nastavení nejen po cestě, ale i přímo na místě. 

Jak vlastně ovlivnilo vás, jako pořadatele, i lidi v Eibentálu vynechání loňského ročníku? 
Pro místní jeden rok výpadku turistiky byl bolestivý, ale dal se přežít. Hodně místních má své rodiny v České republice, kam dříve odjeli za prací a právě odsud dokázali dostat případnou podporu. Z dlouhodobého hlediska to však může být problém, tato oblast se pomalu a jistě přetransformovává do turistické destinace, po uzavření různých důlních provozů, ústupku větší zemědělské činnosti by byly další roky smrtelné. I letos je vidět zásadní pokles návštěvnosti, podle mého odhadu jsme na 50 procentech návštěvnosti z roku 2019. 

Co se s tím dá dělat? 
Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni se snažíme, aby se místní vrátili k využívání místního potenciálu, mají zde obrovské přírodní nezkažené bohatství, tlačíme na ekologickou osvětu, kvalitu vzdělávání, ochranu architektury a tradic. Tyhle všechny věci se pak propisují do cestovního ruchu, který může poté generovat zajímavý přivýdělek bez jakéhokoliv nádechu „skanzenovosti“. Pro český Banát není řešení postavit u Dunaje fabriku, na 10 let tam všechny nahnat, pak je propustit a odjet dál na východ. Co se týká nás pořadatelů, tak nás to samozřejmě postihlo nejvíce, festival je u nás špička ledovce, v našem projektu nyní máme 18 zaměstnaců, mladých lidí, kteří se do Eibentálu vrátili (nebo naopak neodešli) díky nově vytvořeným místům. Jsme největším zaměstnavatelem v oblasti. Snažíme se sosudem bojovat, covid pro nás nebyl špatný, odkryl nám nové možnosti, na které jsme se dříve nesoustředili. S dluhy se musíme nějak poprat, je to pro nás výzva. 

Pojďme k něčemu veselejšímu, přednášející a vystupující, kdo to bude?Jsme pyšní, že se v současné době ukázal charakter a vnitřní síla akce. Téměř nikdo z oslovených neměl problém s účastí. Všichni vystupující jedou pouze za dopravu a jedno jídlo denně, jinak bez nároku na honorář. Nejsme velký festival a nechceme sem za každou cenu tahat stejný line-up, co objíždí všechny velké akce. Ve spojení s Ondrou Ježkem tvoříme ideální mix kvality a poznání. Na jedné straně sem přijede pár známých jmen, letos to jsou Zrní, PSH, Timudej, Vasilův Rubáš, Švihadlo, WWW, Pio Squad nebo 7krát3. Velkou radost nám dělají besedy a přednášky. Letos nás přijede podpořit hodně silná sestava – Zibura, Rubeš, Kovy, Šebek, Šidlo, Tuna nebo spisovatelka Soukupová. Takové obsazení nemá skoro žádný český festival, v tom vidíme velkou prestiž. Velkou věcí bude pro naše skalní fanoušky vzpomínkový koncert na Davida Stypku, jeho kapela Bandjeez sem přijede v rámci tribute se zpěváky z různých kapel a Kateřinou Marií Tichou. Festival však není jen o hudbě a přednáškách, je to i o návštěvě místních krajanů, výletech, místní gastronomii, ochutnávání pálenek a celkové pohodě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek