metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Dalších 10 fotografií v galerii
Richard Müller, Michal Horáček a Michal Pavlíček ve studiu. | foto: Archiv

Michal Horáček: Koktejl může být jen tak dobrý, jaké do něj dáte ingredience

  5:58
Duo Michal Horáček a Richard Müller vytvořilo ve vzájemné spolupráci už mnoho úspěšný hitů. Nyní se k nim jako autor hudby přidal Michal Pavlíček, a společně vytvořili album Sociální síť. Najdete na něm texty ve stylu villonských balad inspirované lidmi, kteří se projevují na sociálních sítích - fenoménu dnešní doby.

Máte rád sociální sítě?

Michal Horáček: Mám, mně se ten fenomén líbí, ačkoliv má i svoje úskalí. Líbí se mi, že se setkám s lidmi, se kterými bych se jinak nesetkal. A to jak s těmi vtipnými, chytrými a inspirativními, ale i těmi, kteří zlí a netolerantní - takový je život.

O všech těchto lidech jste napsal v textech?

Michal Horáček: O všech ne, na to by dvanáct písní nestačilo. Jen o některých - a ti na desce mluví Richardovými ústy. Richard je tam tedy dvanáctkrát někým jiným.

Čí byl nápad vytvořit po čase společnou desku?

Michal Horáček: Richardův. My spolu pracujeme od roku 1987, což už je kus života. Kromě jiných projektů jsme spolu udělali desku „Richard Müller, zpěv/Michal Horáček, slova“ a najednou mi před časem volá a říká, že už je to patnáct let a jestli neuděláme společně něco nového.

Kdy se k projektu připojil Michal Pavlíček?

Michal Horáček: Já jsem říkal, že by bylo lepší vybrat jednoho autora, který by tomu dal svůj rukopis a svou osobitost. Richard přišel se jménem Michal Pavlíček a mě to překvapilo. Měl jsem Michala zařazeného jako někoho, kdo dělá jinou hudbu, pro mě je to rocker. Vlastně i to naše cédéčko tak nakonec dopadlo, i když on se tomu bude bránit. Hudební směřování, na kterém vyrostl, je v tom cítit.

Richard Müller: Michala Pavlíčka jsem znal víc jak dvacet let, ale osobně jsme se nikdy nesetkali. Jednou jsem ho viděl na koncertě a víte, měl jsem z něj pozitivní pocit. Často dám spíš na pocity. Řekl jsem si, že se ho zkusím zeptat, jestli by se mnou a Michalem Horáčkem neudělal desku. A k mému překvapení s tím souhlasil.

Teď se tedy musím zeptat i vás, jak jste reagoval, když ta nabídka přišla?

Michal Pavlíček: To snad ani nemusím popisovat. Nabídka od takových sympatických pánů mě potěšila a rád jsem do toho šel. Byla to pro mě i výzva.

Na co jste kladl důraz při skládání hudby?

Michal Pavlíček: Snažil jsem se to ušít na míru Richardovi. Ale nijak jsem se neomezoval. Nechal jsem se inspirovat Michalovými básněmi, různobarevnými pocity a emocemi, a vytvořit pro Richarda živnou půdu.

Následně jste písně nahrávali, jaké to bylo?

Michal Pavlíček: Natočit desku je vždycky proces, který zabere čas a energii. U mne to bylo o to náročnější, že vedle toho, že jsem ji složil , jsem ji ještě zaranžoval a celou vyprodukoval. Richard ji nazpíval na etapy se svým nezaměnitelným výrazem a charismatem.

Richard Müller: Když si píšu na desky svoje písně, vycházejí z mých vlastních zážitků. Ale od chvíle, kdy jsem před lety poprvé stál ve studiu a zpíval první písničky od Hapky a Horáčka, jsem si uvědomil, že je strašně zajímavé interpretovat texty jiných. Nikde není napsané, že se interpret musí plně ztotožnit se vším, co v textech zpívá. Nazpívat ale tyto Michalovy písně pro mě nebyl nejmenší problém.

Kde jste bral inspiraci na ty polohy? I Michal Horáček říkal, že jste dvanáctkrát někým jiným.

Richard Müller: To přišlo samo. Ale zase si nemyslím, že by tam bylo tolik poloh. Víte, mám vždy dost negativní názory na sebe samého a většinou s tím bývám dost nespokojený. Ale teď je to jiné, tu desku jsem slyšel už třikrát a mám z ní výborný pocit.

Vrátím-li se k textům. Vždy jste byl pro mě člověkem, který používá vznosný jazyk a najednou na Sociální síti jsou i sprostá slova. K villonským baladám to patří, přesto, jak se vám to tvořilo?

Michal Horáček: Má-li to být z prostředí sociálních sítí, musí to být pravdivé vzhledem k tomu, jak se tam lidé vyjadřují. Někteří se vyjadřují hezky a je vidět, že toho hodně přečetli a jsou kultivovaní, naopak někteří mají problémy i se základní gramatikou. To jsem musel zohlednit. Za 32 let svojí práce jsem snad žádné sprosté slovo nepoužil a teď jich tam hodně a jsou i rázná, ale potřeboval jsem promluvit jazykem těch lidí a ne je učesávat. Píšu kultivovaně, ale jsem normální člověk: v životě jsem ale zažil leccos. Takže já i tento jazyk ovládám. A kdybych jej neovládal, Facebook mi jej nabídne.

Nápad na tento žánr jste v sobě nosil jak dlouho?

Michal Horáček: Když Richard přišel s nápadem na společnou desku, řekl jsem mu, že zrovna píšu villonské balady a že jestli chce, můžeme to udělat z nich. Ale hned jsem dodal, že nebude lehké to zhudebnit, protože se nejedná o žádný půdorys moderní písničky, balada je středověký žánr.

Jak jste pak byl spokojený s hudbou?

Michal Horáček: Napřed jsem byl nejistý, jestli Michal Pavlíček takový žánr zmákne. Po poslechu prvních demosnímků jsem mu vzrůstající měrou věřil. Rozšířil mou zkušenost, a ačkoliv Michal říká, že to není rockové, pro mě je to rockové v energii. Kde je psáno, že šanson musí být jen ten francouzský styl s harmonikou? Tady žádná harmonika není, ale jsou tu pořádné kytary.

Moje ambice je, aby moje texty mohly stát samy o sobě a mohly vyjít třeba v novinách. Ale současně to platí i o hudbě. Já bych si na té jeho pochutnal i beze slov. Koktejl může být jen tak dobrý, jaké do něj dáte ingredience. Tady se to podle mne vše sešlo, tak to by v tom byl čert, aby to někoho nezaujalo.

Desku jste prý chystali tři roky, proč tak dlouho?

Michal Pavlíček: Album bylo udělané celkem rychle, následně jsme si dali pauzičku a nechali to chvíli u ledu. Navíc jsme ještě každý měli i své jiné projekty.

Michal Horáček: S Hapkou jsme v průměru dělali desku čtyři až pět let. Moje zkušenost je, že je dobré si dát odstup a pak si říct, jestli to, co nás původně uvádělo do euforie, je opravdu tak zajímavé. Nejde pak o velké změny, třeba jen o dvě procenta, ale u šansonů a vůbec písní s příběhem, je to jako padesát procent. My měli ten luxus si to dovolit.

Zamýšlíte se nad tím, jak tu desku publikum přijme?

Richard Müller: To je vždy loterie. Já osobně tápu, jako kdybyste se teď zeptala náhodného kolemjdoucího na chodníku. Ale chci věřit tomu, že tato trojice společně s pozvanými hosty udělala velmi smysluplné album, na kterém jsme se nesnažili nijak přiblížit laciným tématům. To se mi na mě strašně líbí.

Vyjedete s albem na koncerty?

Michal Horáček: O tom rozhodne pouť alba za posluchači. Chceme takové posluchače, kteří si příběhy vztáhnou na své životní zkušenosti a budou s nimi nějak pracovat. Jedině tak umělecké dílo žije. Uvidíme, podle zájmu posluchačů si možná pak sedneme a řekneme si, jestli nějaké koncerty nezkusíme. Nebo ne, on možná bude stačit život na tom albu, to je taky možné.

Michal Pavlíček: Není moc, co bych k tomu dodal. Samozřejmě rád bych si někdy tyto songy s Richardem zahrál na pódiu, třeba se to někdy vydaří, ale není to teď aktuální.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek

Radním došla trpělivost. Hradec Králové nastavil přísná pravidla pro sdílené koloběžky

vydáno 14. dubna 2024  7:00

Automobil to neměl ve svých začátcích snadné. Musel před ním například běžet člověk s červeným praporkem, aby varoval ostatní. Města se potýkají nejen s...  celý článek