metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Neděle 3. listopadu 2024. Svátek má Hubert

Michal Horáček: Koktejl může být jen tak dobrý, jaké do něj dáte ingredience

  5:58
Duo Michal Horáček a Richard Müller vytvořilo ve vzájemné spolupráci už mnoho úspěšný hitů. Nyní se k nim jako autor hudby přidal Michal Pavlíček, a společně vytvořili album Sociální síť. Najdete na něm texty ve stylu villonských balad inspirované lidmi, kteří se projevují na sociálních sítích - fenoménu dnešní doby.
Richard Müller, Michal Horáček a Michal Pavlíček ve studiu.

Richard Müller, Michal Horáček a Michal Pavlíček ve studiu. | foto: Archiv

Máte rád sociální sítě?

Michal Horáček: Mám, mně se ten fenomén líbí, ačkoliv má i svoje úskalí. Líbí se mi, že se setkám s lidmi, se kterými bych se jinak nesetkal. A to jak s těmi vtipnými, chytrými a inspirativními, ale i těmi, kteří zlí a netolerantní - takový je život.

O všech těchto lidech jste napsal v textech?

Michal Horáček: O všech ne, na to by dvanáct písní nestačilo. Jen o některých - a ti na desce mluví Richardovými ústy. Richard je tam tedy dvanáctkrát někým jiným.

Čí byl nápad vytvořit po čase společnou desku?

Michal Horáček: Richardův. My spolu pracujeme od roku 1987, což už je kus života. Kromě jiných projektů jsme spolu udělali desku „Richard Müller, zpěv/Michal Horáček, slova“ a najednou mi před časem volá a říká, že už je to patnáct let a jestli neuděláme společně něco nového.

Kdy se k projektu připojil Michal Pavlíček?

Michal Horáček: Já jsem říkal, že by bylo lepší vybrat jednoho autora, který by tomu dal svůj rukopis a svou osobitost. Richard přišel se jménem Michal Pavlíček a mě to překvapilo. Měl jsem Michala zařazeného jako někoho, kdo dělá jinou hudbu, pro mě je to rocker. Vlastně i to naše cédéčko tak nakonec dopadlo, i když on se tomu bude bránit. Hudební směřování, na kterém vyrostl, je v tom cítit.

Richard Müller: Michala Pavlíčka jsem znal víc jak dvacet let, ale osobně jsme se nikdy nesetkali. Jednou jsem ho viděl na koncertě a víte, měl jsem z něj pozitivní pocit. Často dám spíš na pocity. Řekl jsem si, že se ho zkusím zeptat, jestli by se mnou a Michalem Horáčkem neudělal desku. A k mému překvapení s tím souhlasil.

Teď se tedy musím zeptat i vás, jak jste reagoval, když ta nabídka přišla?

Michal Pavlíček: To snad ani nemusím popisovat. Nabídka od takových sympatických pánů mě potěšila a rád jsem do toho šel. Byla to pro mě i výzva.

Na co jste kladl důraz při skládání hudby?

Michal Pavlíček: Snažil jsem se to ušít na míru Richardovi. Ale nijak jsem se neomezoval. Nechal jsem se inspirovat Michalovými básněmi, různobarevnými pocity a emocemi, a vytvořit pro Richarda živnou půdu.

Následně jste písně nahrávali, jaké to bylo?

Michal Pavlíček: Natočit desku je vždycky proces, který zabere čas a energii. U mne to bylo o to náročnější, že vedle toho, že jsem ji složil , jsem ji ještě zaranžoval a celou vyprodukoval. Richard ji nazpíval na etapy se svým nezaměnitelným výrazem a charismatem.

Richard Müller: Když si píšu na desky svoje písně, vycházejí z mých vlastních zážitků. Ale od chvíle, kdy jsem před lety poprvé stál ve studiu a zpíval první písničky od Hapky a Horáčka, jsem si uvědomil, že je strašně zajímavé interpretovat texty jiných. Nikde není napsané, že se interpret musí plně ztotožnit se vším, co v textech zpívá. Nazpívat ale tyto Michalovy písně pro mě nebyl nejmenší problém.

Kde jste bral inspiraci na ty polohy? I Michal Horáček říkal, že jste dvanáctkrát někým jiným.

Richard Müller: To přišlo samo. Ale zase si nemyslím, že by tam bylo tolik poloh. Víte, mám vždy dost negativní názory na sebe samého a většinou s tím bývám dost nespokojený. Ale teď je to jiné, tu desku jsem slyšel už třikrát a mám z ní výborný pocit.

Vrátím-li se k textům. Vždy jste byl pro mě člověkem, který používá vznosný jazyk a najednou na Sociální síti jsou i sprostá slova. K villonským baladám to patří, přesto, jak se vám to tvořilo?

Michal Horáček: Má-li to být z prostředí sociálních sítí, musí to být pravdivé vzhledem k tomu, jak se tam lidé vyjadřují. Někteří se vyjadřují hezky a je vidět, že toho hodně přečetli a jsou kultivovaní, naopak někteří mají problémy i se základní gramatikou. To jsem musel zohlednit. Za 32 let svojí práce jsem snad žádné sprosté slovo nepoužil a teď jich tam hodně a jsou i rázná, ale potřeboval jsem promluvit jazykem těch lidí a ne je učesávat. Píšu kultivovaně, ale jsem normální člověk: v životě jsem ale zažil leccos. Takže já i tento jazyk ovládám. A kdybych jej neovládal, Facebook mi jej nabídne.

Nápad na tento žánr jste v sobě nosil jak dlouho?

Michal Horáček: Když Richard přišel s nápadem na společnou desku, řekl jsem mu, že zrovna píšu villonské balady a že jestli chce, můžeme to udělat z nich. Ale hned jsem dodal, že nebude lehké to zhudebnit, protože se nejedná o žádný půdorys moderní písničky, balada je středověký žánr.

Jak jste pak byl spokojený s hudbou?

Michal Horáček: Napřed jsem byl nejistý, jestli Michal Pavlíček takový žánr zmákne. Po poslechu prvních demosnímků jsem mu vzrůstající měrou věřil. Rozšířil mou zkušenost, a ačkoliv Michal říká, že to není rockové, pro mě je to rockové v energii. Kde je psáno, že šanson musí být jen ten francouzský styl s harmonikou? Tady žádná harmonika není, ale jsou tu pořádné kytary.

Moje ambice je, aby moje texty mohly stát samy o sobě a mohly vyjít třeba v novinách. Ale současně to platí i o hudbě. Já bych si na té jeho pochutnal i beze slov. Koktejl může být jen tak dobrý, jaké do něj dáte ingredience. Tady se to podle mne vše sešlo, tak to by v tom byl čert, aby to někoho nezaujalo.

Desku jste prý chystali tři roky, proč tak dlouho?

Michal Pavlíček: Album bylo udělané celkem rychle, následně jsme si dali pauzičku a nechali to chvíli u ledu. Navíc jsme ještě každý měli i své jiné projekty.

Michal Horáček: S Hapkou jsme v průměru dělali desku čtyři až pět let. Moje zkušenost je, že je dobré si dát odstup a pak si říct, jestli to, co nás původně uvádělo do euforie, je opravdu tak zajímavé. Nejde pak o velké změny, třeba jen o dvě procenta, ale u šansonů a vůbec písní s příběhem, je to jako padesát procent. My měli ten luxus si to dovolit.

Zamýšlíte se nad tím, jak tu desku publikum přijme?

Richard Müller: To je vždy loterie. Já osobně tápu, jako kdybyste se teď zeptala náhodného kolemjdoucího na chodníku. Ale chci věřit tomu, že tato trojice společně s pozvanými hosty udělala velmi smysluplné album, na kterém jsme se nesnažili nijak přiblížit laciným tématům. To se mi na mě strašně líbí.

Vyjedete s albem na koncerty?

Michal Horáček: O tom rozhodne pouť alba za posluchači. Chceme takové posluchače, kteří si příběhy vztáhnou na své životní zkušenosti a budou s nimi nějak pracovat. Jedině tak umělecké dílo žije. Uvidíme, podle zájmu posluchačů si možná pak sedneme a řekneme si, jestli nějaké koncerty nezkusíme. Nebo ne, on možná bude stačit život na tom albu, to je taky možné.

Michal Pavlíček: Není moc, co bych k tomu dodal. Samozřejmě rád bych si někdy tyto songy s Richardem zahrál na pódiu, třeba se to někdy vydaří, ale není to teď aktuální.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Kouzlo starých biografů, kde vrzala sedadla. Dívat se na ně ale můžete už jen přes vzpomínky

vydáno 3. listopadu 2024  11:37

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Tři domovy Maroldova panoramatu a navrch perličky z konce 19. století

vydáno 3. listopadu 2024  6:42

O slavných lidech si obvykle většina myslí, že mají v životě ve všem štěstí. Je to však velký omyl, neboť i nositelé známých jmen mívají své těžké chvíle...  celý článek

Baba Yaga s tváří Keanu Reevese je zpět v kinech. Lumpy kosí už deset krvavých let

vydáno 2. listopadu 2024  5:00

U příležitosti kulatého výročí se legenda jménem John Wick vrací do bezmála sedmi desítek tuzemských sálů. Snímek svého času působil dojmem, jako by byl...  celý článek

Shyamalan a Hartnett na koncertě Taylor Swift z Wishe? Thriller Past dělá divákům radost

Strážce streamu
vydáno 1. listopadu 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU „Už jsi viděl film Past? To si musíš pustit, až to někde bude ke zkouknutí!“ Podobných doporučení jsem od svých přátel i kolegů z redakce vyslechl za...  celý článek