metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Bezkontaktní tlačítko chodcům zajišťuje zelenou bez nutnosti cokoli mačkat. V lednu 2021 je zkoušel i redaktor Metra. | foto: Metro.cz

Na instalaci stovek bezdotykových tlačítek pro chodce nedojde. Chybí vůle i finance

  18:53
Zdá se to jako dávná minulost. Níže popsaná situace se přitom odehrála relativně nedávno, zhruba před dva a půl rokem. Psal se leden 2021 a koronavirová pandemie v mnoha Pražanech vyvolávala odpor k osahávání čehokoli.

Technická správa komunikací (TSK) tehdy přišla se skvělým řešením. U přechodu pro chodce u Nemocnice Na Františku dala nainstalovat bezkontaktní tlačítko, které chodcům od té doby zajišťuje zelenou bez nutnosti cokoli mačkat.

„Pokud se zařízení osvědčí, mohlo by se následně objevit na frekventovaných pražských křižovatkách. Například u Muzea, u I. P. Pavlova nebo Karlova mostu,“ vyjmenovával tehdejší náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Bezdotykově i u Lišky
Dvojice bezdotykových prototypů na Dvořákově nábřeží funguje do dnešních dnů zcela přesně. Díky infračervenému čidlu a mikrovlnnému radaru uvnitř zařízení chodci stačí místo stisknutí, které je však také možné, před knoflíkem jen krátce podržet ruku či mávnout. Ještě v listopadu loňského roku mělo město s tlačítky velké plány. Zařízení měla být osazena na padesátce pražských křižovatek. Kupříkladu na křižovatce ulic Děkanská vinice a Na Pankráci to měly být hned dvě desítky zařízení. Více než desítka jich pak měla přibýt na dalších sedmi křižovatkách, mimo jiné ulic Olbrachtova a Na Strži, Novodvorská a Zálesí nebo Budějovické s ulicí Za Zelenou liškou. Jednou z hlavních podmínek bylo pouze to, aby nebylo nutné na stávajících stožárech semaforů provádět jakékoli úpravy.

Chytré tlačítko je dražší

U zeber

  • Tlačítka pro chodce dalo hlavní město kvůli pandemii na několik týdnů vypnout v březnu roku 2020. Na některých místech to ale komplikovalo dopravu.
  • Bezkontaktní zařízení měla být osazena na padesátce pražských křižovatek. První a jediné bezdotykové tlačítko, respektive dvě jsou stále k vyzkoušení na Dvořákově nábřeží u Klášterské ulice.

Podle zjištění deníku Metro ale na realizaci ambiciózního plánu jednoduše nedojde. „Bezkontaktní tlačítka v tuto chvíli neinstalujeme. Obnovy technologie světelných signalizačních zařízení řešíme paušální cenou, která obsahuje velkoprostorová tlačítka, která se dají stisknout například loktem,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková s tím, že instalace bezkontaktních tlačítek je podstatně nákladnější. „Pro rozvoj a instalaci nových technologií chceme využít dotační programy, které však takové formy tlačítek nepodporují. Proto rozvoj zaměřujeme na oblasti, které jsou dotačně podporovány,“ dodává Lišková.

V tuzemsku se používají zatím jen mechanická kontaktní tlačítka, která vyžadují pro stisknutí fyzický kontakt. V Praze jich je osazeno více než tisíc. Podobná bezdotyková zařízení jako to na Františku běžně využívají třeba v Austrálii. Tento typ by ale nesplnil pražské normy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek