V dětském věku není ragby vůbec nebezpečný sport. „Úrazů je skutečně minimum, daleko méně než v jiných u nás populárních kolektivních sportech,“ říká Oto Petrášek z Ragby Klubu Petrovice a dodává: „Svědčí o tom i to, že až do věku 14 let hrají chlapci a dívky ve společných týmech, a například v našem klubu je dívek přibližně dvacet procent.“ Podle něj je důležitou součástí i výchova dětí, většina turnajů je nesoutěžních a tím se minimalizuje tlak na výkon jednotlivce. „Řevnivost mezi týmy a kluby, jak to známe z jiných sportů, je minimální a panuje přátelská atmosféra. Postupujeme v souladu se základními principy Charty ragby, kterými jsou čestnost, nadšení, soudružnost, disciplína a respekt,“ dodává Petrášek. S výbavou si nemusíte dělat velké starosti, základ je stejný jako u fotbalu. Navíc nepovinná je ragbyová helma, chrániče na zuby a vycpávkový trikot. Váháte-li, zda to děti bude bavit, můžete si vyzkoušet pár tréninků a pak se rozhodnout, jestli vám tento sport vyhovuje.
Házená je komplexní
Dítě rozvíjí základní sportovní dovednosti, jako je běh, skok a házení. „Tréninky jsou pestré, rozvíjí se nejen fyzická stránka, ale také sportovní myšlení. V neposlední řadě je házená velmi zábavná hra,“ dodává Michaela Horská z klubu Házené Sokol Kobylisy II. Výbavu tvoří sportovní oblečení a gumový míč, jehož cena je do tří set korun. Také nabízí zkušební měsíc s tréninky i turnaji, kdy se můžete rozhodnout, jestli to bude dítě bavit.
Pokud hledáte něco pro méně sportovně nadané ratolesti, vyzkoušejte projekt makeITtoday. Pro děti od 8 do 18 let nabízí kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her, webu a mnoho dalšího. Kurzy jsou rozděleny podle věku a mají i speciální třídu pro holky. Na kroužku mladých hasičů v Psychiatrické nemocnici Bohnice se děti kromě první pomoci naučí používat hasičské vybavení, vázat uzly, střílet ze vzduchovky či pracovat s buzolou a mapou.
Tipy na kroužky pro děti. Inspirace i pro rodiče
|