metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Osiřelá mláďata putují do Ďáblic. Musejí vyrůst v prostorách známého pražského zahradnictví

  5:46
„Tak, už jsme komplet přestěhovaní,“ hlásí zaměstnanci pražské záchranky pro volně žijící živočichy. Jak oni, tak jejich chlupatí a opeření pacienti se totiž museli před pár týdny začít stěhovat jinam. Péči teď oficiálně poskytují v novém zázemí v Ďáblicích. Staveniště v Jinonicích pak oficiálně předali stavebníkům minulý týden.
O ježky není v ďáblické stanici nouze.

O ježky není v ďáblické stanici nouze. | foto: LHMP

„Celá stanice je již přestěhovaná na nové adrese v areálu Zahradnictví Ďáblice, kde bude po celou dobu stavby nového zázemí v Jinonicích, tedy zhruba rok a půl. Stavba v Jinonicích by měla začít během několika dnů. Na dočasném působišti funguje opět již stanice v celém rozsahu, tedy 24/7,“ říká pro deník Metro Petra Fišerová, mluvčí Lesů hlavního města Prahy, pod které stanice spadá.

Zraněné zvíře nově přivezte na adresu K Zahradnictví 582.

Nové prostory jsou umístěné v nepřístupné části tohoto známého zahradnictví. „Během loňského roku jsme zde vybudovali dočasné voliéry, výběhy a ubikace, tak aby se sem mohli na konci ledna přestěhovat ošetřovatelé i zvířecí pacienti. Aktuálně má v péči 360 živočichů. Z toho je například 160 ježků, kteří zde čekají na jaro, aby mohli být vypuštěni zpět do volné přírody,“ dodává pro Metro Fišerová.

Ďáblická stanice se podle pracovníků začíná v těchto dnech plnit prvními mláďaty zajíců, která však velmi často lidé „zachraňují“ zbytečně. „Zajíci jsou totiž mláďata, která matka odkládá a chodí je jen večer krmit. Chrání je tak před nechtěnou pozorností predátorů. Lidé se však mylně domnívají, že jsou osiřelá, a snaží se je zachraňovat. Bohužel takto odebraná mláďata se již nemohou vrátit zpět k matce a musí zůstat ve stanici až do dospělosti,“ kroutí hlavou Fišerová s tím, že je únor naštěstí jeden z klidnějších měsíců. A tak mohou ve stanici dokončovat zabydlovací práce, tak aby byli na jarní nápor dobře připraveni.

Jako skvělá podestýlka slouží ve stanici kdeco. Třeba i deníky Metro.

„Nejvytíženějším měsícem je tradičně červen. V minulém roce přijala stanice jen v červnu 907 pacientů, za rok to pak bývá v souhrnu kolem pěti tisíc,“ doplňuje Fišerová.

V hlavní budově nového jinonického areálu má po jejím dokončení opět probíhat intenzivní péče. Na tuto budovu budou navazovat univerzální voliéry, dále voliéry pro velké ptáky, vodní ptáky, například labutě, a rozletové voliéry pro dravce. Ty se používají pro to, aby záchranáři zjistili, jestli jsou tito ptáci schopní se v přírodě pohybovat tak, jak mají. Vyrostou zde i výběhy pro vysokou zvěř a odchovna veverek.

Většina vybavení se při stěhování vešla do malých dodávek.

Provizorium sice funguje v areálu známého zahradnictví, vstup má ale samostatný. Příjem pacientů zde nově probíhá z boku. Aby to zájemce o služby záchranářů v budoucnu nemátlo, je zde umístěna velká tabule se šipkou.

Zraněné zvíře nově přivezte na adresu K zahradnictví 582.

„Stále platí, že nejlepší možný postup je zavolat na naši pohotovostní nonstop linku 773 772 771, kde se s vámi operátor domluví na dalším postupu. Pokud k nám zraněné zvíře potom sami povezete, zadejte adresu K Zahradnictví 582, Praha 8 – Střížkov. Příjem pacientů probíhá u brány z jižní strany areálu, asi 250 metrů dál po cestě od vjezdu do zahradnictví,“ uzavírá Fišerová.

Areál se oproti nynějšímu nerozroste, a to i přesto, že jej obklopují městské pozemky.

Zraněným či jinak handicapovaným volně žijícím živočichům se na celorepublikové úrovni věnuje Národní síť záchranných stanic Českého svazu ochránců přírody. Nepřijímají zde psy, kočky a jiné domácí mazlíčky, ani hospodářská zvířata. Více na webu zvirevnouzi.cz.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek