Václav Henych křeslo postavil coby svou studentskou práci. „Nápad vznikl ve druhém ročníku, když jsme měli za úkol vyrobit model sedacího nábytku v poměru 1:5. Tou dobou mě zaujal nábytek vyrobený z vrstvené lepenky,“ řekl Metru hrdý autor. Chtěl podle svých slov využít recyklovaný materiál, který je levný a současně šetrný k životnímu prostředí. Ve stejné době se začal zajímat o vyplétaný nábytek, který se dokáže částečně přizpůsobit tvaru těla, díky čemuž je tak pohodlný. Oba nápady nakonec zkombinoval. „Tak vznikla tato hybridní konstrukce, která kombinuje nosné prvky vrstvené lepenky a pohodlí výpletu s minimálním použitím lepidla,“ popsal Henych, jak se vlastně zrodil nápad na křeslo z deníku Metro.
Metro má ideální velikost stránek nejen pro čtenáře
Využít právě bezplatné noviny jako stavební materiál ho napadlo, protože je našim pravidelným čtenářem a staré výtisky si schovává. „Dalším faktorem bylo, že jsem se cenu materiálu snažil co nejvíce snížit a mohu říci, že se mi ji podařilo dostat pod 200 korun. Testováním také vyšlo najevo, že Metro má ideální velikost stránek,“ poznamenal na adresu stavebního materiálu. Na křeslo spotřeboval výtisky, které nashromáždil přibližně za půl roku. „Když se deníky umístily na sebe, vytvořily hromadu vysokou 40 centimetrů,“ popsal.
„Výroba mi trvala o školních praxích čtrnáct dní se šesti až osmihodinovou pracovní dobou,“ uvedl Henych s tím, že zpočátku měl problém vytvořit kvalitní konstrukci. „Křeslo jsem dokončil po několika dnech s pomocí svých profesorů z VOŠUP a SUPŠ,“ dodal. Po celou dobu se přitom soustředil na jeho nosnost, funkčnost a pohodlí. Křeslo vyrobené z deníků Metro váží necelých 15 kilogramů, přičemž má nosnost až 120 kilogramů. Jak sám autor zdůrazňuje, díky měkkosti novinového papíru se neobvyklá sedačka dotvaruje podle těla sedící osoby, což je podle Václava Henycha velmi pohodlné. No řekněte sami, neměli byste chuť přečíst si deník Metro usazeni do křesla vyrobeného z Metra?