metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 1 fotografie v galerii
Populární syčící díra v Hostivaři | foto: Metro.cz

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

  16:59
Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí na auta i chodce oblaka páry.

Deník Metro na základě tipu od několika čtenářů po záhadě kouřící díry v Hostivaři, konkrétně ve Švehlově ulici, před časem pátral. Zjistili jsme, že příčinou tohoto jevu je spodní voda, která se v potrubí Pražské teplárenské zahřívá a způsobuje na tomto místě páření. Později vyšlo najevo, že je potrubní úsek složitější, než lidé z tepláren tušili. A že se tu oblaka páry valí ze země ještě o několik let déle.

„Aktuální rozkopání je jen poslední epizodou fenoménu, který trvá roky. Schéma je vždy stejné, plus minus v těch místech začne ze země dýmit pára, po nějaké době se začne kopat, po kratší či delší opravě je vše opět zasypáno a zanedlouho je pára zpět na stejném místě nebo o kousek dál,“ říká pro deník Metro čtenář Ondřej Načeradský.

Hostivařský kráter jsme navštívili před pár dny, kdy jsme pracovali na seriálu Vystup a objevuj, který vám představuje zajímavá místa na tramvajových tratích. To jsme sledovali linku 22.

Před několika lety zde podle něj bylo instalováno docela vtipné řešení. „Byly tu do země zapuštěny kovové vývody, komíny, ze kterých se pak několik let v zimě spokojeně kouřilo a jež byly záminkou k vyprávění historky o několikaletém boji a následné rezignaci na odstranění tohoto místního fenoménu. Osobně mě až mrzelo, když se přistoupilo při posledním výkopu k jeho odstranění a napjatě čekám na další dějství tohoto sisysofského snažení,“ dodává se smíchem Načeradský.

Tvrzení čtenáře i zmiňovanou časovou osu víceméně potvrzují také další Pražané, kteří Hostivaří buďto pravidelně projíždějí, nebo kousek od takzvané Švehlovky bydlí.

Deník Metro před pár dny vyrazil na místo, aby do slavné jámy také nahlédl. Podle tepláren jsme tak učinili téměř těsně před jejím zasypáním. Oprava sice není žádná „brnkačka“, stihnout by se ale měla zhruba v polovině prosince. Což čerstvě potvrdila pro deník Metro mluvčí tepláren Zuzana Böhmová. Opravy zajišťuje firma, která má za úkol dát vše do pořádku do 31. prosince. To potvrzuje také Technická správa komunikací.

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek