metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Světlonoši rozzáří most, hydry pochrlí vodu. Zprovoznění nové atrakce je ale v nedohlednu

  17:39
Na Čechově mostě v Praze stojí auta s majáky, část chodníku ohradil plot. Začaly tam kamerové sondy do soch mostu. Ty ověřují, jestli se do nich dostane voda a plyn. Voda by měla téct z tlam hyder, plyn by měl být v pochodních, které v rukách třímají světlonoši.
Hydra. Díky mostku se technici mohou podívat dovnitř.

Hydra. Díky mostku se technici mohou podívat dovnitř. | foto: Metro.cz

„Ještě nevíme, jestli by to byl otevřený oheň, nebo by se jednalo o nějakou speciální baňku, v níž by oheň hořel,“ řekl na začátku této reportáže přímo z místa šéf firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP) Tomáš Jílek. Firma má na starosti všechna světla ve městě a řídí také kontrolu opravy osvětlení, která by se mohla stát velkou pražskou atrakcí.

Zajímavostí je, že s efektovými systémy původně stavitelé mostu počítali, nicméně císař František Josef I. chtěl otevření nejkratšího mostu v Praze dříve. Proto systém nedokončili.

Čechův most. Začalo se se zkoumáním jeho soch. Jsme na straně, kde na pilířích...

„Nemáme téměř žádné plány. Vůbec netušíme, jestli tam přívod je, nebo není. To musíme zjistit díky kamerám, které do soch mohou nahlédnout,“ řekl deníku Metro Jílek.

Firma THMP pomocí kamer nahlédla do vnitřních částí soch. Na základě toho určí rozsah restaurátorských prací, které případně umožní instalaci technologických rozvodů vody a plynu. Šéf společnosti Jílek dodává, že po konzultaci s památkáři zároveň probíhá intenzivní pátrání v archivech. „Následovat budou projekční práce pro zpracování projektové dokumentace na obnovu slavnostního osvětlení a efektových systémů a debata s orgány památkové péče, teprve pak bude možné určit datum, kdy lze očekávat tuto neobvyklou podívanou na Vltavě,“ dodal Jílek. Kromě oživení soch je v plánu také modernizace svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. 

Sochy stojí vlastní vahou

  • Na jaře letošního roku začala městská společnost THMP s přípravou oživení Čechova mostu. 
  • Ten čeká v následujících letech rekonstrukce rozsáhlého slavnostního osvětlení a zvažuje se i obnova původních efektových systémů – ze soch hyder by měla chrlit voda, světlonoši by zase měli držet pochodně se šlehajícími plameny. Podle dochovaných informací se totiž zdá, že sochy měly být v minulosti osazeny potrubím pro rozvod vody a plynu. 
  • Deník Metro byl v době kamerového snímání útrob jednoho ze světlonošů na místě. Podle záběrů, které technici mají, to vypadá, že světlonoš potrubí v sobě skutečně má.
  • Nyní se čeká na vyhodnocení i archivních záznamů, poté lze určit, jaké efekty se z původního záměru podařilo předkům realizovat a zda je vhodné je obnovit.
  • Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a dohledem z centrály THMP. 
  • Podle informací, které deník Metro na místě zjistil, měly nyní již opravené sochy u předmostí zkorodované části a stály na sloupu vlastní vahou. Ta má být kolem 12 tun.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek