metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
To je naše Praha
Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách. | foto: Janek Rubeš

TO JE NAŠE PRAHA: Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po letech zmizela

  14:45
Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří plachtu před chvílí odstranila firma Samsung. Přidala se tak k další firmě Miele. Reagují tak na žádosti Pražanů, kterým vadí, že firmy ke komerčním prezentacím využívají služeb reklamní agentury, která obří plochu provozuje načerno.

„S českou legislativou je těžké proti nepoctivým provozovatelům reklamy bojovat. Třeba proto, že pokuty, které můžeme ukládat, jim milionové příjmy z reklamy pokryjí za pár dní,“ napsala na svém Facebook radní Hanka Třeštíková.

Společně se skupinou Přidej se a strhni to proto rozjeli jinou metodu. Začali o problému víc mluvit, aby všichni věděli, že je to neférové podnikání. Oslovili také firmy, které tam inzerují. Téma se dostalo do médií a plachta zmizela.

Obří reklamní plocha na domech

K odstranění se vyjádřila i sama společnost Samsung. „Naše rozhodnutí má návaznost na vývoj situace ve sporu o legálnost umístění dané reklamní plochy. Samsung Electronics vždy dbá na etický rozměr svého podnikání s respektem k místním zákonům a nařízením,“ uvedl David Sahula, tiskový mluvčí Samsung Electronics Czech and Slovak.

Vlastník reklamní plochy „kličkuje“

  • Reklamní agentura provozovala inzerci na plachtě v rozporu s právem. Obrazovka (na střeše jednoho z domů) byla černá stavba. Plachta, která pokrývá oba domy porušuje vyhlášku o regulaci reklamy.
  • Domy stojí a území Pražské památkové rezervace, taková reklama je tam zakázána.
  • Jenže úřady mají problém jejich vlastníky najít. Ti se totiž v průběhu času neustále střídají a úřady nevědí, s kým jednat. O problému jsme psali zde. „Vyplatí se jim to. Roční příjmy z ilegálních reklam jsou odhadovány na několik milionů,“ uvedla Kristýna Drápalová, která městu pomáhá zbavit se nesmyslných reklam.
  • Soud sice rozhodl, že reklamní plochy snižují architektonickou hodnotu díla, ale majitel domů, firma Jizera Invest, tvrdí, že netuší, kdo reklamní plochy vlastní. „Vrchní soud jasně uvedl, že v okamžiku, kdy je ta konstrukce pevně spojena s domem, za ni odpovídá vlastník domu,“ konstatoval pro server iHNed.cz advokát architekta František Vyskočil.
  • Praha oslovila Svaz mediálních agentur a Asociaci českých reklamních agentur, aby své členy vyzvali k tomu, že nebudou obrazovku ani plachtu využívat.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek