metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

TO JE NAŠE PRAHA: Úspěch! Obří ilegální reklama u Nuselského mostu po letech zmizela

To je naše Praha   14:45
Je to první malá výhra v dlouholetém boji proti ilegální reklamě v Praze. První reklama na černé inzertní ploše u Nuselského mostu zmizela. Svou obří plachtu před chvílí odstranila firma Samsung. Přidala se tak k další firmě Miele. Reagují tak na žádosti Pražanů, kterým vadí, že firmy ke komerčním prezentacím využívají služeb reklamní agentury, která obří plochu provozuje načerno.
Plachta zmizela 5. srpna 2020 v odpoledních hodinách. | foto: Janek Rubeš

„S českou legislativou je těžké proti nepoctivým provozovatelům reklamy bojovat. Třeba proto, že pokuty, které můžeme ukládat, jim milionové příjmy z reklamy pokryjí za pár dní,“ napsala na svém Facebook radní Hanka Třeštíková.

Společně se skupinou Přidej se a strhni to proto rozjeli jinou metodu. Začali o problému víc mluvit, aby všichni věděli, že je to neférové podnikání. Oslovili také firmy, které tam inzerují. Téma se dostalo do médií a plachta zmizela.

Obří reklamní plocha na domech

K odstranění se vyjádřila i sama společnost Samsung. „Naše rozhodnutí má návaznost na vývoj situace ve sporu o legálnost umístění dané reklamní plochy. Samsung Electronics vždy dbá na etický rozměr svého podnikání s respektem k místním zákonům a nařízením,“ uvedl David Sahula, tiskový mluvčí Samsung Electronics Czech and Slovak.

Vlastník reklamní plochy „kličkuje“

  • Reklamní agentura provozovala inzerci na plachtě v rozporu s právem. Obrazovka (na střeše jednoho z domů) byla černá stavba. Plachta, která pokrývá oba domy porušuje vyhlášku o regulaci reklamy.
  • Domy stojí a území Pražské památkové rezervace, taková reklama je tam zakázána.
  • Jenže úřady mají problém jejich vlastníky najít. Ti se totiž v průběhu času neustále střídají a úřady nevědí, s kým jednat. O problému jsme psali zde. „Vyplatí se jim to. Roční příjmy z ilegálních reklam jsou odhadovány na několik milionů,“ uvedla Kristýna Drápalová, která městu pomáhá zbavit se nesmyslných reklam.
  • Soud sice rozhodl, že reklamní plochy snižují architektonickou hodnotu díla, ale majitel domů, firma Jizera Invest, tvrdí, že netuší, kdo reklamní plochy vlastní. „Vrchní soud jasně uvedl, že v okamžiku, kdy je ta konstrukce pevně spojena s domem, za ni odpovídá vlastník domu,“ konstatoval pro server iHNed.cz advokát architekta František Vyskočil.
  • Praha oslovila Svaz mediálních agentur a Asociaci českých reklamních agentur, aby své členy vyzvali k tomu, že nebudou obrazovku ani plachtu využívat.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek