metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Petra Arvajová | foto: DPP

Umakart je náš denní chleba, říká karosářka dopravního podniku

  10:00
Jedenatřicetiletá Petra Arvajová je novou posilou týmu pražského dopravního podniku. Nenašli byste ji někde zalezlou v kanceláři, ale v garážích Kačerov, kde pracuje jako karosářka.

„Nejčastěji opravuji provozní závady. Kolegové si mě spíš hýčkají, než aby si mě dobírali,“ svěřila deníku Metro příjemná blondýnka.

Do týmu největšího pražského dopravce vás kolegové přivítali v červenci. Jak si zvykáte?
Musím říct, že je to fajn. Jsem zvyklá pracovat rukama, předtím jsem dělala v leteckém průmyslu. Autobusy, na kterých dělám v současnosti, jsou v lecčems podobné.

Jak se člověk dostane od letadel k autobusům?
Upřímně řečeno, mě štval tamní kolektiv. Vozil se po mně šéf, nebylo mi tam dobře. Teď je moje situace mnohem lepší.

Na směně, kterou míváte každý den od šesti od rána, pracujete s kolegou. Jste dobrý tým?
Můj kolega je zároveň můj přítel, takže doufám, že ano. Pracovali jsme spolu už v Letňanech na letišti, proto víme, co od toho druhého můžeme pracovně čekat.

Není občas složité, když jste spolu celý den v práci a pak ještě doma?
Vůbec ne. Za ty roky, co se známe, umíme pracovní a soukromý život oddělovat. Jinak by to ani nešlo, časem se to naučí každý.

Jaké části autobusů nejčastěji opravujete?
Většinou spravujeme škody po vandalech. Umakart je tedy náš denní chleba. Jsou z něj totiž udělané stěny a stropy. Pokud je tedy někdo počmárá, musí se často měnit celé pláty.

Kloubovým autobusům mohou také praskat rámy či se zasekávají dveře...
Ano. Na dveře máme dokonce speciální školení, upravujeme vačky a staráme se o to, aby se obě křídla otevírala pokud možno synchronně. K tomu pomáhá úprava tlaku ve vzduchových válcích.

Jste ve vozovně Kačerov jediná žena?
Ano, ale nemám pocit, že by na mě někdo kvůli tomu koukal skrz prsty. Práci myslím odvádím dobře, a to je nejdůležitější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek