metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 21. září 2023. Svátek má Matouš
Petra Arvajová | foto: DPP

Umakart je náš denní chleba, říká karosářka dopravního podniku

  10:00
Jedenatřicetiletá Petra Arvajová je novou posilou týmu pražského dopravního podniku. Nenašli byste ji někde zalezlou v kanceláři, ale v garážích Kačerov, kde pracuje jako karosářka.

„Nejčastěji opravuji provozní závady. Kolegové si mě spíš hýčkají, než aby si mě dobírali,“ svěřila deníku Metro příjemná blondýnka.

Do týmu největšího pražského dopravce vás kolegové přivítali v červenci. Jak si zvykáte?
Musím říct, že je to fajn. Jsem zvyklá pracovat rukama, předtím jsem dělala v leteckém průmyslu. Autobusy, na kterých dělám v současnosti, jsou v lecčems podobné.

Jak se člověk dostane od letadel k autobusům?
Upřímně řečeno, mě štval tamní kolektiv. Vozil se po mně šéf, nebylo mi tam dobře. Teď je moje situace mnohem lepší.

Na směně, kterou míváte každý den od šesti od rána, pracujete s kolegou. Jste dobrý tým?
Můj kolega je zároveň můj přítel, takže doufám, že ano. Pracovali jsme spolu už v Letňanech na letišti, proto víme, co od toho druhého můžeme pracovně čekat.

Není občas složité, když jste spolu celý den v práci a pak ještě doma?
Vůbec ne. Za ty roky, co se známe, umíme pracovní a soukromý život oddělovat. Jinak by to ani nešlo, časem se to naučí každý.

Jaké části autobusů nejčastěji opravujete?
Většinou spravujeme škody po vandalech. Umakart je tedy náš denní chleba. Jsou z něj totiž udělané stěny a stropy. Pokud je tedy někdo počmárá, musí se často měnit celé pláty.

Kloubovým autobusům mohou také praskat rámy či se zasekávají dveře...
Ano. Na dveře máme dokonce speciální školení, upravujeme vačky a staráme se o to, aby se obě křídla otevírala pokud možno synchronně. K tomu pomáhá úprava tlaku ve vzduchových válcích.

Jste ve vozovně Kačerov jediná žena?
Ano, ale nemám pocit, že by na mě někdo kvůli tomu koukal skrz prsty. Práci myslím odvádím dobře, a to je nejdůležitější.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek

Komerční sdělení

Na Stříbrném jezeře v Opavě se uskuteční další ročník MTB Crossu

vydáno 21. září 2023

Poklad byste hledali na Stříbrném jezeře v Opavě marně, zato o vyznavače jízdy na horském kole tam nebude v pátek 22. a v sobotu 23. září nouze, neboť se...  celý článek