metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Zigeunersauce značky Knorr. V doslovném překladu název znamená „cikánská omáčka“. | foto: Reuters

Společnost Knorr vyřadila z názvu instantní omáčky slovo „cikánská“. Češi to vůbec neřeší

  18:53
Jsou potraviny v regálech našich obchodů v ohrožení kvůli nekorektnímu pojmenování? Výrobci v Česku zůstávají zatím klidu.

Konec jedné zmrzliny

Přibližně padesát let se dánská společnost Hansens I potýká s kritikou za název zmrzliny Eskimo. V grónském originále tamní komunity Inuitů adalších původních obyvatel severských končin znamená eskimo „pojídači syrového masa“. Proto zmrzlinu přejmenuje. K podobnému kroku se odhodlali i v USA. České Eskymo zatím zůstává.

Problém může mít teoreticky třeba populární čokoládová tyčinka Kofila. Na jejím obalu je totiž černoušek v turbanu, který popíjí kávu. „Postava nemá rasové stereotypy, je vnímána jako designérské dědictví, které v roce 1923 vytvořil legendární malíř Zdeněk Rykr,“ okomentoval situaci pro deník Metro Robert Kičina, mluvčí společnosti Nestlé, která čokolády značky Orion vyrábí.

A co prodejci a výrobci potravin, kde figuruje termín „cikánská“? Jedná se například o již zmiňovanou omáčku, kterou v Německu přejmenovali na „maďarskou“, a také o oblíbenou uzeninu cikánskou pečeni. Například společnost Hamé, která má v sortimentu uvedenou omáčku, nic přejmenovávat nebude. „Požadavky, abychom výrobek Cikánská omáčka přejmenovali, jsme nezaznamenali,“ říká Milan Linka, mluvčí Orkla Food Česko a Slovensko. Podobně jsou na tom uzenáři. Ani oni nebudou přejmenovávat cikánskou pečeni. „Zatím jsem se s takovým požadavkem ze strany zákazníků nesetkal,“ uvedl Ladislav Steinhauser, jednatel stejnojmenné tišnovské uzenářské firmy. 

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek