metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Napsali jste nám
Další 1 fotografie v galerii
Díra do vozovky je podle čtenáře nebezpečná. Podle TSK brzy zmizí. | foto: PETR NOVÁK

V Hlubočepech pozor na díry. Oprava Slivenecké ulice se protáhne nejen přes zimu

  6:01
Procházka Sliveneckou ulicí v Praze 5 připomíná v posledních dnech chůzi po překážkové dráze. Alespoň podle čtenáře Petra Nováka, který zde pro deník Metro vyfotografoval zvrásněný asfalt a symetrické kulaté díry.

„Nedávno opravená silnice v ulici Slivenecká se již po měsíci rozpadá. Technická správa komunikací (TSK) nechala udělat odvrty vozovky, ale díru nechala ve vozovce. Jedná se o otvor několik desítek centimetrů hluboký a ohrožující zdraví,“ komentuje Novák, který za svůj fotoúlovek zaslaný do rubriky Hlídač získává odměnu tři sta korun.

Slivenecká ulice je dlouhá zhruba dva kilometry. Hledání čtenářem zachyceného místa opravy tudíž nebylo podle zástupců TSK právě nejsnadnější. „Z fotografie je patrné, že se jedná o provizorní povrch, který zde byl položen po rekonstrukci vodovodu a kanalizace, případně dalších inženýrských sítí. Největší stavební akci tu prováděla Pražská vodohospodářská společnost a položení provizorního povrchu bylo podmínkou související se zimní údržbou,“ vysvětluje pro deník Metro Lišková a dodává, že je tím pádem zvrásněný asfalt pouze dočasnou záležitostí. Na zalátání děr dojde každým dnem.

Sliveneckou ulici „zdobí“ asfaltová krajka.

Ve Slivenecké ulici postupně probíhá rekonstrukce poduličních sítí, aby se zde mohla uskutečnit rekonstrukce celková. Tu již provede TSK, která si dosud pouze vymohla podmínku zmiňovaného zaasfaltování ulice na zimu. Kdy však práce započnou, není zatím jisté. „Tato rekonstrukce je v přípravě a nyní řešíme složité majetkoprávní vztahy. Předpoklad zahájení akce TSK je v roce 2023. Vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhý úsek, bude se rekonstrukce dělit na jednotlivé etapy, aby byla zachována maximální průjezdnost,“ dodává mluvčí Technické správa komunikací.

Situace v Hlubočepech v lecčems připomíná asfaltové provizorium, na které upozorňovali čtenáři deníku Metro před pár lety na Karlově náměstí. I tehdy se musely, alespoň co se povrchů týče, dělat kompromisy. Procházka po chodníku kolem chrámu svatého Cyrila a Metoděje na podzim roku 2018 totiž připomínala nejdříve chůzi po překážkové dráze. Rozkopaný chodník bylo možné přejít pouze po provizorních můstcích přes díry. Po pár týdnech sem ale dělníci místo historické dlažby vrátili narychlo udělaný zvrásněný asfalt. Stalo se tak na přání TSK, protože by kvůli průtahům a mrazu nestihla dodavatelská firma udělat vydláždění včas a pořádně. Kostky se sem tak vrátily až na jaře následujícího roku.

Jaké fotografie odměňujeme nejvíc?

 • Máme pro vás tipy a rady, které vám mohou pomoct, jak lépe dosáhnout na odměnu a otištění fotky v novinách.
 • Aktuální fotky, co nejdříve. Snímky z akcí posílejte v den konání akce.
 • Zpravodajství. Posílejte také fotky zpravodajské. Snímek západu slunce nad Prahou je pastva pro oči, ale stránky novin se nehodí.
 • Boj o čas. V novinách máme různě uzávěrky. Když nám pošlete fotku pozdě večer, nestíháme ji do druhého dne otisknout. Pokud jde o aktualitu, za dva dny je pro nás snímek „prošlý“.
 • Zajímavosti vítězí. Praha je sice fotogenická, ale zaměřte se na změny, kterých si třeba jen tak někdo nevšimne.
 • Závady, problémy, nesmysly. Nepovedená oprava nebo poničená socha? Značka vzhůru nohama? Vrak zabírající místo? Takové fotky nás zajímají. Navíc pokud o problému napíšeme, tak se často stane, že se dotyčná osoba nebo instituce chytí za nos a problém odstraní.
 • Kde a co. Někteří nám zapomínají připsat ke snímkům, co a kde na fotce je. V případech, jako je díra v tomto článku, je také dobré být konkrétní třeba i v čísle popisném.
 • Galerie snímků. Všechny fotky, které prošly prvním kolečkem, najdete na stránkách www.metro.cz. Z nich pak vybíráme snímky do novin, z některých píšeme články.
 • Výběr. Fotky přebíráme ručně a občas nám někdo zaplní systém. Stačí, když nám pošlete dvě až tři nejhezčí fotky.
 • Pikantnosti. Auto sjíždějící schody na Petříně bylo prostě hitem. Mějte oči otevřené, třeba narazíte na něco i vy.
 • Diakritika a gramatika. Pokud jste smutní, že nám trvá přebírání fotek, pomůžete nám zkrátit tento čas, když budete psát s diakritikou, nebudete psát verzálkami.
 • Lidé by vám neměli chybět. Fotíte akce pro lidi? Dostaňte je do hledáčku fotoaparátu nebo mobilu. Festival pro lidi vypadá smutně, když posíláte fotky bez lidí...
 • Jak na to? Pokud nechcete posílat snímky přes formulář na webu www.metro.cz, stačí je poslat na adresu mms@metro.cz.
 • Nohama na zemi. Neposílejte foto vzhůru nohama či naležato. Systém je neumí obrátit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek