metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Finanční síla země hrála při výběru Kataru klíčovou roli, říká sociolog Radim Marada

  17:18
Na právě odstartované mistrovství světa ve fotbale se z odborného hlediska dívá také docent Radim Marada z Katedry sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Podle Marady byla kontroverzní volba pořadatelství pro Katar spouštěčem významných reforem v rámci Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).
Radim Marada | foto: Filozofická fakulta MU - Masarykova univerzita

Byl důvod, že se mistrovství světa koná v Kataru čistě ekonomický? Mluví se ve věci udělení pořadatelství o značné korupci...
Finanční síla země hrála při výběru Kataru klíčovou roli. O korupci se v posledních desetiletích mluví v souvislosti téměř s každým závěrečným turnajem Světového šampionátu. Katarský není výjimkou. Okolnosti, které katarskou volbu provázely, však vedly dosud pouze k zákazům výkonu činnosti ve fotbale pro některé tehdejší hodnostáře FIFA.

Jak moc se Kataru vyplatí pořádat tak velkou sportovní akci z ekonomického pohledu? Přiláká Katar turisty i do budoucna? Pro fanoušky jde o velmi nákladný výlet, nebudou nakonec stadiony poloprázdné?
Náklady na přípravu turnaje se Kataru zcela jistě obratem nevrátí. Velkou část příjmů, zejména z prodeje marketingových a vysílacích práv, si stejně vezme FIFA. Katar sleduje dlouhodobé cíle: posílit strategickou pozici v regionu a postupně snížit závislosti na těžbě a vývozu ropy. Možná nepřijede tolik fanoušků z Evropy, slušný zájem o šampionát je ale třeba v Saúdské Arábii, některých zemích Latinské Ameriky či Afriky. Případné výpadky doplní nejspíš pořadatelé z domácích zdrojů.

Pomůže to i samotné popularizaci fotbalu v zemi?
Již nyní je mužský fotbal nejpopulárnějším sportem v Kataru a má zde docela slušnou základnu. Mimo jiné díky vlastnickému či sponzorskému napojení na kluby jako Paris Saint-Germain a FC Barcelona.

Hovoří se o porušování lidských práv a obětech při stavbách stadionů, nepřátelství proti LGBT komunitě a dalších věcech. Mnohé týmy uvedly, že nehodlají při MS mlčet. Může to mít negativní dopad pro Katar, fotbal či federaci FIFA? Dá si příště pozor při volbě pořadatele?
Samotné přidělení pořadatelství Kataru již svou diskreditační práci vykonalo. Přitáhlo kritickou pozornost k otázce podřadného postavení žen nebo kriminalizaci homosexuality v zemi. Na tom již případné další manifestační akty málo změní. Bylo ale zároveň spouštěčem významných reforem v rámci FIFA, které mají vést k průhlednějšímu a uvážlivějšímu výběru příštích pořadatelských zemí.

Nepůsobí v kontextu současných problémů – válka na Ukrajině, energetická krize – na obyčejného člověka obří akce v bohatém Kataru paradoxně?
Myslím, že ani ne. I v těžce zkoušené Ukrajině budou zápasy turnaje vítaným rozptýlením, nezničí-li jim Rusové do té doby celou energetickou soustavu.

Jakou očekáváte atmosféru vzhledem k situaci na Ukrajině například kolem zápasu USA–Írán? Bude se politika míchat i v tomto případě do sportu?
Nečekám to. Obě reprezentace znepřátelených zemí už si to vyzkoušely na MS v roce 1998 ve Francii. Američané tehdy jen vyslyšeli prosbu delegáta FIFA, že to budou oni, kdo vyjde soupeři vstříc při podávání rukou před zápasem. Původně to podle protokolu mělo být naopak, ale to se nelíbilo íránskému duchovnímu vůdci Alí Chameneímu. Navíc americké sportovní národovectví je sebestředné, nebývá namířeno proti konkrétnímu soupeři. A íránští fotbaloví fanoušci a fanynky většinou nejsou zanícenými stoupenci islámského režimu.

Kvůli nesnesitelným teplotám v Kataru v létě se koná MS vlastně až v zimě. Bude tak sledované jako v klasický termín? Nenaruší to hlavně v Evropě rozběhnuté ligové soutěže, které jsou populární?
Rytmus klubové sezony to již bezpochyby narušilo. Doba konání turnaje nevyhovuje těm, kteří musí v práci dohánět, co nestihli přes rok. Někteří jej nebudou sledovat z ideové zásady. Odpadá ale konkurence teplého počasí, což naopak pomůže sledovanosti hlavně o víkendech.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek