metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

  11:00
Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem, který je zasvěcený Janu Křtiteli, stále tvoří uzavřený areál. Kostelík pochází ze 13. století a na jeho zdech jsou uchovány gotické malby ze století čtrnáctého. Okolo kostelíka býval hřbitov, kde byl pochován významný český právník Viktorín Kornel ze Všehrd, po kterém byla pojmenovaná nedaleká ulice.

Další 1 fotografie v galerii
Malostranský obecní špitál vznikl pravděpodobně v 16. století a existoval do roku 1784. | foto: KLÁRA HÁŠOVÁ

Říká se, že staré gotické malby nechal vymalovat místní kupec. Odvděčil se tak za vyslyšení svých modliteb. Na cestě ho přepadli loupežníci a vše mu ukradli. V zoufalství se uchýlil do kostela, kde se začal modlit. A jeho přání bylo vyslyšeno. Když vyšel před kostel, spatřil jednoho ze zlodějů. Loupežník byl polapen a mučen. Nakonec prozradil nejen své kumpány, ale i místo, kde ukrývají svůj lup. Chmatáci byli potrestáni a zboží se vrátilo k bohabojnému kupci.

Vdovu potkal trest
A to není všechno. O půlnoci vyjíždí z kostela mnich v kočáře, který táhnou bezhlaví koně nebo možná i čtyři černí rohatí kozlové. Do zrušeného kostela se podle legendy nastěhovala vdova. Noc co noc ji otravoval mnich na ďábelském spřežení. Mnich budil ženu ze sna a chtěl po ní, aby mu dala jeden tolar. Lakomé vdově se nechtělo věnovat své peníze strašidlu, a tak se ptala, k čemu temný mnich peníze potřebuje. Ten se jí přiznal, že ošidil dům Páně. Dokud tolar nevrátí, bude muset strašit. Vdova se chtěla noční můry zbavit, ale lakota ji neopustila. Mnichovi proto dala falešnou minci. Strašidlo se ale další noci vrátilo a rozpálený tolar vpálilo ženě na čelo a uškrtilo ji. Od té doby tam straší spolu.

A ještě jedno strašidlo tu lze potkat. V kostele se prý objevovala jeptiška, která hlídala, aby zde přes poledne nikdo prádlo nemáchal a neválel v mandlu. Když pradleny na zákaz nedbaly, jeptiška si sedla na mandl. Nikdo pak s ní ani s mandlem celé čtyři dny nehnul.

V kostele čistili koberce
Malostranský špitál z roku 1661 je původní budova, ve které žilo až 38 zchudlých či nemocných malostranských měšťanů. Chovanci se poznali podle modrých plášťů s bílými límci. Chudobinec žil z almužen a z obecních daní a zrušen byl až za josefínských reforem v roce 1784. Šťastnou shodou náhod zůstal v takřka nezměněné podobě zachován dodnes.

Mimochodem, nějakou dobu byla v kostele i prádelna a později dokonce i čistírna koberců. Z té doby také pochází přídomek svatý Jan Na prádle. Teprve v roce 1930 se kostel vrátil ke svému původnímu účelu.

Osmiramenný kandelábr lampy najdete na Hradčanském náměstí. Podobných sloupů bylo v Praze několik, zbyly jen tři.

Miluju Prahu

  • Na tomto místě představujeme nejlepší fotografy projektu Miluju Prahu. Jirka Svoboda se focením živil. Jeho snímek kandelábru na Hradčanském náměstí byl vybrán na stránky letošního kalendáře Miluju Prahu.
  • „Mě hlavně baví zachycovat všechny krásy Prahy. Tohle město mě naprosto pohltilo a dokážu po něm s foťákem běhat celé hodiny. Praha se nikdy neokouká. I stejná místa pokaždé vypadají jinak a mají jinou atmosféru,“ říká Jirka Svoboda, který už 28 let pracuje v rádiích, moderuje a v současnosti je programovým ředitelem v rádiu Signál. Pochází z Liberce a letos je to přesně 20 let, co se přestěhoval do Prahy.
  • Jirka si spolupráci s Miluju Prahu chválí, protože se jeho fotografie probojovaly i na charitativní výstavu Všechny krásy Prahy, která se bude letos v dubnu a květnu konat už po deváté.
  • První kolo výběru fotografií do kalendáře Miluju Prahu 2025, který bude jubilejní desátý, je tu.
  • Zúčastnit se může každý, stačí poslat svých osm nominačních snímků Prahy na výšku na fotky@milujuprahu.cz. A čekat, zda budete úspěšní.
Autoři: Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek