metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Zelenečské nádraží nemá dva roky čekárnu. Může za průtahy Správa železnic, či radnice?

  15:02
Kolem vlakové zastávky v Zelenči v okrese Praha-východ se dějí věci. Deník Metro tu například v loňském roce řešil kuriózní situaci, kdy zde soukromá firma při revitalizaci trati vykácela několik zdravých vzrostlých stromů. A to projektové dokumentaci navzdory. Následně došlo tehdy na omluvy ze strany Správy železnic a také na příslib toho, že se zde místní už žádných nepříjemností nedočkají. Jak se dá tušit, nestalo se tak.

Další 1 fotografie v galerii
Čekání na vlak je v těchto dnech v Zelenči pro otrlé. | foto: SŽDC

„Do Zelenče přišla další zima a bohužel už druhý rok je nádraží bez čekárny. Správa železnic v posledním roce jen posouvala termín její rekonstrukce. V posledních týdnech pak dokonce zkoušela variantu, že čekárnu úplně zbourá a nahradí ji autobusovým přístřeškem. Podle nedávného vyjádření starosty Zelenče Víta Šikýře by se čekárna měla rekonstruovat na přelomu jara a léta,“ říká zelenečský zastupitel a člen místního dopravního výboru Ondřej Kopa.

Horší, než se čekalo
Správa železnic podle Kopy přislíbila rekonstrukci čekárny na zasedání obecního zastupitelstva na konci června loňského roku. Čekárna pak měla být opravena letos na podzim. V zápisu z jednání zastupitelstva Zelenče je konkrétně uvedeno, že „dojde k celkové rekonstrukci objektu, vizualizaci zvoleného architektonického návrhu měli přítomní k dispozici, hotovo by mělo být do konce listopadu 2021“.

Jenže pak se začalo bourat a ukázalo se, že je situace poněkud složitější, než se zdálo. „Zjistilo se, že je čekárna v daleko horším stavu, než se předpokládalo. Dokonce se mluvilo o jejím zbourání a nahrazení autobusovou čekárnou, která byla postavena na druhém nástupišti. Po neustálém odsouvání termínu rekonstrukce a po žádosti obce na přepracování projektu se oprava čekárny přesunula na příští rok,“ uvádí pro místní zpravodaj – Zelenečský časopis – Kopa.

Jedna z možných variant rekonstrukce nádraž

Jeho slova pro tentýž zpravodaj potvrdili i zástupci Správy železnic. „Rekonstrukce objektu čekárny byla na žádost obce Zeleneč kompletně přepracována. Zpracovaná projektová dokumentace prochází v současné době opět připomínkováním. Rekonstrukce bude s největší pravděpodobností zahájena až v příštím roce,“ uvedl pro časopis v říjnu mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Nepříjemnosti všem
Deník Metro se na Správu železnic obrátil také. Podle Gavendy současný stav způsobuje nepříjemnosti v podobě nefunkční čekárny nejen cestujícím. Správa tu totiž bude příští rok ve velkém opravovat trať a již nyní probíhají přípravné práce. Všem by bylo tedy více po chuti, kdyby se už téma nedokončené nádražní budovy nemuselo v dalších měsících řešit.

„V původní budově v Zelenči mělo podle schválené a vysoutěžené projektové dokumentace dojít k výměně oken, opravě fasády a některým dalším úpravám. V průběhu stavebních prací Zeleneč Správu železnic požádala o provedení rozsáhlejší rekonstrukce, včetně zlepšení celkového vzhledu budovy a doplnění toalet pro potřeby nájemníka. Současný stav není zapříčiněn naší laxností, ale naopak snahou o maximální vyhovění požadavkům a trvajícím dohodám mezi Správou železnic a obcí Zeleneč,“ komentuje pro deník Metro Gavenda.

Balíkomat i infopanely
O projektu čekárny se stále intenzivně jedná. To na sociálních sítích před časem potvrdil starosta Zelenče Vít Šikýř. Součástí budovy by podle něj měl být i výdejní balíkomat zatím neurčené zásilkové služby. „S výdejním boxem je počítáno v projektu nové čekárny na nádraží. Jen si budeme muset ještě počkat – předběžně do října 2023. Se Správou Železnic intenzivně jednáme,“ píše starosta Šikýř.

V příštím roce by měl být u zelenečské trati zahlouben pod koleje i podchod u Ferony. Podle Kopy se zpracovává také projekt na nové schodiště na nástupiště z Husovy ulice. Samotné nástupiště pak bude vybaveno informačním systémem o odjezdu vlaků.

Raději do Klánovic

  • Obyvatelé východních městských částí Újezd nad Lesy, Koloděje či obcí Šestajovice, Horoušany a Jirny mají léty prověřenou trasu do centra Prahy.
  • Pokud se tam chtějí dopravit, je nejpohodlnější popojet si pár kilometrů autem ke klánovickému nádraží a zadarmo tu zaparkovat. Za několik málo minut jsou vlakem v centru.
  • Stejně to dělají i někteří obyvatelé Zelenče, a to i přesto, že mají nádraží vlastní.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek