metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 1 fotografie v galerii
Areál autobazaru v Pražské ulici v Praze 15. Foto z 10. února. | foto: KVERULANT.ORG

Zmizí hostivařský autobazar? Kauzou spojenou s radnicí Prahy 15 se během 14 let zabývaly soudy

  5:06
Areál autobazaru pro zhruba tři sta vozů na ploše více než osmi tisíc metrů čtverečních vznikl v Pražské ulici v Praze 15 již v roce 2008. Od té doby je objekt stojící v těsném sousedství hostivařských obytných domů jablkem sváru mezi místními obyvateli a bývalými i současnými zaměstnanci radnice patnácté městské části. Areál zde totiž vznikla za zvláštních okolností a dodnes zde podle kritiků nestojí úplně legálně.

„Místní kmotr a syn někdejšího starosty Aleš Petříš postavil v roce 2008 v Praze 15 načerno autobazar. Radnice mu poté pomohla dát dodatečně všechno do pořádku a přitom mnohokrát porušila zákon. Naše obecně prospěšná společnost Kverulant ve věci podala několik žalob, a přestože soudy následně konstatovaly, že stavba nebyla povolena v souladu se zákonem, autobazar je stále v provozu,“ říká pro deník Metro ředitel Kverulant.org Vojtěch Razima.

Černá stavba
Cílem spolku je odstranění stavby, a to již od roku 2009. Areál autobazaru totiž před lety vznikl bez zákonného posouzení vlivu na životní prostředí, vyjádření sousedů i dalších náležitostí, které jsou obvykle v podobných případech třeba. Stavba byla totiž ohlášena jako dočasná. Zjednodušeně řečeno, měly tu původně stát jen dvě mobilní buňky. „Šlo o obcházení zákona. Poté, co byla při stavbě zničena původní zeleň, vydal se tehdy Kverulant na stavební odbor, aby zjistil podrobnější informace. S dalšími obyvateli se pak následně přihlásil jako účastník stavebního řízení. Starostův tým nás poté jako účastníka vyloučil,“ vzpomíná Razima.

Zásah magistrátu
Na netradiční postup úřadu stěžovatelé tehdy upozornili magistrát. Ten poté vyzval Prahu 15, aby nezákonné povolení stavby zrušila. Jeho vydání totiž nepředcházelo vydání územního rozhodnutí. 

„Toto rozhodnutí se oficiálně jmenuje souhlas s umístěním stavby a obecně říká, že na daném pozemku lze postavit, dejme tomu, čtyřpatrový obytný dům. Teprve když má stavebník takové rozhodnutí, může si na stavebním úřadě zažádat o vydání stavebního povolení na stavbu konkrétního domu. Místo toho, aby se Praha 15 tehdy řídila magistrátním rozhodnutím a zahájila řízení o odstranění stavby, tak pomohla dát dodatečně všechno do pořádku. A tak bylo vydáno nové povolení,“ uvádí Razima.

VÁCLAV BÍLEK, MÍSTOSTAROSTA PRAHY 15

Nejistá budoucnost
Kverulant se poté spojil se společenstvím vlastníků sousedního domu a to v srpnu 2009 podalo první žalobu. Následovala další spletitá síť soudů, petic, odvolání a stížností, a to jak na radnici, tak na magistrát. Deník Metro o kritizovaném autobazaru hovořil také s místostarostou Prahy 15 Václavem Bílkem. Ten byl ochoten se ke kauze, která se táhne léta, respektive k verzi předkládané spolkem Kverulant, vyjádřit pouze částečně.

„Městská část se nebude a nemůže vyjadřovat ke všem tvrzením. Většina uváděných osob již nevykonává činnosti v oblasti samosprávy nebo státní správy a bývalý starosta již nežije. Poslední vývoj je ten, že magistrát vydal 21. prosince rozhodnutí, ve kterém povoluje změnu využití území jako dočasnou. Nejedná se tedy o povolení žádných staveb,“ argumentuje pro Metro Bílek s tím, že se samotná radnice Prahy 15 proti majiteli autobazaru naopak postavila. 

Kverulant tak vyhrál jen napůl. Před pár dny totiž spolek vyzval stavební úřad Prahy 15, aby vydal zákaz stavbu používat a poté zahájil řízení o jejím odstranění.

„Žadatel pan Petříš v roce 2012 požádal o prodloužení změny užívání pozemku autobazaru v Hostivaři. I tato složitá věc byla řešena soudy. Náš úřad ji vyřešil v tomto lednu tak, že řízení zastavil. Proti tomuto usnesení podal žadatel odvolání. V této věci bude tedy opět rozhodovat pražský magistrát,“ dodává pro deník Metro Bílek.

Pozor, staví syn starosty! V kauze šlo také o stromy

  • Loni v prosinci doběhlo takzvané přezkumné řízení. Ve složitém právní textu magistrát konstatuje, že povolení z roku 2012 pro stavbu autobazaru nikdy nebylo „pro četné vady“ pravomocné, a proto jej nemůže přezkoumat.
  • Kromě samotné legálnosti stavby se v souvislosti s autobazarem několikrát řešila i zeleň. Nejprve šlo o nedodržený požadavek obsažený v územním rozhodnutí z roku 2008. V něm se uvádělo, že celková plocha pro provoz autobazaru činí 8379 metrů čtverečních a nová zeleň bude osázena na ploše 2185 metrů čtverečních. Žádná zeleň ale poté ani v následujících letech vysázena nebyla. 
  • K částečné nápravě došlo až v roce 2014. Autobazar byl osazen několika stromy. Konkrétně přibylo 12 javorů, dvě sakury, platan a čtyři břízy. Ty ale během několika měsíců uhynuly.
  • Deník Metro oslovil také samotného Aleše Petříše. Podle něj jsou stížnosti sousedů a zástupců spolku Kverulant na jeho autobazar neoprávněné. „Nerozumím, proč někteří lidé mají potřebu dělat si reklamu shazováním práce druhých. Po všech soudech a odvoláních je tahle situace k nerozmotání. Jestli došlo k nějaké chybě? Je to možné. Nejsem ale ani kmotr, ani mafián,“ uvedl pro deníku Metro Petříš.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek