Cílem projektu bylo nalezení koncepčního řešení pro areál trafostanice 400/110/35 kV ve Vulcănesti, kde v roce 1979 vybuchlo téměř 1000 kondenzátorů s následkem dlouhodobé kontaminace horninového prostředí v zasažené oblasti, a to látkami polychlorované bifenyly (PCB) a dioxiny (PCDD/F).
Výstupy projektu zahrnují podrobný průzkum horninového prostředí a podzemních vod, v jehož průběhu bylo vyhloubeno 385 sond o celkové hloubce 720 m za účelem odebrání cca 1200 vzorků zemin. Dále byly vyhloubeny 4 hydrologické monitorovací vrty celkové hloubce 140 m, z nichž byly odebrány vzorky podzemních vod a byly ověřeny hydraulické parametry sledované zvodně. Veškeré odebrané vzorky byly odvezeny do České republiky k laboratorní analýze.Na základě výsledků laboratorních analýz byla vypracována Analýza rizika, kde byly stanoveny přípustné sanační limity pro zeminy a byly navrženy možné sanační práce za účelem snížení rizikovosti lokality.Dále byla zpracována Studie proveditelnosti za účelem nalezení optimální varianty sanačních prací s ohledem na technickou, časovou a finanční náročnost.
Závěrečnou fází projektu bylo vypracování Projektové dokumentace sanačních prací, která bude sloužit jako podklad pro budoucí výběrové řízení na dodavatele sanačních prací a jejich realizaci.
Součástí projektu byl také seminář pro odbornou veřejnost na téma Posílení odborných kapacit v oblasti ochrany životního prostředí, vypracování Metodického pokynu pro správnou správu zařízení obsahujících PCB a byla provedena inventarizace zařízení v transformátorové stanice 400/110/35 kV ve Vulcăneşti za účelem ověření případné přítomnosti látek s obsahem PCB. Moldavští partneři tak získali informace o reálné situaci v rozvodně a v jejím okolí včetně návrhu dalšího postupu.
Hlavním partnerem projektu je státní podnik SE Moldelectrica, dalšími partnery jsou Ministerstvo zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí Moldavska, POPs Sustainable Management Office, Autonomní oblast Gaugazie a další relevantní orgány státní správy. Projekt je dále monitorován a rovněž podporován ze strany zastupitelského úřadu ČR v Moldavské republice. Realizátorem projektu je česká firma DEKONTA, a.s., která má s řešením dané problematiky rozsáhlé zkušenosti a v Moldavské republice již delší dobu rozvíjí své aktivity.
.