metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Inovační technologie po pandemii rozhodnou, kdo vyhraje čtvrtou průmyslovou revoluci

  9:31
Praha 2. července 2021 (PROTEXT) - Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD) uspořádala v červnu 2021 webinář s názvem "Inovační technologie po pandemii“. Za účasti zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, ICT UNIE, Vysokého učení technického v Brně a České manažerské asociace se otevřela debata o nástrojích a koncepcích, které budou pro nadcházející roky po covidové krizi klíčové pro nastartování ekonomiky, rozvoj podnikání a modernizaci státu.

Inovace se staly nejvíce citovaným tématem národních programů rozvoje. Všechny oblasti však propojuje fenomén poslední doby – digitalizace. Právě ta se stala hlavním tématem řečníků webináře. Diskutovalo se o digitální ústavě, optické infrastruktuře a připravenosti české vlády na transformaci digitalizace a kyberbezpečnosti.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko pochválil české inovativní podnikatele a instituce za pohotovou reakci na pandemii. Například ČVUT dokázala v krátkém časovém období vyvinout nové druhy ochranných masek. Akademie věd ČR zase založila společnost DIANA Biotechnologies pro diagnostiku nemocí a vyhodnocování PCR testů.

Zdeněk Zajíček z ICT UNIE pak zhodnotil úroveň digitalizace v Česku: "V komerčním sektoru patříme v Evropě ke špičce. Na straně uživatelů bariéra není.“ Digitální služby státu budou podle něj fungovat jen tehdy, pokud budou uživatelsky srozumitelné. Ocenil tvorbu tzv. digitální ústavy, což byl v prvopočátku jeho nápad, který nyní vstupuje do realizace. Digitální ústava definuje základní principy toho, jak by měl fungovat digitální stát a jaká práva by měli mít občané.

"Máme 10 let skluz v digitalizaci státu. Mnoho věcí mohlo být dříve, ale doháníme to. Severské státy jsou napřed, stejně tak technologičtí lídři Korea a Taiwan. My se od nich musíme učit a přeskočit chyby, kterých se v procesu digitalizace dopustily. Prioritou je zjednodušení komunikace mezi státem a veřejnou správou. První vlaštovkou je bankovní identita,“ dodal Zdeněk Zajíček.

Lubomír Bokštefl z MPO jako důležitou oblast pro inovační technologie označil infrastrukturu vysokorychlostních sítí. Ukázal mapu plánovaných projektů a vysvětlil rozdělení nákladů: "Málokdo si uvědomuje, že 70 až 80 procent nákladů při stavbě optických sítí tvoří zemní práce. Musíme si navíc stále klást otázku, jestli je systém z hlediska hybridní války nastaven bezpečně. Například telekomunikační sítě nebyly stavěny z hlediska bezpečnosti. Čili při kalkulaci nákladů počítejme se zajištěním bezpečnosti virtuální, ale hlavně fyzické. Případný útok na optické sítě by byl vážný.“

Závěrečný příspěvek přednesl Petr Dovolil z Mott MacDonald: Digital Ventures. Představil unikátní projekt Digital twins aplikovaný ve Velké Británii. K fyzickým zařízením jsou vytvořena digitální dvojčata, na kterých lze opakovaně simulovat jejich fungování tak, aby v reálném světě byla zařízení úspěšná, spolehlivá a udržitelná. Jde o typický příklad fenoménu Průmysl 4.0. "Zelená dohoda pro Evropu je skvěle připravená na digitální věk. Velká Británie vyhrála první průmyslovou revoluci. Druhou a třetí USA, případně Korea, a nyní se vede boj o to, kdo vyhraje tu čtvrtou. Dojde ke změně paradigmatu v uspořádání státu. Digitální dvojčata budou rozhodovat, jak budou podniky úspěšné,“ vysvětlil Petr Dovolil.

CBCSD aktuálně pracuje na několika projektech směřujících k úspěšné ekonomické transformaci České republiky a jejího podnikatelského sektoru. Jedním z dalších zajímavých projektů je aktualizace VIZE 2050, jež si vytyčila dlouhodobý plán rozvoje ČR z perspektivy podnikatelského sektoru. Více informací najdete na www.cbcsd.cz.

O České podnikatelské radě pro udržitelný rozvoj (CBCSD):

CBCSD je občanské sdružení, v němž se sdružují společnosti i jednotlivci, kteří se snaží vytvořit podmínky pro udržitelnou budoucnost pro podnikání, společnost a životní prostředí. Cílem je zprostředkovávat aktivní roli podnikatelské sféry na udržitelném růstu české společnosti. Dále také připravovat a realizovat podnikové či sektorové programy a projekty místního, regionálního a národního charakteru se zaměřením na propojování cílů udržitelného hospodářského vývoje, zajištění sociálních hodnot a environmentální přijatelnosti. Ve spolupráci se Světovou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj umožňovat přístup k záměrům, novým trendům, programům a jejich výstupům, a případně s nimi propojovat národní programy a projekty.

O České manažerské asociaci (ČMA):

Česká manažerská asociace sdružuje manažery, podnikatele a lídry, jimž vytváří podmínky pro rozvíjení osobních dovedností a výměnu zkušeností. Její Rada expertů a ambasadoři se v otevřených výzvách obracejí na vládu, manažery a podnikatele, aby například upozornili na potřebu ekonomického restartu České republiky. ČMA také spolupracuje s řadou organizací a institucí, jako je Czech Institute of Directors a CZECH TOP 100. Je spoluzakladatelkou České podnikatelské rady pro udržitelný rozvoj a členkou evropské asociace CEC European Managers, zastupující přes milion manažerů napříč Evropou. Už 28 let pořádá soutěž Manažer roku.

Kontakt:

Mgr. Jan Vocel, PR manažer

Email: vocel@cma.cz

Web ČMA: www.cma.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek