metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Středa, 29. září 2021. Svátek má Michal.

Dalších 11 fotografií v galerii
Škoda Fabia WRC | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

  12:18
Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím znají jen z fotky skutečné předlohy.

Modelářská výroba má zvláštnosti a tajemství. „Nákladní vůz má třeba měřítko 1 : 43, ale mnohé detaily jsou na něm o procento nebo dvě větší,“ vysvětluje Lukáš Petrovický, výrobní ředitel novohrádeckého Kadenu. „Kdyby to bylo ve skutečném poměru k reálnému autu, byly by detaily příliš malé, těžko vyrobitelné a na pohled by to nepůsobilo hezky. U modelů je vždy důležité, aby se zájemci líbily,“ říká Petrovický.

Dobře utajené detaily
Další zajímavostí týkající se modelů vojenské techniky je, že žádný výrobce originálu neposkytne dokumentaci a trvá na tom, aby některé detaily, například úhly pancéřů, neodpovídaly skutečnosti. „Kvůli tomu, aby si model nekoupil protivník, který se s tankem nebo transportérem skutečně střetává, nevyrobil podle něho model jedna ku jedné a na něm trénoval své zbraně nebo střelivo,“ zasvěcuje do podrobností výrobní ředitel. I ve světě takových hračiček mají detaily důležitou roli. Zdrojem technických informací pro vytvoření modelu jsou pouze fotografie a ještě musí dojít k úpravám a schválení.

Zásoby kuriozit nemají
Firma v Novém Hrádku, kdysi obecně Kovodružstvo Náchod (viz box), se zabývala od svého vzniku hračkami všeho druhu, ale nějaké to auto ve výrobním programu vždy měla. Některé její modely z posledních sedmdesáti let jsou už unikátními sběratelskými raritami. Pan Petrovický to dokumentuje na plechové chladírenské tatrovce. Nevyrobilo se jich moc, a pokud je kluci zcela neodrovnali na pískovišti a autíčko si zachovalo tu správnou patinu, jeho sběratelská cena se nyní pohybuje kolem 25 tisíc korun.

Pokud si nyní pánové v letech rvou zbytky vlasů, že si v dětství takových hraček víc nevážili a neuschovali je pro sběratelské účely, je jejich zoufalství na místě. Podobně nepřemýšleli ani kdysi v Novém Hrádku, „archiv“ Kadenu rozhodně všechny vyrobené modely v několika exemplářích pro případný budoucí sběratelský trh nebo vlastní muzeum nemá. Jednak na to nikdo nemyslel, jednak tu před lety hořelo a část „sbírek“ vzala zasvé. „Vyrobili jsme například přes osmdesát variant Škody Octavia v závodním provedení WRC, ale my sami jich nemáme ve vitríně ani deset,“ krčí výrobní šéf rameny.

Líté bitvy o limitky
V Kadenu zjistili, že levná výroba plastikových modýlků po statisících, kdy ho obchodníkovi prodají za stovku a on ho pak nabídne za čtyři sta, není cesta, kterou by chtěli jít. Už proto, že v Asii by je cenou práce převálcovali. A tak už před lety vsadili na malosériovou produkci, v které se nevyrábí donekonečna, ale pravidelně se mění. Vsadili také na pečlivou ruční práci a rovněž na výrobu početně omezených sérií pro sběratele.

Loni založili Klub sběratelů KADEN. Za přibližně devět tisíc korun mají abonenti zaručené minimálně čtyři modely, které jsou vyrobené pouze v množství, které odpovídá počtu klubových karet. Loni se jednalo o čtyři varianty – policejní, armádní, hasičské a těžkotonážní vozidlo. Klubový člen dostane model, kde je číslo jeho karty – a tak má jistotu, že ten jeho je jediný na světě. V letošním roce se nabídka pro klub zvýší na tucet, ale nebude povinný odběr všech. Každý si vybere to, které mu je nejbližší.

„Lidé se pochopitelně neustále zajímají, co bude v nabídce příště, někdy ani nevědí, jaká auta do edice nabídneme, a už se je snaží zajistit. V případě jedné výjimečné limitované edice jsme dali podmínku, že co člověk, to jenom jeden kus. Během deseti minut byla vyprodaná a z objednávek se dalo vyčíst, že některé odešly z jedné IP adresy. Auta byla zamluvená na celou rodinu,“ směje se Lukáš Petrovický.

Hand made doslova a do písmene
Důvod, proč je po ne zrovna levných modelech taková poptávka, objevíte, když se můžete výrobními prostory projít. Už třeba jenom potisk barev a nápisů a dalších zdobení karoserií. Některé modely vezmou kvůli natištění lidé u stolů do ruky téměř dvěstěkrát! A na každý otisk je jiné „razítko“. I to je důvod, proč se ceny novohrádeckých automobilů pohybují ve stovkách až tisícikorunách.

Přesto si na nezájem stěžovat nemusejí. Přitom někteří sběratelé doslova prosí, ať jim něco z právě vyráběné produkce schovají do příští výplaty. Mezi sběrateli jsou lidé všech profesí. „Narazíte mezi nimi na řidiče kamionu i topenáře, kteří u nás nechají ročně sto tisíc korun,“ prozrazuje Petrovický.

Kupodivu peníze utrácejí za tyto autíčkové zmenšeniny také ženy. Ovšem většinou ne jako sběratelky, tato vášeň je téměř výhradně mužská záležitost. Ale jak v Novém Hrádku dobře vědí, každá žena má doma muže, partnera či jiného chlapa, který je do modelů blázen. A pro takového pořizují modely jako dárky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Požitek ze skateboardingu je nádherná věc, říká trenér Martin Hořák

vydáno 28. září 2021  17:54

Jednatřicetiletý trenér skateboardingu Martin Hořák má na ruce vytetovaný nápis Skate is My Life. Tomuto sportu se věnuje už dvaadvacet let i jako aktivní...  celý článek

Opravdu nám scházejí všechny stavby, které jsme bourali? A ještě zbouráme?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. září 2021  16:05

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Český unikát. Podívejte se přímo do kladenských věžáků

vydáno 27. září 2021  5:06

Přijeďte na vlastní kůži zažít, že Kladno není jen kolébkou hokejových nadějí, ale nabízí mnohem víc.  celý článek

Autobusoví šotoušové měli svátek. V Letňanech se konala přehlídka

vydáno 27. září 2021  4:47

Čtvrtý ročník Autobusového dne PID potěšil v sobotu v Praze všechny milovníky veřejné dopravy. Na autobusovém terminálu u stanice metra Letňany se konala...  celý článek

Vaše fotky z Prahy