metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Chinaski se za rok představí i s bývalými členy v O2 areně. Kapela slibuje i další překvapení

  6:08
Česká popová legenda oslaví třicet let od vydání prvního alba hned třiceti písněmi. Chinaski chystají také novou desku.
Kapela Chinaski. Zleva: Honza Steinsdörfer, Tomi Okres, Michal Malátný, Lukáš Pavlík a František Táborský | foto: ROMAN ČERNÝ

Psal se duben roku 1994, kdy se kapela Starý Hadry přejmenovala na Chinaski. Inspirací se Michalovi Malátnému s kolegy stala autobiografická postava amerického spisovatele Charlese Bukowského.

První desku skupina vydala na podzim roku 1995. Produkoval ji Radim Hladík, natáčela se ve studiu Propast u Petra Jandy a první klip režíroval Jan Hřebejk. Navíc tehdy běžel v televizi seriál Život na zámku, kde jednu z hlavních rolí ztvárnil tehdejší člen kapely Petr Rajchert. Písně od Chinaski také v seriálu zazněly. Dodnes skupina na koncertech z prvního alba hraje píseň Punčocháče.

Jediný sólo koncert v roce
K poctě úvodní desky, která se jmenovala jednoduše Chinaski, se aktuální sestava rozhodla uspořádat oslavný koncert. Ten proběhne v O2 areně přesně za rok, 11. prosince 2024. Půjde o jediné sólo vystoupení kapely za celý rok. Mezitím se však objeví například na festivalech, už nyní jsou potvrzeny Hrady.cz.

Na zmíněném koncertu zahrají Chinaski 30 svých hitů. „Oslavy třiceti let jsme se rozhodli pojmout hlavně jako dárek našim fanouškům, kteří si s námi aspoň část z těch tří dekád prožili. A protože se nám ještě nikdy nehrálo tak dobře, jako se nám hraje teď, jsme si jistí, že tenhle koncert bude zážitek. Už tím, že zahrajeme třicet songů, které k naší kapele neodmyslitelně patří, a dostane se určitě i na věci, které jsme na koncertech roky nezahráli,“ řekl Michal Malátný.

Na pódiu se navíc objeví třeba bývalí členové Štěpán Škoch a Petr Kužvart, se kterými současná sestava zahraje několik písní, kde se dechová sekce hodí. A překvapení slibuje kapela ještě víc. Vstupenky už jsou v prodeji.

Tři nové písničky
Kapela k jubileu sobě i fanouškům nadělí ještě další dárek. „V únoru vyrazíme do Walesu, do studií Rockfield, kde nahrajeme tři nové písničky a deset starých, ale buď v novém hávu, nebo prostě znovu a lépe, protože to v původních verzích nevyšlo ideálně,“ nastiňuje Malátný.

Příznivci se tak mohou těšit v novém třeba už na zmíněné Punčocháče nebo Drobnou paralelu. „Některé věci ale nemá cenu předělávat. Třeba Tabáček funguje, jak ho lidé znají. Natáčet ho znovu by bylo k ničemu,“ ví Malátný. Ten se s Františkem Táborským vrátí do Rockfieldu po deseti letech, když tam nahrávali stejnojmenné album. Pro ostatní členy to bude premiéra. V legendárních studiích dříve nahrávali třeba kapely Queen či Manic Street Preachers, ale také Iggy Pop.

„Z nových písní máme zatím jednu, ale ještě je čas. Těšíme se na nahrávání, budeme si tam sami i vařit,“ dodává pro Metro Malátný.

Každý měsíc bude jedna píseň na streamovacích platformách. Na závěr by mělo vše vyjít i fyzicky.

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek